Új kőolajvezeték építését készíti elő Magyarország és Szerbia az ellátásbiztonság erősítése érdekében, zajlanak az egyeztetések a beruházásról, amelyről júniusban írhatják alá a megállapodást – jelentette be a tárca közlése szerint csütörtökön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A magyar tárcavezető a Dubravka Đedović szerb energiaügyi miniszterrel közös budapesti sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy az ukrajnai háború miatt Európa súlyos kihívásokkal néz szembe az energiaellátásban, és a szakértők szerint rendkívül nehéz lesz a felkészülés a következő télre.
Rámutatott, hogy a tavalyinál 60 milliárd köbméterrel kevesebb orosz földgáz lesz elérhető az európai piacon, a kínai gazdaság újranyitása nyomán jelentősen megnőtt a kereslet, az LNG-kacapitások pedig egyelőre nem épültek ki olyan mértékben, hogy ki tudják váltani a kieső mennyiséget.
„Mi, magyarok továbbra is fizikai és nem ideológiai kérdésként tekintünk az energiabiztonság ügyére, és ezért a jól működő, bejáratott, megbízható forrásokat egészen biztosan nem fogjuk feladni” – nyomatékosította.
„A magyar–szerb stratégiai energia-együttműködés az egyik garancia arra, hogy Magyarország ellátása a következő időszakban is biztonságban lesz” – hangsúlyozta a mostani tárgyalások kapcsán Szijjártó Péter.
A magyar külgazdasági miniszter elmondta, hogy a megbízható tranzitországnak számító Szerbia felől napi 9–15 millió köbméter földgáz érkezik az anyaországba a Török Áramlat vezetéken keresztül, és a szomszédos állam az Azerbajdzsánból vásárolni kívánt mennyiségeknek is az egyik lehetséges szállítási útvonala.
Magyarország ezért érdekelt a szerbiai belső hálózat fejlesztésében, ezt európai kérdésnek tekinti, és ezért elvárja, hogy az Európai Unió finanszírozza mindazokat a térségbeli infrastruktúra-fejlesztéseket, amelyek lehetővé teszik Közép-Európa hozzáférését alternatív forrásokhoz.
Közölte, hogy megszületett a keretmegállapodás arról, hogy Magyarország idén is 500 millió köbméter földgázt fog tárolni Szerbiának a magyar tárolókban.
Emellett az MVM és a Srbijagas közös vállalatot hoz létre hamarosan, amely közös földgázkereskedelmi tevékenységet fog végezni, így erősítve a két ország jelenlétét a közép-európai energiapiacon – tudatta.
A miniszter ezt követően bejelentette, hogy Magyarország és Szerbia új kőolajvezeték építését készíti elő Algyő és Újvidék között, ami hozzá fog járulni mindkét állam ellátásbiztonságának javításához. Mint mondta, a Mol és a Transnafta között folynak az egyeztetések a beruházásról. Az erről szóló szerződést a júniusra tervezett szerb–magyar kormánycsúcson írhatják alá – tette hozzá.
A magyar tárcavezető üdvözölte, hogy menetrend szerint halad az új határkeresztező villamosenergia-vezeték építése, amely a szállítási kapacitás megduplázását fogja eredményezni, és várhatólag 2028-ra fog elkészülni, a következő feladat pedig a határkeresztező pont kijelölése.
„Ez erősíteni fogja a függetlenségünket a nemzetközi villamosenergia-piac néha teljesen eszement változásaitól” – fogalmazott.
„A szoros szerb–magyar energiaügyi együttműködés nagy biztonságot ad mindkét fél számára (.) Ez az egyik legsikeresebb területe a stratégiai partnerségünknek, amely jól láthatóan sok fontos eredményt hozott eddig is” – összegzett Szijjártó Péter.
Dubravka Đedović szerb energiaügyi miniszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy két megállapodás aláírásáról egyeztek meg a magyar külgazdasági miniszterrel a tárgyalás során, egyrészt arról, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Srbijagas szerb gázszolgáltató közvállalat közös céget alapít, másrészt arról, hogy a jövőben új kőolajvezeték köti össze Szerbiát és Magyarországot. Az utóbbi beruházás tervezett összege 100 millió euró.
Megemlítette, folynak a tárgyalások arról, hogy tovább növeljék a Magyarországon Szerbia részére tárolt földgáz mennyiségét a magyar tárolókban.
Đedović is fontos pontként említette a Szerbia és Magyarország között kiépült stratégia partnerséget, amit a szerb államfő és a magyar kormányfő közötti kiváló együttműködés is erősít. Ez, szavai szerint, különösen az energetikai együttműködés területén világlik ki.
„A Balkáni Áramlat gázvezeték megépülésével Szerbia fontos gázszállító tranzitországgá vált. Fontolgatjuk Magyarország szükségleteinek a kielégítésére további rövid távú kapacitások rendelkezésre bocsátását, a Szerbia és Bulgária között épülő interkonnekció elkészültével rendelkezésre is fog állni a többletkapacitás, valamint a hozzáférési lehetőség is más, alternatív földgázvezetékekhez. Ez fontos lépés a polgáraink és a gazdaságaink energiabiztonságának a megteremtéséhez, különös tekintettel a ránk váró télre, amikor az energiahordozók megszerzésére irányuló nagy harccal számolhatunk” – mondta a szerb energiaügyi miniszter.
Tavaly a két ország közötti villamosenergia-kereskedelem 77 millió euróra rúgott – közölte a sajtótájékoztatón Dubravka Đedović.
A Pannon villamosenergia-folyosó kiépülésével, amelynek az elkövetkező öt évben kell befejeződnie, a növekvő igényeknek is eleget tudnak majd tenni. Ennek a beruházásnak a tervezett értéke 104 millió euró.
Đedović hozzátette, hogy támogatja Magyarországot abban, hogy csatlakozzon a közép- és délkelet-európai regionális villamosenergia-tőzsdéhez, melynek már Szerbia és Szlovénia is a tagja.