2025. január 22., szerda

Erősödő gazdaság, aggasztó infláció

Biztatóak Vajdaság idei héthavi adatai

Cikkünkhöz GALÉRIA is tartozik.

Az idei év hét hónapjában, azaz júliussal bezárólag 3,9 százalékkal növekedett a hazai bruttó össztermék (GDP), ami biztató adatnak számít olyan körülmények között, amelyek ma nemkívánt irányba terelik a világgazdaság egészét, hangzott el pénteken a Vajdasági Gazdasági Kamarában, ahol Pásztor István, a tartományi parlament elnöke és Boško Vučurević, a kamara vezetője folytatott megbeszélést. Az egyeztetés után a sajtónak nyilatkozva Pásztor közölte, áttekintették a kamara tevékenységét és az idei év hét hónapjára vonatkozó, most megjelent friss gazdasági adatokat is. Mint kifejtette, a GDP növekedése azt jelenti, hogy a pandémia sebeinek gyógyítása érdekében meghozott kormányintézkedések jók voltak, eredményt hoztak. Kevésbé kedvező azonban az inflációs mutató, mely 12,8 százalékkal magasabb a múlt év azonos időszakához viszonyítva. Ez már meglehetősen magas és aggasztó számadatnak bizonyul. Pásztor István elmondta azt is, a boltokba belépve mindannyiunkban az az érzés támad, hogy a gyakorlatban ennél jóval magasabb az áremelkedés, ami bizonyára így is van, viszont a statisztika minden egyes paraméter alapján a 13 százalék közeli inflációt mutatta ki, ami, annak ellenére, hogy alacsonyabbnak tűnik a valósnál, továbbra is aggodalomra ad okot. Az inflációs mozgás a környezetünkben zajló kedvezőtlen gazdasági tényezők miatt következett be, az ukrajnai háború, az energetikában megmutatkozó gondok mind-mind nagy hatással vannak arra. Pásztor rámutatott: az előttünk álló időszakban is hasonló helyzettel kell sajnos szembenéznünk, a mostani gondok nem oldódnak meg gyorsan. Éppen ezért nehéz időszakkal nézünk szembe, s az inflációs nyomás a továbbiakban is biztosan a részét képezi a ránk váró kihívásoknak.

POZITÍV MUTATÓK

Ami a gazdaság egyes fontos ágazatainak teljesítményét illeti, Pásztor kifejtette, a mezőgazdaság az első fél évben 22,3 százalékos erősödést mutatott, aminek szintén megvannak a maga okai. Tény, hogy szárazsággal és terménycsökkenéssel kellett megbirkózni, a gabonafélék felvásárlási ára emelkedett, így pénzben kimutatva jobbak az eredmények, mint a múlt év januártól júliusig terjedő időszakában.

Ez év hét hónapjában Vajdaságban 6,1 százalékkal bővült az ipari termelés, az építőipar 3 százalékkal tudott növekedni. A kiskereskedelem is jobb eredményeket könyvelhetett el, hiszen 6,5 százalékkal magasabb volt a forgalom, mint 2021 ezen időszakában. Az idegenforgalom jegyezte a legszembeötlőbb előrelépést, hiszen 70 százalékos a növekedés, a vendégéjszakák száma is 34,6 százalékkal növekedett a tartományban.

Boško Vučurević és Pásztor István: Fejtörést jelenleg az infláció és a külkereskedelmi mérleg behozatali oldala jelent (Ótos András felvétele)

Boško Vučurević és Pásztor István: Fejtörést jelenleg az infláció és a külkereskedelmi mérleg behozatali oldala jelent (Ótos András felvétele)

FONTOS GAZDASÁGI DIPLOMÁCIA

Nem ennyire jók az adatok a külkereskedelmi mérleg tekintetében, sokkal nagyobb mértékben növekedett ugyanis az energiaárak miatt a behozatal értéke. A múlt év azonos időszakához képest az import 66 százalékkal volt magasabb július végéig, míg az export 23 százalékkal bővült. Pásztor elmondta, a foglalkoztatottság 0,8 százalékkal lett magasabb, a munkanélküliség 16,9 százalékkal csökkent a tavalyi adatokhoz viszonyítva. A bérek nagyjából követték az infláció mértékét. Mindent egybevetve: az adatok biztatóak, de a kockázati tényezők továbbra is jelen vannak, értékelte Pásztor István.

A folytatásban elmondta, büszke a Vajdasági Gazdasági Kamara elmúlt időszakban megvalósított tevékenységére, sokszor tűnhet úgy, hogy a gazdasági kapcsolatok maguktól megteremtődnek, az érdeklődők kapcsolatteremtések nélkül is érkeznek, ez azonban nem így van, s a kamarának a rendezvényei éppen ahhoz járulnak hozzá, hogy valóban létrejöjjenek az első összeköttetések, amelyek aztán vállalkozók közötti együttműködéseket és beruházásokat hoznak. Egy fontos gazdasági diplomácia az, amit a vajdasági kamara sikerrel folytat, véleményezte Pásztor.

KIVITELNÖVELÉSI POTENCIÁL

Vučurević kiemelte, a vajdasági külkereskedelmi mérleg értéke a szóban forgó időszakban 13 milliárd eurót tett ki, igaz, hogy a behozatal messze felülmúlta a kivitel értékét, de bátorítónak számít az, hogy reális alapokon nyugszik az export növekedése, s további eredményekre lehet számítani ezen a téren a Toyo Tires gumiabroncsgyár, az elektromos motorokat gyártó Nidec és az új kínai gumiabroncsgyár termelésének beindulását követően. A kamara tevékenységével kapcsolatban elmondta, az idén eddig több mint száz rendezvényt, konferenciát, kiállítást szerveztek vagy társszerveztek, háromezer vállalkozó lépett kapcsolatba valamilyen módon az intézménnyel. A 2023-as év erősebb lesz az ideinél a gazdaság szempontjából, s Vučurević várakozása szerint növekszik majd a közvetlen külföldi beruházások értéke is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel