2024. december 22., vasárnap

Továbbra sem stabil a helyzet

A KFOR parancsnokaival tárgyaltak az észak-koszovói szerbek

Az észak-koszovói biztonsági helyzet állt a középpontjában annak a megbeszélésnek, melyet a szerb közösség képviselői, Goran Rakić, a Szerb Lista elnöke, továbbá az észak-koszovói települések, Észak-Mitrovica, Zubin Potok, Zvečan és Leposavić polgármesterei folytattak tegnap Kajári Ferenc vezérőrnaggyal, a KFOR parancsnokával és Christopher Samulskival, a KFOR keleti bázisának vezetőjével.

A koszovói közösség és a visszatelepülési minisztérium tájékoztatása szerint a szerbség képviselői aggodalmuknak adtak hangot annak kapcsán, hogy továbbra sem tekinthető stabilnak a helyzet a tartománynak ebben a részében, s azt kifogásolták, hogy Pristina töretlenül dolgozik az eddigi egyezmények alapján illegálisnak számító intézkedések végrehajtásán, az észak-koszovói különleges rendőrségi egységek (ROSU) számára előirányzott pontok kialakításán. Zubin Potok és Leposavić a két legérintettebb község. Előfordulnak visszaélések a polgárok vagyonával vagy a községi vagyonnal – ismertették a szerb tisztségviselők az ülésen. Nem engedik meg, hogy Pristina bármilyen provokációt végrehajtson Észak-Koszovóban, akár a különleges rendőri egységek, akár más védelmi struktúrák révén, mert minden egyoldalú akció veszélyezteti a békét és a biztonságot – állapították meg a polgármesterek és a Szerb Lista vezetője. A találkozón egyperces néma felállással adóztak a KFOR magyar kontingensében szolgált, közelmúltban elhunyt katona emléke előtt.

A találkozó kapcsán Samulski kijelentette, hogy a KFOR továbbra is azon munkálkodik Koszovóban, hogy fenntartsa a biztonságot és a békés mindennapokat minden koszovói közösség számára. Lényegesnek nevezte azt, hogy a misszió a jövőben is a mozgásszabadság és a stabilitás megőrzésén dolgozzon.

– A mi feladatunk az, hogy megőrizzük a biztonságos környezetet és a mozgásszabadságot Koszovóban. A KFOR sikeresen tette ezt az elmúlt két évtizedben Koszovó minden községében, teljesen függetlenül attól, hogy az adott térségben milyen nemzetiségű vagy vallású a lakosság. A katonai missziónak az a feladata, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozatával összhangban garantálja a biztonságot – fogalmazott Samulski a Twitteren közzétett videóüzenetében.

Hozzáfűzte, örömmel tölti el annak ténye, hogy jól képzett katonák alkotják a KFOR kötelékét, akik mindent megtesznek azért, hogy a helyi lakossággal együttműködve megvalósuljanak a fent említett célok. A parancsnok még egyszer hangsúlyozta: nem változik semmi, a KFOR minden közösség számára szavatolni akarja a következő időszakban is a békét és biztonságot a mindennapi élet zavartalan folytatása érdekében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás