Mester és masinája
Gyermekkoromban a birsalma amolyan tiltott gyümölcs volt, ennélfogva – erősen savas, szájösszehúzó hatása ellenére – szerettem a kissé fanyar, fűszeres ízt. A késő őszi gyümölcs száraz helyen tárolva hónapokig is elállt: a szobaszekrény tetején telelő „légfrissítők” kellemes boldogság-illatot árasztottak. Felejthetetlen ízű kompót és remek pálinka készülhet belőle – ez utóbbi kissé macerás művelet, különösen „nagyüzemben”. Erre talált megoldást az óbecsei Dragan Radaković.
– Szilvapálinkát főztünk egy ismerősömnél, aki elmesélte: 25 évvel korábban súlyos betegséggel küzdött, csont és bőrré soványodott, már az orvosok is lemondtak róla, amikor valaki azt javasolta neki, próbálja ki a birsalmapálinkát. Korábban sosem ivott alkoholt, de elmondása szerint a birsalmapálinkától meggyógyult, azóta makkegészséges. 1992-ben kezdtük el vele a birsalmapálinka-főzést, de nagyon nehéz munkának bizonyult, mert a birsalma rendkívül gyorsan oxidálódik és olyan kemény, hogy sok embernek beletörik a bicskája. Én is megkínlódtam vele. Keménysége miatt sok munkát igényel a tisztítása, darabolása és a préselése is, ezért kevesebben vállalkoznak rá. A kezdetekben a minőség javítása volt a célom: arra jutottam, hogy – a birsalma minőségét és mennyiségét megváltoztató főzést elkerülendő – a sikeres fermentálás érdekében őrölni kellene a gyümölcsöt. Másokhoz hasonlóan én is próbálkoztam különféle módon feldarabolni a birsalmát, kísérleteztem kézi takarmányrépa-szeletelővel és húsdarálóval is. Keserves, lassú munka volt: 100 kiló birs előkészítéséhez egy óra kellett, további egy óra pedig a daráláshoz. Egyszer farönkön, fejszével láttam neki a darabolásnak és megsérültem – ha nem így történik, talán soha nem ötlik fel bennem a gondolat, hogyan tehetném gyorsabbá, biztonságosabbá, jobbá is ezt a munkafolyamatot. Megérte a kísérletezés: ma – mindenféle előkészítés nélkül – egy óra alatt 3 tonna birsalmát tudok feldarabolni a saját készítésű gépemmel – mesél Dragan a kezdetekről.
A mostani konstrukcióig sokféle megoldással próbálkozott: az első modell elkészítéséhez egy régi teherautó motorját használta fel, a késeket egy kiszuperált Fiat 1300-ből nyerte, a dobot pedig egy lerobbant autóbuszból ültette át a masinába – ahogy mondja, akkor ez még „amatőrködés” volt, de ez a kezdetleges szerkezet is másfél tonna almát tudott egy óra alatt feldolgozni. A fantáziája meglendült, folyamatosan kísérletezgetett és apró trükköket fedezett fel. Korábban vizet is kellett adagolni a gyümölcshöz a könnyebb őrlés érdekében, ma már erre sincs szükség:
– Jelenleg 4 kilowattos, 2900 fordulatszámú Siemens-motrot használok, ezzel sokkal hatékonyabb a munka. A kések és a tengely acélból készülnek, a motorba pedig nem tud befolyni a víz. Rendelésre készítettem már 5,5 kilowattos motorral rendelkező gépet is, amely egy óra alatt 4,5 tonna birsalmát képes megőrölni – egy ilyen gép úgy nyeli a gyümölcsöt, mint kacsa a nokedlit – mondja némi büszkeséggel.
– A gépen esztergályos, bádogos és más iparos munkák is vannak, ezek az én terveim alapján készülnek el a megfelelő műhelyekben, majd én állítom össze a gépet. Tavaly nyolcat adtam el belőle, de az érdeklődés sokkal nagyobb volt, egész Szerbiából jöttek vevők, és érdeklődtek Boszniából, Horvátországból is. Ha jó a termés, egy év alatt behozza a gép az árát – állítja a mester.
Készül a házi szójaturmix
Akinek mégsem futja gépvásárlásra, annak bérmunkában ő is elvégzi a birsalma darabolását, de 200 kg felett házhoz is megy, évek óta kilónként egy dinárért őröl gyümölcsöt. A gép ugyanis nem csak birsalma feldolgozására alkalmas: almát, körtét, csemegekukoricát is lehet vele darabolni (egy rekesznyi almát három másodperc, egy tonnát 20 perc alatt dolgoz fel), a végeredmény pedig olyan állagú, mint az ajvár. Volt, aki kukoricaszár aprításához vett ilyen gépet, de a lucernaszénával és szójaszalmával is megbirkózik – lassú „etetéssel” egy bálát egy perc alatt őröl 4 milliméteres szálakra.
– A tévében is volt velem erről egy riport, utána eljött hozzám egy szerzetes a kovilji kolostorból. Sok gyümölcsük van, gondolták, hasznát vehetnék egy ilyen gépnek, de amikor meglátta a masinát, sarkon fordult, mondván: nekik ennél sokkal nagyobb gépük van. Alig tudtam rávenni arra, hogy ha már eddig eljött, üljön le, igyon meg egy birsalmapálinkát és nézze meg, mit tudunk…Alig hitt a szemének, amikor látta, milyen gyorsan megőröltem két zsáknyi gyümölcsöt! Azonnal rendelt is egyet, hétfőn leszállítottam a kolostorba, szerdán már hívtak, hogy elmondják, mennyire hálásak érte…
Összesen körülbelül 20 gépet adott el ez idáig, a városban hárman vettek tőle ilyet, egyikük ebből jövedelemre is szert tesz. Minden gép egy kicsit más, mert folyamatosan igyekszik javítani rajta. Van, aki eljön, megnézi, aztán csinál magának egyet.
– Gondoltam arra, hogy szabadalmaztatom a gépet, de ez is pénzbe kerül. Én nem foglalkozom gyártással, nekem ez olyan örömteljes hobbi, ami egy kis pénzt is hoz a konyhára – fűzi hozzá Dragan, akinek a fejében már motoszkál egy új ötlet is: kőmalmot szeretne készíteni gabonák őrlésére, hogy friss lisztből teljes kiőrlésű házi kenyeret tudjon otthon sütni. Dragan ugyanis pár évvel ezelőtt még 110 kilót nyomott, most szikár, egészséges ember. Beszélgetésünk során szót ejtett hát sok másról is: a csalán és a búzafű áldásos hatásáról, az ízletes és egészséges gabonashake-ekről, a vegyszermentes gazdálkodásról. Mire felállok az asztaltól, a házi limonádé és birsalmapálinka mellett már egy pohár saját készítésű szójajoghurtos-sárgarépás turmixot és egy kora reggeli nyers zöldségekből készült friss salátát is végigkóstoltatott velem a házigazda.
De ez már egy másik történet.