2024. október 8., kedd

„Angyal” dalolt Aracson

A pusztatemplomnál forgatott zenés klip és annak utóélete megosztja a közvéleményt

Az elmúlt hetekben a szerb bulvársajtó arról cikkezett: Ivan Gavrilović egykori valóságshow-szereplő ismét sokkolta a közvéleményt, ezúttal legújabb, az aracsi pusztatemplomnál forgatott klipjével. A kisfilmben az énekes angyalként, többek között egy félig pucér, testfestéssel kidekorált modell társaságában meséli el élete történetét.

A YouTube-on látható klipre és az énekes ezzel kapcsolatos nyilatkozatára sokan hevesen reagáltak: a sajtóhírek kommentárjaiban a szerb olvasók egy része is nemtetszését fejezi ki a klip tartalmát és helyszínét illetően, a klip alatt magyarul és magyar „tollból” szerb nyelven megjelent néhány gyűlölködő bejegyzés azonban messze túllépi a jó ízlés határát.

Szerkesztőségünk figyelmét a klipre a MAGYARázat.info hívta fel, amely számos laphoz és portálhoz juttatta el üzenetét, miszerint az eset jogos felháborodást kelt mindenkiben, akibe szorult némi tisztesség. „Az aracsi pusztatemplom ezeréves jelenlétünk szimbóluma, a magyarság egyik legjelentősebb szakrális építménye. Pontosan ezért, szimbolikus jelentéstartalma miatt áll ilyen elhagyatottan, az elmúlt évtizedek kormányzatai által szinte teljesen ignorálva. Mi, délvidéki magyarok azonban nem hagyhatjuk, hogy szent jelképünkkel bármit megtegyenek!” – áll többek között levelükben.

A feladó a Magyar Nemzeti Tanács kulturális bizottságának elnökéhez, Siflis Zoltánhoz, valamint a Nagybecskereki Egyházmegyéhez is levélben fordult azzal a kéréssel, tegyenek lépéseket az ügy kivizsgálásának érdekében. Azt szeretnék elérni: az énekes kérjen nyilvános bocsánatot, és a klipet ne sugározzák tovább.

A levél névtelen feladójának nem, szerkesztőségünknek azonban nyilatkozott az ügyben mindkét címzett.

Az MNT állásfoglalása szerint a klip helyszíne, szövege, tartalma és vizuális megjelenése nem sérti az aracsi műemlék egyházi jellegét és szellemiségét, a szereplők megjelenése és a dalszöveg pedig a jó ízlés határán belül vannak – tudtuk meg Siflis Zoltántól. „Tekintettel arra, hogy az MNT-nek megküldött, klipről alkotott vélemény névtelen feladótól érkezett, azt magánvéleményként kezeljük. Megnéztük a klipet, de nem látunk benne semmi kivetnivalót. Megítélése szubjektív, mint minden más alkotás – egy festmény, egy film, egy fotó vagy egy színházi előadás – esetében. Az, hogy valamely formanyelvi eleme nem tetszik egy műnek, nem elég ok arra, hogy követeljük a betiltását. Akkor beszélhetnénk jogos felháborodásról, ha a szöveg istenkáromlást tartalmazna, illetve a klipben vagy a műemléken tiltott, uszító jelképek jelennének meg, de erről szó sincs – a filmben látható jelenetek egyike sem sérti a mai korra jellemző közerkölcsöt. Az idevágó műemlékvédelmi törvény 7. szakasza úgy rendelkezik, hogy a védelem alatt álló műemléket nem szabad megrongálni, megsemmisíteni vagy megváltoztatni. Magánemberként bárki meglátogathatja, fotózhatja, filmezheti, filmforgatásra azonban a stábnak engedélyt kell kérnie az illetékes hatóságoktól. Ha egy magánembert érdekel, vajon volt-e a stábnak forgatási engedélye, forduljon személyesen a műemlékvédelmi intézethez, de az MNT nem tartja indokoltnak, hogy bármilyen intézkedést kezdeményezzen ez ügyben. Filmalkotóként megjegyzem: a világon számtalan műemléknél vagy szakrális helyszínen forgattak már ennél sokkal felháborítóbb filmet, csupán ízlés kérdése, ki mit tud elfogadni. Az egész történet nagy vihar a semmiért – fűzte hozzá Siflis Zoltán.

Németh László nagybecskereki püspök elmondása szerint az aracsi romtemplom nem számít templomnak – államilag védett műemlékről van szó, és mint ilyen, nyilvános hely, közterület. „A klipet megnéztem: szövege komolytalan, a zene pocsék és az egész egy buta reklám. Lelki nyugalmat ad, hogy a szerzőt elítélő kommentárok alapján a népből nem veszett ki a kultúra és vallás iránti érzékenység: az aracsi templom ugyan a keresztények számára bír szimbolikus jelentőséggel, ettől függetlenül szinte minden hozzászóló elítéli a klipet” – jelentette ki lapunknak a nagybecskereki püspök.

Vajda János, a torontáltordai Aracs Hagyományápoló Társaság elnöke tőlünk hallott először az esetről, így a klipet sem látta, de elítéli a történteket, és felháborítónak tartja, hogy a magyarok ősi szentélyében bárki engedély nélkül filmet forgathat – úgy tudja, a templomrom évekkel ezelőtt pornófilmnek volt a díszlete. – A templom a Tartományi Műemlékvédelmi Intézethez tartozik, mi sajnos nem tehetünk semmit… – tette hozzá Vajda János.

Slavica Vujović, a Tartományi Műemlékvédelmi Intézet építész-konzervátorának a tájékoztatása szerint az aracsi pusztatemplom védett műemlék, ezért a helyszínre szervezett rendezvényekhez, forgatásokhoz engedélyt kell kérni. Arról, hogy érkezett-e a hivatalba ilyen kérelem, az egyik illetékes hölgy annyi tudott mondani, hogy ő utánanézett és nem talált ilyen levelet, nagy valószínűséggel nem is létezik, de a hasonló kérelmekkel foglalkozó kolléganője hétfőn érkezik vissza szabadságáról, teljes bizonyossággal ekkor tudnak erről nyilatkozni.

A Nagybecskereki Egyházmegyének és az MNT kulturális bizottságának elküldött elektronikus levelek küldője Alexander Záborskỳ. Ilyen néven a Google kereső egy orosz mérnököt, egy orosz énekest és egy szlovák gyógytornászt ismer. Magyar alteregójuktól annyit sikerült megtudnunk: a blog 2009. január végén személyes blogként indult azzal a célkitűzéssel, hogy az embereknek elmagyarázza, az egészséges hazaszeretet nem jelent sovinizmust és nem bűn. A kezdeményezés azóta kisebb csapattá formálódott, és a blog decemberben nyerte el mai arculatát. A szerzők inkognitójukhoz biztonsági okokból ragaszkodnak, korábban ugyanis két szerkesztőjük is rendőrségi kihallgatáson vett részt.

Érdekelt volna bennünket Ivan Gavrilović véleménye is a történtekről, de az énekes megkeresésünkre nem reagált. Az egyik lapnak azt nyilatkozta klipjéről, szó sincs istenkáromlásról: „Azt akartam bemutatni, hogy a fiatalok hogyan keresik a lelküket a különböző életszakaszokban. Ezt szép nők testére festett műalkotásokkal szerettem volna ábrázolni, kifejezve azt, hogy a nő nemcsak szexuális tárgy, hanem Istennel együtt a férfi életének a lényege is”.

A dicstelen hírverés sem repítette a dalnok művét a legnézettebb klipek közé: szeptember eleje óta kb. 5400-an kattintottak a klipre a videomegosztón. Csak összehasonlításképpen: a Bikicsunájt – 5 hónap alatt – majdnem 1,9 millióan nézték meg a YouTube-on.