Amikor két évvel ezelőtt felmerült a kérdés: hogyan korszerűsítsék és automatizálják a helyi önkormányzat munkáját, több fázisban gondolkodott a városvezetőség. Ennek első szakaszaként tavaly kezdte meg sikeres működését a szolgáltató központ, mától pedig a beszerzett laptopoknak és a kifejlesztett programnak köszönhetően a községi tanács munkája is hatékonyabb lesz.
Az elektronikus önkormányzatra vonatkozó márciusi pályázaton 25 vajdasági község vett részt, és összesen negyvenmillió dinárt ítéltek oda a pályázóknak. Óbecse község közel kétmillió dinárt kapott, ebből az összegből sikerült még az október 27-ei teljesítési határidő előtt bevezetni a rendszert.
Tomislav Stantić tartományi önkormányzati titkár a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta: Óbecse azon kevés község közé tartozik, amelyek már rendelkeznek az e-önkormányzathoz szükséges feltételekkel, sőt az önkormányzat és a lakosság közti kommunikáció terén is jelentős eredményeket tud felmutatni: a már működő szolgáltató központ mellett ugyanis egy telefonos ügyfélszolgálatra benyújtott pályázata is pozitív elbírálásban részesült, amire 1,2 millió dinárt fog kapni a község. Ennek bevezetése után a polgárok egy zöld számon jelenthetik majd be a kommunális problémákat, amelyekre 48 órán belül megoldást vagy választ fognak kapni az önkormányzattól.
Tomislav Stantić az e-önkormányzat kérdései mellett a fejlődési lehetőségekről is tárgyalt az önkormányzat vezetőivel: szóba került a város fürdővárossá nyilvánításának a lehetősége, valamint beszéltek az úgynevezett barnamezős befektetések is – ezek olyan beruházások, amelyek megfelelő infrastruktúrával rendelkező, valamikor működő gyárak helyén jönnének létre.
Knézi Péter polgármester szerint a tanács keddi ülésén élhet majd először az elektronikus kommunikáció újonnan bevezetett lehetőségével. A laptopoknak és a szoftvernek köszönhetően a jövőben egy helyen tudják majd tárolni a községi tanács munkájához szükséges külsős és belsős elektronikus anyagokat, valamint digitalizálni fogják a papíralapú dokumentumokat is. Így a városi tanács tagjai naprakész információkkal fognak rendelkezni nemcsak az aktuális témákkal kapcsolatosan, hanem – a korábbi döntési papírok digitalizálásának köszönhetően – régebbi dokumentumokhoz is könnyűszerrel hozzáférnek majd.
Egyelőre csak a községi tanács tagjai fogják használni a rendszert, a végső cél azonban a községi képviselő-testület és a községi hivatalok munkájának a digitalizálása és rendszerbe való bekapcsolása. Ezzel nemcsak gyorsabb és hatékonyabb, hanem olcsóbb és átláthatóbb is lesz az önkormányzat működése.