Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke tegnap fogadta dr. Petar Teofilović tartományi ombudsmant, aki átadta a munkájukról szóló évi jelentést, amit követően közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen a parlament elnöke megdicsérte a tartományi ombudsman intézményének tevékenységét, hogy kitartóan, türelmesen, sokoldalúan viszonyulnak a munkához, és tartomány-szerte sokat tettek a nők, a gyermekek és a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítéséért.
Egeresi Sándor külön dicséretesnek tartja, hogy a tartományi ombudsman irodájának munkatársai az elmúlt hat év során Vajdaságot átszövő ombudsman-hálózatot építettek ki, s ennek köszönhetően sikeresen igyekeznek védelmezni Vajdaság multikulturalizmusát. A parlamenti elnök külön kitért a legutóbbi temerini és újvidéki incidensekre, amelyek kapcsán elmondta, az a legfontosabb, hogy Vajdaság polgárai biztonságban érezzék magukat a tartományban. Mint kiemelte, a nemzetek közötti viszonyt kellőképpen kell ápolni, a felmerülő esetleges nemzeti alapon történő incidensekre pedig felkészülten és idejekorán kell reagálni itthon, amiben kiemelten fontos szerepe van a rendőrségnek, az ügyészségnek és a bíróságnak. E kulcsfontosságú szerepkör hatékony érvényesítéséhez a felsorolt szerveknek jobban és lelkiismeretesen kell viszonyulniuk, amiben mindenképpen a tartomány részéről támogatásra fognak lelni. Ennek értelmében április 29-én egy panelvitát fognak szervezni a rendőrséggel karöltve Újvidéken, amelynek legfőbb témája a polgárok biztonsága lesz. Egeresi Sándor külön rámutatott arra, hogy az emberi jogok és a békés egymás mellett élés ápolásában Vajdaságban a legtöbbet a tartományi jogalkotási, közigazgatási és kisebbségügyi titkárság, a tartományi ombudsman és a tartományi parlament tettek, valamennyien a tolerancia érvényesítésére törekedve.
Dr. Petar Teofilović elmondta, hogy a tavalyi évben összesen 597 beadvány érkezett a tartományi ombudsmanhoz, nyolccal kevesebb, mint az előző évben. Külön felhívta a figyelmet arra, hogy a köztársasági parlamentnek sikerült elfogadnia az emberi jogok szemszögéből néhány fontos törvényt, mégpedig a személyi adatok védelméről szóló törvényt, illetve a diszkriminációellenes törvényt, viszont sajnálattal nyugtázta, hogy a nemzeti tanácsokra vonatkozó, a nemek közötti egyenjogúsággal foglalkozó, a kormányon kívüli szervezeteket szabályozó és a gyermekek jogára vonatkozó törvények nem kerültek elfogadásra a Szerbiai Képviselőházban. Fontosnak tartotta még kiemelni, hogy a tartományi szinten hiányoznak bizonyos határozati javaslatok a tartományi ombudsman munkájára vonatkozóan, de reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a statútum elfogadása után változni fog a vajdasági parlament ügyrendi szabályzata, s az majd lehetővé teszi hogy a képviselőház új, a tartományi ombudsmanra vonatkozó eljárási és egyéb határozatokat hozzon meg.
A közelmúltban történt nagybecskereki incidens kapcsán is nyilatkozott a parlamenti házelnök és a tartományi ombudsman. Egeresi azt mondta, hogy a legenergikusabban elítéli az efféle cselekedeteket, s felszólítja az illetékes szerveket, hogy mielőbb hatékonyan járjanak el az ügyben és a bűnösök nyerjék el méltó büntetésüket. Hangsúlyozta, hogy Vajdaság polgárainak biztonságban kell érezniük magukat a tartomány területén, függetlenül attól, hogy milyen vallásúak, mely nemzethez tartoznak és milyen a politikai nézetük.
A tartományi ombudsman a brutális cselekedetről a sajtókból értesült, ő is felszólította az illetékes, helyi és köztársasági szerveket, hogy hatékonyan lépjenek fel az incidens kiváltóinak a felelősségre vonásában.