2024. július 19., péntek

A felemelkedésben bizakodva

Aleksandar Marton (VSZL): Demokrata lesz Nagybecskerek polgármestere
Aleksandar Marton (Kecskés István)

Nagybecskereknek fél éve csak formálisan van polgármestere, mivel Goran Knežević éppen ennyi ideje van vizsgálati fogságban. Egy héttel ezelőtt a szervezett bűnözéssel foglalkozó különleges ügyészség vádat emelt ellene, bűnszövetkezet létrehozása, valamint hivatali visszaélés és megvesztegetés gyanúja miatt. A Demokrata Párt, melynek soraiból való Knežević, eddig azon volt, hogy meg kell várni a vádemelést. Mivel ez megtörtént, ettől kezdve a labda az ő térfelükön pattog, véli Aleksandar Marton (VSZL) a városi képviselő-testület elnöke.

– Tiszteletben tartjuk a demokratákkal kötött koalíciós egyezséget, és szerintünk a polgármesteri poszt őket illeti meg. A városban sokáig az a szóbeszéd járta, hogy a ligások át akarják venni a polgármesteri posztot, ami nem igaz. Mi úgy gondoljuk, hogy három év múlva komolyan megpályázzuk ezt a posztot, és akkor valószínűleg meg is nyerjük. De jelenleg a demokratákra tartozik, hogy döntsenek az új polgármester személyéről, azzal, hogy teljes tájékoztatást várunk, hogy beleegyezésünket adjuk a javasolt névre. Azért is, mert hivatalosan én fogom előterjeszteni a javaslatot, tehát ismernem kell a jelölt életrajzát, hogy arról a személyről van-e szó, aki majd képes lesz vezetni a várost. Mi már kaptunk egy nevet, dr. Mileta Mihajlovot, de várjuk, hogy ezt hivatalosan is megerősítse a párt Városi Bizottsága, amely éppen ma (csütörtökön) ülésezik. Ezt követően a helyi parlament képviselőinek legkevesebb egyharmada kezdeményezheti a polgármester visszahívását. Ezt az ülést a következő 15 nap alatt kell megtartani. Hogyha a procedúrát a jövő hét folyamán elindítják, akkor a pravoszláv húsvét után, vagyis április végéig a képviselőknek dönteniük kell az új polgármester személyéről. Jogerős döntéshez a 67-tagú városi képviselő-testület 34 képviselőjének a (titkos) szavazata szükséges. A polgármester leváltásával pedig megy a helyettese és a Városi Tanács tagjai is. Az új polgármester ugyanazon az ülésen javasolja a polgármester-helyettest és a Városi Tanács új összetételét, amelyről egyszerre szavaznak majd a képviselők. A demokratákkal az utóbbi napokban több megbeszélésünk is volt, hiszen reálisan mi képezzük az alapját az önkormányzati hatalomnak, és remélem, hogy a további kapcsolatunk is a kölcsönös megbecsülésen alapszik majd. Különben rendkívül jó viszonyunk volt Goran Kneževićtyel, akinek szerintem lehetővé kellene tenni, hogy szabad lábról védekezzen.

Az elmúlt hat hónapban hogyan dolgozott a városi közigazgatás?

– Előzetesként hadd mondjam el, hogy Nagybecskerek az öt szerbiai város egyike, amelyben nincs túlméretezve az adminisztráció. Véleményem szerint egyes osztályokon hiány van, de napjainkban nem túl népszerű új munkaerőt foglalkoztatni. A mindennapos rendőri jelenlét, a kihallgatások, különösen a városrendezési és a pénzügyi osztályon komoly gondokat okoztak. A főnökök féltek bármit is aláírni, ezért történhetett meg esetenként, hogy egy végzésre két nap helyett egy hónapot is várt az ügyfél. Bizonyos szervezési és káderügyi változásokat tettünk, úgyhogy jelenleg a közigazgatás és a közvállalatok – tekintettel a gazdasági válságra – jól dolgoznak. A helyzet persze nem csodás, hiszen a költségvetés feltöltése nehéz, de az adminisztráció ennek ellenére szolidan dolgozik.

Milyen a gazdasági-szociális helyzet Vajdaság egykori legerősebb ipari központjában?

– Nagybecskerek gazdag város volt a „rossz” és „népellenes” autonómiások idejében. Ma viszont a tönkrement gyárak, és nagyszámú munkanélküli jellemzi. Mostanában a 38 ezer dináros átlagfizetéssel dicsekszenek, holott tudjuk, hogy kik azok, akik tartják ezt az átlagot. Városunkban a legtöbben havi 20 ezer dinárért dolgoznak. Az emberek tengődnek. A legjobban az aggaszt, hogy naponta öten-hatan jönnek be hozzám tíz-tizenötezer dináros egyszeri segélyt kérve, legtöbbször a számlák kifizetésére. A Szociális Gondozóközponttal közösen próbálunk segíteni az embereken, de ez nem lehet hosszú távú megoldás. A külföldi beruházók idecsalogatásával a helyzet a közelmúltban némileg javult, de a befektetésekkel kapcsolatos legújabb vizsgálat elriasztott mindenkit. A közép-európai példák mindenesetre azt mutatják, hogy az, ami egykor erős volt, annak mindig van esélye arra, hogy újra felemelkedjen. Ha pedig túl leszünk a gazdasági válságon, akkor újraindulnak a külföldi beruházások és az új munkahelyek teremtése. Mert a beruházók megtapasztalták, hogy a nagybecskereki munkaerő termelékenyebb, mint például az aradi. Ez kellő biztosíték arra, hogy Nagybecskerek újra Vajdaság legerősebb ipari központja lesz.