A gazdák nem elégedettek azzal a megoldással, amelyet az állam az elmaradt szubvenciók pótlására javasolt a tegnapi tárgyalásokon, de az állattenyésztők is magasabb hozzájárulásra számítottak – jelentette a Tanjug azt követően, hogy a szerbiai gazdák hét egyesületének képviselői Miloš Vučević kormányfővel, Ana Brnabić házelnökkel, valamint Aleksandar Martinović mezőgazdasági miniszterrel egyeztettek a szerb fővárosban.
A tárgyalásokon a pénzügyminisztérium képviselői is jelen voltak.
A gazdák egyébként a mezőgazdasági minisztérium meghívására érkeztek Belgrádba azt követően, hogy képviselőik bejelentették: amennyiben az állam nem teljesíti Ana Brnabić egykori kormányfő ígéretét a szubvenciókkal kapcsolatban, akkor a termelők július 19-én lezárják a fővárosba vezető utakat. A döntést hét gazdaszervezet hozta meg: požarevaci Stig, a bavaništei Složni Pidikanci és a Naše mleko egyesületek mellett a brestováci, nyugat-szerbiai és észak-bánáti gazdák, valamint a šumadiai és a Morava menti tejermelők is egyetértettek abban, hogy az állam nem tartotta magát ahhoz, amiben tavaly megegyeztek.
AZ ÁLLAM TARTSA BE AZ ÍGÉRETEIT!
A termelők képviselői valamivel fél kettő előtt érkeztek meg a belgrádi tárgyalásra az N1 televízió helyszíni tudósítása szerint. A sajtónak adott nyilatkozatában Jovan Jovanović a gazdák képviseletében kiemelte: követeléseiket már korábban átadták a minisztériumnak, és tulajdonképpen csak az ígéretek teljesítését kérik az államtól.
– Elsősorban a fémzárolt vetőmag használata után járó hektáronkénti 17 ezer dináros támogatás kifizetését követeljük. Emellett továbbra is szorgalmazzuk, hogy a művelt földterületeket nyilatkozat alapján be lehessen vezetni az e-Agrar rendszerbe, hogy valóban azok kapják a hozzájárulást, akik dolgoznak az adott területen. A harmadik követelés a tej behozatalának azonnali megszüntetését szorgalmazza: az elmúlt öt hónapban ugyanis több tejet szállítottak külföldről Szerbiában, mint a múlt évben összesen. De gond van az étolaj kivitelével is, amely a napraforgó felvásárlási árának zuhanásához vezethet. Az államtól követeljük, hogy fizesse ki a 100 ezer üsző után járó szubvenciókat is. Ugyanakkor kezdeményezzük a 2025 és 2035 közötti időszakra vonatkozó mezőgazdasági tervezet kidolgozását is: a munkafolyamatban a gazdák mellett a törvényhozóknak is részt kellene vállalniuk – mondta a tárgyalások „kapujában” Jovan Jovanović gazda. Hozzátette: „azért vagyunk itt, hogy még egyszer kezet nyújtsunk a megegyezésekre, elkerülve így az esedékes tüntetéseket”.
A Stig egyesülés képviselője, Nedeljko Savić a találkozó előtt kiemelte a gazdák azon követelését is, amelyet a termelők és az állam 2023 májusában és novemberében is napirendre tűztek az egyeztetéseiken. Akkoriban ugyanis a többi között az árutartalékok rendezéséről is szó volt. A tavaly novemberi gazdatüntetéseket követően megalakult ugyan egy munkacsoport a probléma rendezésére, de a választások óta egyszer sem ültek össze – vázolta a helyzetet Savić. Hozzátette: külön egyeztetést kérnek az étolaj kiviteléhez kapcsolódó gondokról, ezek miatt ugyanis a közelgő napraforgó-betakarításkor jelentősen eshet a termény felvásárlási ára. Jelenleg ugyanis az állam azt állítja, hogy nem tiltotta be az étolaj külföldre szállítását, a felvásárlók viszont az ellenkezőjéről beszélnek: tudni szeretnék, ki mond igazat – mondta a Stig elnöke.
HALOGATOTT MEGOLDÁSOK
A tegnapi tárgyalások mégsem hoztak olyan eredményeket, amelyekkel a gazdák teljesen elégedettek lehetnének – mondták a képviselőik az egyeztetéseket követően. A fémzárolt vetőmagok használatához kötődő, hektáronkénti 17 ezer dináros szubvenció elmaradását illetően, abban egyeztek ki az állammal, hogy a támogatásokat a tavaly október elsejéig bevetett földekre az idén október elsejéig fizeti ki az állam. Az állattenyésztők sem távoztak elégedetten, hisz üszőnként 100 ezer dináros hozzájárulást követeltek, az állam viszont 60 ezret hajlandó kifizetni.
Lapzártáig nem érkezett hivatalos megerősítés arról, hogy a tárgyalások után a gazdák hogyan döntöttek a péntekre bejelentett tiltakozásukat illetően.
Nyitókép: Beta