2024. július 19., péntek

Kié a Piros csizma?

Az önkormányzati vagyon visszaszármaztatását sürgetik a nagybecskereki pártok
Tápai János (Kecskés István)

A nagybecskereki Városi Képviselő-testület képviselői csoportjai tegnap levelet küldtek a Szerbiai Képviselőháznak, amelyben követelik, hogy gyorsított eljárásban tűzzék napirendre az önkormányzati vagyonról szóló törvény elfogadását. A kezdeményezés aláírói (a képviselői csoportok vezetői) a törvény meghozatalának a fontosságát hangsúlyozzák, mert az szerintük kulcsfontosságú a helyi önkormányzat eredményesebb működéséhez. A kezdeményezést Predrag Jeremić (Az európai Nagybecskerekért), Predrag Perkić (VSZL), Branislav Markuš (Egyenlőség Mozgalom), Čedomir Janjić (SZDP-ÚSZ) és Tápai János (Magyar Koalíció) írta alá. A kezdeményezés a pártok képviselői csoportosulásainak a megbeszélésén született meg.

A kezdeményezésnek egyik gyakorlati oka az, hogy a nagybecskereki pártok szerint lehetővé kell tenni az önkormányzatoknak, hogy maguk rendelkezzenek a telkek bérbeadásáról, vagyis önállóan – Belgrád megkérdezése nélkül – tárgyalhassanak a külföldi beruházókkal. Szerintük ez jelentené a decentralizáció konkrét megvalósítását.

– A képviselői csoportok többsége körében a kezdeményezés helyénvalósága körül nem volt dilemma, és akár mint a lokálpatriotizmus jó példájáról is beszélhetünk. Az állami tulajdonban levő telkekkel és földterületekkel való rendelkezés ugyanis sok gyakorlati gonddal jár. A muzslyai helyi közösség például nemrég visszavásárolta az egykori mozi épületét, amelyet most a térhiánnyal küszködő óvoda rendelkezésére szeretné bocsátani. De ehhez belgrádi jóváhagyás szükséges, ami igencsak lassítja az ügyintézést. Ahelyett, hogy a nagybecskereki községházán elintéznénk a jogviszonyt, és őszre már az óvodásoké lenne az épület, valószínűleg egy évet várunk majd a köztársasági jóváhagyásra. Pedig a helyi közösség már kifizette az épületet, az óvodák önkormányzati irányítás alatt vannak – vagyis úgymond egy helyi ügyről van szó. De számos más példa is van: például a muzslyai Piros csizma épülete, amely formálisan továbbra is a Szerbiai Szocialista Párt tulajdonában van. A muzslyaiak a hatvanas évek elejétől folyamatosan fizették a helyi járulékot, amelyből épültek a közjavak, aztán jött a privatizáció, és valaki azt mondta, hogy ezek a javak nem a muzslyaiaké. Ezért jó volna már egyszer tisztázni, hogy mi a köztársaságé, mi a tartományé és mi az önkormányzaté – mondta Tápai János, a nagybecskereki Városi Tanács tagja a Magyar Szónak.

Mi várható a nagybecskereki kezdeményezéstől?

– Jómagam sem gondolom azt, hogy majd máról-holnapra megváltozik a helyzet, vagyis, hogy a parlament gyorsan meghozza a törvényt és megtörténik a vagyon visszaszármaztatása az önkormányzatok javára. Ez egy hosszabb folyamat, amely egyes törvényekben már helyet kapott. De úgy gondolom, hogy ez egy jó kezdeményezés, és az is jó, hogy éppen Nagybecskereken lett megfogalmazva.