2024. július 19., péntek

Nagybecskerek újra csöndes

Az egykori legjobb polgármester hét hónapja börtönben ül
Üzenet a börtönből

Fekete krónikás hír, legyen az gyilkosság is, rendszerint egy-két napig foglalkoztatja a közvéleményt. Goran Knežević Nagybecskerek polgármesterét, a DP vajdasági szervezetének korábbi elnökét, Boris Tadić államfő bizalmasát hét hónapja letartóztatták le. Már megvan az utódja is, de nap mint nap emlegetik. Úgy tűnik, hogy még sokáig beszédtéma lesz a sorsa, amely igencsak megosztotta a közvéleményt.

Goran Kneževićet, akit tavaly október elsején tartóztattak le, bűnszövetkezet létrehozásával, hivatali visszaéléssel és megvesztegetéssel gyanúsítják. Pontosabban azzal, hogy az „építészeti maffia” vezetőjeként saját és csoportja részére - törvénytelen módon - csaknem kétmillió eurót szerzett. Többek között állítólag csúszópénzt fogadott el Mile Jerkovićtól, több bánáti utasszállító vállalat, köztük a nagybecskereki Autobanat tulajdonosától is, aminek fejében annak vállalatára lett bízva a Béga menti város utasforgalmának a megszervezése. Összesen mintegy harminc bűncselekményt rónak a terhére. A vádirat szerint a bűnszövetkezetet 2006 elején hozta létre, tagjai az ő utasításai alapján ténykedtek, és „előre meghatározott feladataik voltak” a vagyonszerzésben a maguk és a csoport részére. Vele együtt összesen 22 személy ellen indult bűnvádi eljárás. Egyik közülük, Bojan Selimović belgrádi vállalkozó a napokban elhunyt.

Sokan úgy gondolják, hogy Knežević nyilván nem volt „angyal” (ugyan melyik szerbiai tisztségviselő az Szerbiában?), a rendcsinálást azonban Belgrádban, Nišben vagy Újvidéken kellett volna elkezdeni, hiszen egyik- másik fővárosi fekete ügylet árából meg lehetne venni az egész Béga menti várost a környékével együtt. Mások szerint viszont Knežević nem lehet „tiszta”, hogyha már vádat emeltek ellene, vagyis valahol el kellett kezdeni a rendcsinálást. Az már a maga baja, hogy éppen ő lett az első a sorban. Ugyanakkor mindenki feszült figyelemmel várja a tárgyalást. Nem csak azért, mert a védőügyvédek szerint a vád megalapozatlan, és a háttérben a Demokrata Párton belüli politikai leszámolás áll, hanem mert a védekező olyan adatokat hozhat napvilágra a (közvélemény előtt nyitott) tárgyaláson, amellyel a mélybe ránthat másokat is. Ez sejthető Knežević egyik nyilatkozatából, aki szerint meghurcoltatása személyes ügy, amely Bojan Pajtić tartományi kormányfővel való konfrontálódása után kezdett csúcsosodni.

Szinte valótlannak tűnt, amikor tavaly október elsején a belgrádi különleges rendőri alakulat tagjai bilincsbe verve vitték el a városházáról Goran Kneževićet, aki 2007-ben Szerbia legjobb önkormányzati vezetője volt, a város pedig megkapta a legmagasabb külföldi és hazai elismeréseket a beruházók idecsalogatásáért. A három ipari övezetben több mint negyven beruházó, mintegy 300 millió eurós befektetéssel, közel kilencezer új munkahelyet nyitott. Ezzel Nagybecskerek, de a polgármestere is vezető szerepet kapott, ami nyilván nem tetszett mindenkinek. Elsősorban éppen ezek a beruházások, pontosabban a telkek odaítélése az egyik legfontosabb vádpont. A beruházók egy részét az előzetes eljárásban már kihallgatták, de mindegyik azt állította, hogy a telkek ára nem volt az alkudozás tárgya, mivel az árjegyzék a város hivatalos promóciós anyagaiban is ki volt nyomtatva, és a honlapján is szerepelt. A külföldi beruházók, akik ösztönzésül az államtól jelentős, vissza nem térítendő összeget is kaptak, nem kimondottan az olcsó telkek miatt jöttek Nagybecskerekre, hanem elsősorban az olcsó és a képzett munkaerő (lehet válogatni a tönkrement gyárak munkásaiból), valamint az önkormányzat hathatós közreműködésének köszönve érkeztek szép számban. Mindannyian tagadták, hogy kenőpénzt kértek tőlük, vagy hogy ők lefizettek volna valakit a telkekért. Mint ahogy egyikőjük megjegyezte, még egy kávéval sem próbálták őket „megvesztegetni”.

A védőügyvédek szerint eddig sem egyetlen meghallgatott tanú, sem a vádlottak nem terhelték Kneževićet. Ugyanakkor Nikola Halas, a nagybecskereki önkormányzat településrendezési osztályának vezetője beismerte, hogy 10 ezer eurós csúszópénzt vett fel Bojan Selimović vállalkozótól, aki az önkormányzattól bérletbe kapta a nemrég óta Nagybecskerek központjában engedély nélkül épülő benzinkút telkét. A pénz egy részét megtalálták Halas lakásán, aki kijelentette, hogy átvételéről tájékoztatta Goran Knežević polgármestert, ezzel pedig a polgármestert közvetlen módon beavatta a mesterkedésbe. Egyelőre csak találgatás tárgya, hogy Halasszal, akinek a fia nemrég halálos kimenetelű balesetet okozott, vádalkut köt-e majd az ügyészség.

Nyilvánvaló, hogy Knežević a tárgyalásig börtönben marad. Azt mondják, tíz kilót lefogyott, de lelkileg készen áll a védelemre. Hogy a tárgyalás mikor kezdődik, azt senki sem tudja pontosan megmondani. Állítólag továbbra is gyorsított ütemben folyik a bizonyítékok begyűjtése. Az elsőrendű vádlott pedig többek között tanúként beidézi Boris Tadićot, Bojan Pajtićot és legalább négy minisztert. A védőügyvédek természetesen nem akarják elárulni a taktikájukat, de nyilvánvaló, hogy Knežević mindent bevet annak érdekében, hogy tisztázza magát. Bebizonyítsa azt, hogy az újvidéki bank páncélszekrényében talált pénz nem az övé, hanem a pártjáé, de közben fel kell majd fednie az adományozó nevét is.

Miközben a nagybecskereki rendőrség épülete előtti óriásplakáton kiragasztották Goran Knežević fényképét, aki azt üzeni a nagybecskerekieknek, hogy „visszatér, és városa újra a legjobb lesz”, addig utódja, Mileta Mihajlov kijelentette, hogy Knežević letartóztatásával az élet a városban nem állt le. Bár egyelőre az új beruházásokat illetően meglehetősen nagy a csönd, szerinte mégis van érdeklődés. Konkrét nevet azonban nem mondott. Bízik munkatársaiban, de elárulta: minden általa aláírt dokumentumot előtte egy szakcsoporttal megvizsgáltat. Biztos, ami biztos.