2024. július 19., péntek

Nem mérgezés okozta

Oliver Dulić: A Palicsi-tó problémájára a minisztérium jelentős összegeket különített el
Oliver Dulić: A tó már nagyon hosszú ideje piszkos (Molnár Edvárd)

Oliver Dulić környezetvédelmi miniszter tegnap a Tisztítsuk meg Szerbiát! program keretében Szabadkán járt, aminek során két illegális szemétlerakatot tekintett meg, illetve ellátogatott Palicsra is, hogy a tóban történt katasztrófáról és annak megoldási lehetőségeiről tárgyaljon a városi vezetőkkel, valamint megtekintse egy módszer hatását, ami megoldást jelenthet a tó jelenlegi állapotára.

– A Palicsi-tóban történt természeti katasztrófa az elmúlt években kialakult problémák felszínre törésének a következménye. A tó nem tegnap óta piszkos, hanem már nagyon hosszú ideje. A szabadkai önkormányzat a minisztériummal közösen próbált megoldást találni a tó helyzetére. Decemberben aláírtunk egy szerződést, miszerint a minisztérium támogatja majd a Palicsi-tó helyzetének javításáról szóló tanulmány kidolgozását – emelte ki a miniszter, majd hozzátette, reményei szerint a két hónap múlva működésbe lépő szennyvíztisztító jelentős mértékben megoldást jelent majd a tó számára, ugyanis, mint arra rámutatott, a szennyvíz nem egyből a tóba ömlik majd. Felhívta a figyelmet, hogy a felügyelőség jelentése szerint nem vegyi mérgezés okozta a halpusztulást.

– Jelen pillanatban a legnagyobb gondot az jelenti, hogy a tóban felborult rendszert stabilizáljuk, és ne következzen be újabb halpusztulás. Ma egy megoldást láttunk erre a problémára, de további lehetőségek után kutatunk. A minisztérium magára vállalta azt a feladatot, hogy támogatókat keressen azokra a projektekre, amelyek tartós megoldást jelentenének a tó problémájára. Jelen pillanatban a kreatív megoldások jöhetnek számításba, ugyanis nincs pénzünk a drága módszerekre, esetleg a jövőben gondolkozhatunk ezekről – mondta Oliver Dulić, majd hozzátette: – Jelentős összegeket különítettünk el, hogy a Palicsi-tó problémáját megoldjuk. De mindenekelőtt a városi vezetőségnek kell megmondania, milyen segítségre van szükségük – hangsúlyozta.

– Tartós megoldás után kutatunk, amit nagyon gyorsan alkalmazni tudunk és a racionális keretek között maradunk – emelte ki Suzana Dulić, a szabadkai Városi Tanács környezetvédelemmel megbízott tagja, majd hozzátette: – Fontos kiemelnem, hogy a katasztrófa nem a tóba ömlő anyagoktól következett be, ugyanis nem került a tóba semmilyen káros anyag, csupán most ütött ki az elmúlt évek szennyezése. Most az vár ránk, hogy a drága, tartós megoldást jelentő módszer helyett olyan megoldást találjunk a tó problémájára, ami ideiglenesen stabilizálást jelentene addig, amíg nem szanáljuk – mondta.

Újságírói kérdésre, miszerint az előzetes bejelentések szerint a szabadkai szennyvíztisztítót június 5-én helyezik működésbe, ehelyett pedig a miniszter két hónapot említett, Suzana Dulić elmondta, hogy valóban ezt a dátumot jelölték meg, de egyelőre még a szabadkai Vízművek nem küldött semmilyen meghívót. A munkálatokat elvégezték, de majd csak két hónap múlva lép működésbe minden részlege.

A szabadkai ANDS Union, az új technológiákkal foglalkozó intézet tartott tegnap bemutatót a tavon. Stevan Bošnjak, az intézet tulajdonosa és munkatársai egy olyan folyadékot mutattak be, amely csökkenti a tó pH-értékét. Begyűjti a víz felszínén túlzottan elszaporodott algákat, majd néhány perc elteltével azok a saját súlyuktól a tó fenekére hullanak. Az iszap felszínén egy olyan réteget képeznek, ami megakadályozza az iszap működését, a megtisztult víz pedig lehetőséget nyújt más halfajták és növények szaporodására és fejlődésére. A szakember rámutatott: 15 napig tartó kezelés után 4-5 évig megoldást jelentene a tó problémájára ez a módszer.