2024. július 19., péntek

Hat helyett hét magyar osztály

A politikai ténykedés mellett a magyar tannyelvű oktatás megőrzése az egyik legfontosabb feladat, hangzott el a VMSZ nagybecskereki sajtótájékoztatóján
Nagybecskerek maradjon a bánáti magyarság oktatási központja (Kecskés István)

A Vajdasági Magyar Szövetség nagybecskereki Városi Szervezetében a közelmúltban viharos események zajlottak (kilépések, gyenge választási eredmény, egy rövid időre pedig gyakorlatilag kiürült az irodájuk is), de a dolgok immár a helyükre kerültek. Ennek egyik jele, hogy a nagybecskereki és a muzslyai irodájukban is újra folyik a munka, hallottuk a tegnapi sajtótájékoztatón.

A városi képviselő-testületben mindössze két képviselőjük van, ennek ellenére nemcsak politikai téren, hanem a nagybecskereki magyar oktatás megőrzésében is eredményesek voltak, hallottuk a tegnapi sajtótájékoztatón, amelyen Tápai János, a VMSZ nagybecskereki Városi Szervezetének elnöke, valamint a két alelnök: Kovács Elvira parlamenti képviselő és Szőke Árpád, a nagybecskereki helyi szervezet elnöke nyilatkozott.

Amikor a tavalyi tanévre (pótpályázattal) sikerült kiharcolni a hat magyar középiskolai első osztály megnyitását Nagybecskereken, akkor mindenki megelégedett volna ennyi magyar első osztállyal az idei tanévre is. Ezt a számot azonban sikerült még eggyel megtoldani, vagyis erre a tanévre már hét magyar első osztályra írtak ki pályázatot. Tápai János arról tájékoztatott, hogy a három négyéves szakra (gimnázium, villamossági és egészségügyi szakközépiskolákban), valamint a hároméves fodrász szakon máris megvan a kellő létszám, és remélhetőleg meglesz a kellő érdeklődés az autószerelői, a közgazdasági és a mezőgazdasági gépszerelői szakra is. Ugyanakkor újra erőfeszítéseket kell majd tenni a kellő szaktudású, magyar pedagógusok biztosításáért.

Kovács Elvira köszönetet mondott azoknak a tanároknak, akik előre biztosított fizetés nélkül, a normán felül is vállalták a tanítást a magyar osztályokban. Sok közbenjárás után ezeknek a pedagógusoknak végül is sikerült (utólag) kifizetni a túlóráért járó bért. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy a következő tanévben elkerüljék az efféle huzavonát. Szerinte, az alkotmány szellemében, indokolt volna a pozitív diszkrimináció elvének az alkalmazása, illetve a 130 százalékos munka kifizetése azon tanárok részére, akik kisebbségi nyelven tanítanak. Szerinte a szülőknek nem kell attól félniük, hogy a magyar osztályokban szakképzetlen tanerőt alkalmaznak.

Ugyanakkor Nagybecskereken továbbra is gondot okoz, hogy mind kevesebb magyar elsőst íratnak az elemi iskolába, de az is, hogy a 17 városi óvoda közül mindössze egyben van magyar csoport. Szőke Árpád ezért kihangsúlyozta a hézagpótló hétvégi óvodai csoportok fontosságát. Működik a Petőfi ME Játszóháza, a Diáksegélyező Egyesület Hétvégi óvodája, és a Sonja Marinković ÁI Sárga Háza. Őszre munkatervet kérnek majd tőlük és megpróbálnak mindegyik számára támogatást biztosítani.