2024. július 18., csütörtök

A bulizók Zentán költenek

A szórakozóhelyek üzemeltetői különbözően vélekednek az új nyitvatartási rendeletről – Ha csökken a forgalom, kevesebb lesz a munkahely is, mondja a Bali Diszkó tulajdonosa

Lučić Viktor

Mint ahogyan beszámoltunk róla, néhány héttel ezelőtt Zenta Község képviselő-testülete módosította a szórakozóhelyek nyitva tartását szabályozó, egyébként már 1998 óta érvényben lévő rendeletét. Akkor Pék Zoltántól, Zenta polgármesterétől megtudtuk, hogy az új szabályzattal biztosítani akarják ennek a betartását. Az új meghatározás szerint a vendéglőben két óra után csak a személyzet lehet benn, nem szólhat a zene, és nem lehet italt mérni.

Természetesen kíváncsiak voltunk arra, a zentai honatyák legújabb regulájáról hogyan vélekednek a közvetlenül érintettek, vagyis a legnépszerűbb szórakozóhelyek tulajdonosai. Ezenkívül megkérdeztük őket arról is, hogy ez szerintük milyen hatással van vállalkozásuk forgalmára.

Zenta egyik legnépszerűbb helyének, a Mojo Klubnak a tulajdonosa szerint helytálló a zentai honatyák által meghozott rendelet.

– Ez a rendelet valójában régóta érvényben van, most viszont annyira szigorítottak rajta, hogy biztosítsák a betartását is – nyilatkozta Lučić Viktor, aki egyben hozzáfűzte, abba nem szeretne belemenni, hogy más klubokban, kocsmákban miképpen tartották be eddig a községi vezetés döntését. Viktor szerint egyébként idővel bebizonyosodik az, hogy e rendelettel mindenki nyerni fog. – Az első időszakban bizonyára minden helyen, így a Mojo Klubban is csökkenni fog a forgalom, de valamit fel kell áldozni annak érdekében, hogy rend legyen a városunkban. Egy-két hónap múlva a fiatalok is korábban kezdenek el szórakozni járni, mint ahogyan régebben tették, illetve ahogyan a többi európai városban teszik. Ez mindenhol működik, s nem értem, nálunk miért ne lehetne így.

Hét közben vendéglőként, hétvégén pedig diszkóklubként működő Jail Klub tulajdonosa, David Atlagić szerint ők az elkövetkező időszakban fogják meglátni, hogy a községi rendelethez történő alkalmazkodásuk jót vagy rosszat fog-e hozni a vállalkozásuk számára.

Vijatov András, az egy évvel ezelőtt megnyílt, s a mind népszerűbb Zen Klub tulajdonosa kételyének adott hangot a honatyák dekrétumával szemben.

– Amennyiben úgy vélik, hogy ezzel elősegítik a közrendet a városban, akkor egyetértek a rendelettel, viszont nem vagyok biztos abban, hogy ez lenne a jó megoldás erre. Kétlem, hogy a rend előteremtését biztosítja az, hogy két órakor kilökdössük a fiatalokat az utcára. Véleményem szerint éppen az ellenkezőjét érjük el – nyilatkozta a fiatalember, aki egyébként Budapestről tért vissza azért, hogy szülővárosában boldoguljon az elkövetkezőkben. András egyben elmondta, hogy a zentai elöljárók most is az érintettek, vagyis jelen esetben az éjszakai életben jártas személyek, a szórakozóhelyek tulajdonosainak a megkérdezése nélkül cselekedtek.

– Szerintem különben sem a probléma megoldására törekednek, hanem azért hozták meg az egészet, hogy igazolni tudják azt, hogy ők megtették a szükséges lépéseket. Ha pedig nem fog működni az egész, akkor majd a rendőrséget hibáztatják, hogy nem tesznek meg mindent, a belügyi szervek pedig a városházát fogják okolni – fűzte még hozzá a Zen Klub tulajdonosa.

Vijatov szerint valójában a kiskorúakat kellene valahogyan kordában tartani, nem pedig az idősebbeket.

– Miután két órakor a fiatalok kicsődülnek az utcára, tele lesz velük a városközpont. Az illetékes felügyelők pedig ahelyett, hogy a még nyitva tartó kereskedésekben, pékségekben, a városi parkban, a Tyúkpiacon, illetve a Tisza-parton gyülekező és iszogató fiatalokat ellenőriznék, s rendet teremtenének, a rendőrökkel karöltve sorra járják a szórakozóhelyeket, és azt ellenőrzik, hogy bezártak-e. Valójában nem kellene semmit csinálniuk, már a puszta jelenlétükkel hatni tudnának a fiatalokra – mondta végül András.

Hasonlóképpen vélekedik Bali Ferenc, a Bali Diszkó tulajdonosa is, aki egyébként kérdésünkre, hogy milyen hatással van a rendelet a vállalkozására, azt válaszolta, hogy még egy kicsi, és akár be is zárhatja a diszkót, mivel a különböző bálok akár a hajnali órákig is eltarthatnak, az ő rendezvényei számára nem engedik a négy óráig történő nyitva tartást.

– Nehéz így dolgozni – nyilatkozta, majd folytatta – Olyan elképzelés is volt a városházán, hogy ne jöjjenek el ide szórakozni a környékbeli fiatalok, hanem – egyesek szerint – cirkuszoljanak otthon. Ide viszont a fiatalok szórakozni jönnek, nem pedig balhézni. Zentára hozzák a pénzt, hogy itt fizessük az adót, itt alkalmazzuk a munkásokat – tudtuk meg a nemzetközi lemezlovasokat és magyar popsztárokat is felvonultató, tartományi szinten is népszerű diszkó tulajdonosától. Bali Ferenctől azt is megtudtuk, hogy a környező községekben nincs ilyen drákói szigor a nyitva tartással kapcsolatban. Állítása szerint az oromhegyesi diszkó négy óráig, fél ötig is nyitva tart. Palicson reggel ötig fogadják a vendégeket, de tovább tartanak nyitva Bácskossuthfalván és Topolyán is. Nagykikindán pedig a községi határozat értelmében nyáron hajnali háromig tart az éjszakai élet.

– Mennyivel jobbak a nagykikindai fiatalok, mint a zentaiak? Mennyivel többek ők, hogy tovább szórakozhatnak? – tette fel a kérdést a diszkótulajdonos, aki hozzáfűzte, hogy a honatyák ugyan a fiatalok rendetlenkedésére fogják a rendelet meghozatalát, de a több ezer fiatal közül csupán négy-öt cselekszik így valójában, a többi pedig nyugodtan szórakozik.

Bali Ferenc elmondta azt is, hogy a honatyák szigorát a nyitva tartással kapcsolatban nemcsak a szórakozóhelyek tulajdonosai érzik meg, hanem más vállalkozók is. Állítása szerint a megcsappant forgalomnak köszönhetően nem tudják majd kifizetni a reklámokat, így kevesebb forgalma lesz a televízióknak, rádióknak és a nyomdászoknak is. A mind kevesebb fiatal miatt a taxisok is elesnek a munkától, ahogyan a diszkóba vágyó környékbelieket szállító mikrobuszok és autóbuszok sofőrjei is. Megszűnik a diszkó rendfenntartóinak, pincérjeinek a munkája is, de a pékeknél is kisebb forgalom várható. Bali megemlítette, gond az is, hogy ellentétben más városokkal a zentai vezetés egy kalap alá veszi az összes szórakozóhelyet, vagyis nem tesz különbséget a sarki kocsmák, a vendéglők és a klubok között. Pedig – szerint – eleve különböző jellegű intézményekről van szó, amelyekre máshol – többek között nyitva tartásban is – eltérő szabályok vonatkoznak.

Bácskossuthfalván (is) tovább bulizhatnak a fiatalok, mint Zentán (forrás:www.club-echo.net)