2024. július 19., péntek

Rommá tette, hogy megőrizze

A nagybecskereki Naš Dom társtulajdonosa leszedette a cserepet a vállalat tulajdonában levő két épületről

Romhalmaz lett a Naš Domból (Kecskés István felvétele)

Sokáig senki sem értette, hogy miért is szedték le a tetőt a nagybecskereki Koča Kolarov utca 23. és 25. szám alatti épületekről éppen a legnagyobb esőzések idején. Aztán pedig azon csodálkozhattak a járókelők, hogy miért nem folytatják a „munkálatot”. Nos, kiderült, hogy szó sincs a Naš Dom tulajdonában levő épületek felújításáról – a dolog mögött az áll, hogy a tulajdonos ily módon próbálja megőrizni a „vagyonát”, amelynek elárverezéséről jogerős bírósági döntés van. A pénz arra kell(ene), hogy kifizessék belőle a csődbe jutott vállalat harminc egykori dolgozóját. Csakhogy úgy látszik a gazda erősebb az igazságszolgáltatásnál.

Az egykor jó hírű Naš Dom társtulajdonosa Nikola Radulović parancsára szedték le a cserepet a vállalat tulajdonában levő két épületről, annak ellenére is, hogy a nagybecskereki községi bíróság megtiltotta neki, hogy rendelkezzen ezekkel az ingatlanokkal. A vállalat dolgozói megrökönyödéssel vették tudomásul a gazda önkényességét, majd ügyvédeik által sikerült egy újabb bírósági határozattal leállítaniuk az épület további bontását. Ezzel azonban patthelyzet állt elő, és félő, hogy az eset elhúzódása miatt Nagybecskerek egyik legforgalmasabb – és nemrég tartományi pénzekből felújított – utcája egy romhalmazzal szaporodik.

A vállalat részvényeit 2006 közepén az Elektroinvest cég vásárolta meg, amelynek tulajdonosai Nikola Radulović és felesége. Az új tulajdonosok azonban gyorsan csalatkoztak a vásárlatban, mivel egyre több konfliktusuk volt a dolgozókkal. Ennek a vége pedig az lett, hogy tízmillió dináros veszteség miatt zárolták a vállalat számláját, a dolgozók nagyobb része pedig munkaerő-fölösleggé lett nyilvánítva. De úgy, hogy nem kapták meg járandóságaikat. Ezért kénytelenek voltak bírósághoz fordulni. De a gazda sem tétlenkedett: egy új vállalatra az Elab Naš Domra vitte át a tevékenységet, a korábbi vállalat pedig megszűnt létezni, illetve formálisan egyetlen dolgozója maradt. A munkások egy része átment az újonnan bejegyzett vállalatba, de állítólag ők sem kapják a bérüket rendszeresen. Az elbocsátott dolgozók viszont nem hagyták ennyiben, hanem újabb bírósági eljárásban sikerült elérniük azt, hogy a bíróság árverezés útján adja el a Naš Dom tulajdonát képező két épületet, hogy aztán ebből kártalaníthassák őket. A dolgozók szerint a gazda nyilván azzal a szándékkal szedette le a tetőt, hogy a szétázott épület ne kelljen senkinek. Végső célja pedig az lehet, hogy kapcsolatainak köszönve, aprópénzért megvegye az épületeket, mondják az elégedetlenkedő dolgozó. Ha pedig ez sikerül neki, akkor nem lesz semmi az elbocsátottak kártalanításából.