2024. július 19., péntek

Nemet is mondunk

Maglai Jenő: „Nem leszünk partnerek az egyoldalú lépéseknél, és ezt ki is fogjuk mutatni.”
(Fotó: Molnár Edvárd)

S zabadkán a hatalmon levő koalíciók között kommunikációhiány van. Egyre látványosabb a tiltakozás az egyik és a másik oldalról is. Maglai Jenő, Szabadka városi képviselő-testületének elnöke szerint amennyiben a Vajdasági Magyar Szövetség és a Demokrata Párt között nem tudnak őszig kialakítani egy működőképes viszonyt, radikális változások léphetnek fel a koalíciójukban. Lapunknak nyilatkozva Maglai Jenő elmondta, ősz, év vége lesz az az időszak, amikor kiderül, hogy tudnak-e együttműködni .

– Még tavaly szeptember elején megkezdődtek a gondok, amikor számunka világossá vált, hogy a koalíció nem partneri viszonyról szól, hanem arról, hogy a Demokrata Párt és a polgármester kiszorítsa a városvezetésből a másik felet, a Magyar Koalíciót. Többször is felhívtuk a polgármester figyelmét, hogy a Városi Tanácsnak sokkal nagyobb szerepe van a város vezetésben, a polgármesternek inkább az operatív feladatok végrehajtójának kell lennie. De nem így működik a rendszer. A polgármesteri kabinetbe összpontosították a döntéshozatali mechanizmusokat, a tájékoztató jellegű adatokat, és nap mint nap azzal kell szembenéznünk, hogy nem jutnak el hozzánk az információk. A Demokrata Párt a város szintjén megpróbál politikai monopóliumot kialakítani, de mi ebben nem vagyunk partnerek.

Nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene. Nagyon sokszor heteket kell várni egy aláírásra. A mai napig vannak a Város Tanácsnak olyan határozatai, amelyeket nem írt alá a polgármester, és ezért nem lehet őket végrehajtani.

Véleménye szerint ezekben a lépésekben van szándékosság?

– Ez erről szól. Ez egyfajta politikai kiszorítósdi, ami egyre keményebb kezd lenni. A napi feladatok elvégzésében nem hiszem, hogy nagyban visszavetette volna az önkormányzatot. Inkább csak az látszik ebből, hogy nem lett kellőképpen megszervezve egy munka. De a nagy projektumok sem mozdulnak. Most, amikor átjárhatósága van a Demokrata Pártnak minden szinten, most sem történik semmi a nagy projektumokkal. A kaszárnya kérdésében nagyon kínkeservesen jutottunk el oda, hogy egy árajánlatot elfogadtunk, pedig mostanra már a birtokunkban kellene lennie legalább a második kaszárnyának. Az tény, hogy a költségvetés gondokkal küszködik mind önkormányzati, tartományi, mind köztársasági szinten, de vannak kérdések, amelyek nem az eszközöktől függnek, hanem a szakemberek csoportjától. Lassan kezd felszínre kerülni, hogy nincs szervezettség, és nincsenek meg a kellő szakemberek ehhez. A polgármester most sarokba van szorítva, egyre kisebb a mozgástere, minden kezd a fejére borulni. A költségvetésben a hiány kezdi elérni a 700 millió dinárt, év végéig pedig az egymilliárd dinárt is elérheti. Ez a város nem tudja elviselni, hogy a hárommilliárdos költségvetésből 300-400 millió dinár jut beruházásra éves szinten, ez csak az infrastruktúra szinten tartására elég.

Mivel magyarázza, hogy a polgármesternek egyre kisebb a mozgástere?

– Úgy gondolom, hogy hatalmas gond ez a pénzügyi helyzet. Hogy ekkora hiány keletkezik a költségvetésben, arra kényszerít minket, hogy gazdaságosan kezdjünk gondolkodni. Ezt a felduzzasztott felépítményt, legyen szó a közigazgatásról vagy a közintézményekről, leépítjük. Már áprilisban, májusban meg kellett volna tennünk ezeket a lépéseket. De úgy nem lehet, hogy ők kiszemelnek egy irányt, ezt megpróbálják megoldani úgy, hogy minket, akik szintén érdekeltek vagyunk, kihagynak az egészből. Az iskolák ésszerűsítése is nagyon rosszul sült el. És véleményem szerint a polgármester mellett levő emberek nem mindegyike nőtt fel a feladathoz. Nem a hatalmi harcok miatt egyre rosszabb a helyzet a városban. A polgármester kabinetjében a munkatársai között 80 százalékban kiosztották a feladatokat, így ők maguk is működtetni tudják a város dolgait. Hiányzik a szervezés.

Amikor ki kellett volna nevezni a Palics Park vállalat igazgatóját, a MK kivonult az ülésről. Ennek mi volt az oka?

– Ez a kettős mércékről szólt. Arról, hogy két évvel ezelőtt, amikor megálmodták a Palics Park vállalatot, a feladata akkor az lett volna, hogy elfogadják Palics idegenforgalmi főtervét, amit egy szűkebb szakmai csapat visz majd véghez. Amikor elkezdtünk tárgyalni, akkor a DP azt mondta, hogy semmilyen vagyont nem viszünk be a vállalatba, mert az visszaélésekre adhat okot. Ma pedig teljesen mást mondanak. Nézeteltérések sora merült fel közöttünk. Mi úgy gondoltuk, hogy ennek a vállalatnak a feladatkörét 7 szakember el tudja végezni. Míg az ő elképzeléseik szerint 23-25 ember szükséges. De akkor mi lesz a Palics-Ludassal, ahol 60 személy dolgozik? Szüntessük meg ezt a közvállalatot? Voltak olyan csúsztatások, amelyekre mi azt mondtuk, hogy ebben nem leszünk partnerek.

Ők át akarják venni az Építési Igazgatóság hatásköreit meg a köztisztaságét is. Azt akarják, hogy a Palics Park legyen az a vállalat, amely Palicson mindent csinál. Ezzel akarják rátenni a kezüket erre a településre, illetve az idegenforgalom fejlesztésére is.

Ezen a képviselő-testületi ülésen látható volt, hogy ki szavazta meg ezt a beadványt. Nyilvánvaló, hogy a Szerb Demokrata Párt és a Demokrata Párt között van összefonódás, amit nem mernek bevallani. Politikai célkitűzéseik eltérőek, éppen ezért személyes érdekekből következik a közeledés.

A Városépítési Igazgatóság több alkalommal is a vita tárgyát képezte már a két párt között...

– Az előző években több pénze volt a Városépítési Igazgatóságnak. Én azt érzem, hogy a polgármester próbálja az igazgatóság mozgásterét korlátozni. Ez nem gond, de soha eddig nem szólt bele a másik fél abba, hogy az igazgatóság milyen programot visz véghez. Ez a program a vkt-n elakadt, mégpedig azért, mert a Harcosok sorakozója lakótelepen egy telket el akartak adni, ami legalább 100 millió dináros bevételt jelentett volna az igazgatóságnak. De a koalíciós partner mégis leállította az eladást. Mi ennek a közvállalatnak a költségvetését nem tudtuk megbeszélni, így a mai napig nem szavazták meg az igazgatóság működési programját sem. Mi nem is fogjuk javasolni, majd amikor a polgármester úgy dönt, akkor napirendre tűzi a megvitatását.

Nagyon úgy tűnik, hogy mindkét fél részéről jelentős szerepet játszik a dac.

– Az biztos, hogy egyes esetekben megjelenik a dac. Nem döntő, de jelen van az is. Nem hiszem, hogy ez fogja vissza a dolgokat, nem vagyunk kisgyerekek, sem túlságosan sértődékenyek.

Nem gondolják, hogy az effajta együttműködés negatív benyomást kelt a választókban?

– Ez mindkét fél felelősségéről szól. De legutóbb, a vkt-ről való kivonulásunkkor nem volt más megoldásunk. Ha ott ülünk és hallgatunk, az sem jelentett volna pozitív pontokat bárkinek. Nem leszünk partnerek az egyoldalú lépéseknél, és ezt ki is fogjuk mutatni. Úgy gondolom, hogy a választók egy része meg fogja érteni, hogy néha így is kell politizálni. Az biztos, hogy ez a politikai hadakozás, minkét fél számára hátrányos.