2024. július 19., péntek

A bordó és a sárga ölelésében

Vajdasági kirándulóhelyek (5.)- Palics a szecesszióval, a tanyákkal, a környezetvédelemmel és a gasztronómiával ragadja meg látogatóit
A Víztorony Palicsfürdő szimbóluma

Romantika, csend és nyugalom. A sült hal finom illata és a tambura lágy zenéje. Aki egyszer ellátogat Palicsra, belekóstol annak lágy, ölelő hangulatába, és megtapasztalja nyáron vidám, ősszel gazdag, télen pedig szegényes, de megkapó színeit, visszavágyik ide.

A ma megközelítőleg kilencezer fős Palicsot, ami mintegy 8 kilométerre található Szabadkától, Paly elnevezéssel már 1462-ben említi a történelem, ám igazából valódi, ma is ismert arculatát a 19-dik század végén kezdte el kialakítani. Azóta is a több mint száz éves épületeivel a szecesszió jegyeit idézi.

Palics szimbóluma a Víztorony, ami a mai napig megtartotta központi jellegét. És amíg a település központjának meghatározó épülete a mai posta és a könyvtár szomszédságában, az idegenforgalom kapuja is egyben. A Víztorony mögött húzódó sétányon, a fák oltalmazó árnyékában juthatunk el a Vigadó épületéig, ahol elénk tárul a Palicsi-tó, valamint a park látványa, amelynek ültetése még 1840-ben kezdődött. A mai napig odafigyelnek, hogy idény jellegű virágokkal színezzék ki a partot. A Vigadó, amely pompás bálairól vált híressé, a Női strand, amelynek ma már saját rajongóklubja van, de kávézójában sokan megfordulnak, hiszen megkapó a kilátás, és kellemes környezetben fogyaszthatja el az ember a kávéját vagy üdítőjét –, valamint a Zenepavilon, amit ma már inkább a romantika, mintsem az élő zene jellemez, 1912-ben épült fel a magyar szecesszió stílusában, amelynek jellegzetessége a magyar népművészetből kiemelt elemek, a tulipánok és a csipke.

A Vigadó két oldalán, mintegy bástyaként, két hotel, a Park- és a Jezero Szálloda található, előttük egy-egy kék Zsolnay vázával, amelyekhez hasonló vázák Bécs városi parkjában találhatók. Ezek a szállodák több napos kínálattal várják a vendégeket. Egy hétvége például, amelyre pénteken várják a vendégeket, két személy számára 22 400 dinárba kerül (11 200 dinár fejenként). Ez a hétvége magába foglalja a reggelit, az ebédet, illetve a Kisvendéglőben vagy a Halászcsárdában elköltött vacsorát, egy kényeztető fürdést, ami nem más, mint illatos gyertyákkal díszített környezetben kecsketejből, barackból és birsalmából készült fürdőzés, balzsamokkal és olajjal történő masszázs, ami után rizscsírából készült pakolással kényeztetik a bőrt.

Népszerűségnek örvendenek a szecesszió jegyében épült villákban kialakított és működő motelek is, amelyek a tótól nem messze, 50-100 méterre találhatók, és ahol a külföldi és a hazai látogatók is szívesen szállnak meg. Minden villa jellegében más-más, mégis számos programmal várja a vendégeket. Egyik villa kínálata szerint öt nap egy kétágyas szobában 26 ezer dinárba kerül, az apartman pedig 30 ezer dinár, de ez magába foglalja a reggeli mellett az ebédet és a vacsorát, az idegenforgalmi illetéket (109 dinár/nap), valamint a biztosítást. A felkínált program pedig gazdag, ugyanis el lehet látogatni a Palicsi Állatkertbe, amely az elmúlt néhány évben európai hírnévre tett szert. Ma mintegy 270 fa- és cserjefajtával büszkélkedhet, amelyek között számos ritka és egzotikus növény is található, mint a libanoni cédrus vagy a hegyi mamutfenyő. Több mint 50 állatfajt csodálhatnak meg a látogatók, amelyek közül legtöbb a madár, de vannak majmok, nagy testű emlősök és egzotikus állatok, kígyók és pókok is. Az egyéni belépőjegy 250 dinár, de számos kedvezményt is kínálnak, mint amilyen a családi jegy, amely 500 dinárba kerül. A gyerekjegy (12 éves korig) 150 dinár, a nyugdíjasok pedig 100 dinárért válthatnak jegyet. Mozgásra is lehetőség nyílik, hiszen szervezett sétatúrák indulnak, de kerékpározni is lehet, a Park Hotelnek saját ingyenes kerékpárkölcsönzője van a vendégei számára, de azok, akik máshol szálltak meg, (a magánszálláshelyek is rendkívül népszerűek, itt 1150-1950 dinárért lehet megaludni) szintén igénybe vehetik eme szolgáltatást, illetve a sétálók is bérelhetnek kerékpárt a Női fürdő mellett. De kedvünktől függően akár „riksákat” és csónakokat, valamint vízibiciklit is bérelhetünk, hogy néhány romantikus órát eltöltsünk el a tavon, vagy éppen a parkban. A bátrabbak tapasztalt szakemberek mellett sárkányrepülővel is repülhetnek, így madártávlatból is megcsodálhatják Palicsot. A sport bolondjai a szabad strandon röplabdázhatnak a homokban, tekézhetnek és szörfözhetnek is, a harc kedvelői is találhatnak maguknak szórakozást, hiszen két éve már paintball pálya is működik.

Idén ugyan nem javasolt a tóban való fürdés, hiszen a lakosok és Palics szerelmeseinek bánatára a gondatlanság a tó vesztét okozta, de számos medence áll a látogatók rendelkezésére például a Prezident Szállodában, a Virág-tanyán, a Golub étterem udvarában... Gyógyhatású termálfürdő is várja a látogatókat hétfő kivételével minden nap reggel 9 és délután 1, majd pedig délután 2 és este 7 óra között. A belépő a felnőtteknek 240 dinárba kerül, a nyugdíjasoknak 160 dinárba, a gyerekeknek (7-12 korig) pedig 120 dinárba.

Gazdag Palics autentikus éttermeinek kínálata is, hiszen feltörőben van, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend a környéken a falusi- és a borturizmus. Akik falusi környezetben szeretnének eltölteni néhány napot, a Ludasi-tó partján levő Róka-tanyára látogassanak el, de aki csak öreganyánk főztjének ízét szeretné újra feleleveníteni kellemes környezetben, 450-700 dinárét fogyaszthat el egy kellemes ebédet vagy vacsorát például a Majkin salašon, a Jelen-tanyán még szilvás gombócot is fogyaszthatunk. És a halas finomságokat sem lehet kihagyni, amelyre a legjobb hely a Halászcsárda, ami a Bagolyvár mellett található, valamint a tó másik oldalán, a park végén, a szabad strand közelében, a víkendtelepen levő igazi tóparti hangulatot árasztó Paprikacsárda. Ezek mellett számos étterem közül választhatunk, melyek mindegyikének étlapján ínycsiklandó ételek kínálják magukat.

Mivel Palics történelméhez hozzátartozik a bor és a szőlő is, nem tehetjük meg, hogy ne említsük meg a homoki borok jelentőségét. A valamikori szőlőtermő vidékből már csupán néhány, de ismét egyre nagyobb területet meghódító szőlőskertek termését érdemes megkóstolni. A Čuvardić bortanya ősi és újabb borfajtákat kínál, de Palicson és környékén, Ludason és Hajdújáráson nem ritkák a borpincék, ahol a gazdák szívesen kínálják házi boraikat a nemes ital kedvelőinek.

Egyre több hangsúlyt fektetnek a lovas turizmusra is, így a Palicsra látogatók a Palics és Szabadka között levő Radanováci lovasklubban, illetve Palicstól mintegy 4-5 kilométerre levő Furiosos Lovas Centrumban lovagolhatnak.

A vadászok és a horgászok is találnak maguknak szórakozási lehetőséget. Közvetlenül a határ közelében levő erdőben működő vadászlak gazdag vadászterület központja. És ugyan a Palicsi-tó jelenleg nem a legjobb hely a horgászatra, de a közelben levő Tőzeg-tó az ökohorgászatáról híres (a kifogott hal visszakerül a tóba). Egyébként a Palicsi-tó környéke, illetve a közelében levő Ludasi-tó s annak környéke környezetvédelmi terület, ahol számos ritka és védett madárfaj bújik meg. Itt tanösvényeket alakítottak ki, a Hajdújáráson levő Látogatóközpont számos lehetőséget kínál ezen védett növény és állatfajok megcsodálására.

És még meg sem említettük a település kulturális kínálatát. Amíg a nyár a filmfesztivál (aminek színhelye már évek óta a különleges hangulatot árasztó, kőből épült Palicsi Nyári Színpad), valamint a több napos zenei rendezvények jegyében telik, az őszt a bor és a gyümölcsök, a telet a téli sportok, a tavaszt pedig a majális színesíti. (Fotó: Molnár Edvárd)

A park szálló egyik szobája

A Majkin salašon ez a hangulat várja a látogatót
A helybeliek szerint az igazi ínyencek a Halászcsárdában rendelnek halászlevet