2024. július 19., péntek

Cefreszag és fekete füst

Maglai Jenő szerint a tartományi szervek nem végzik kellőképpen a munkájukat, ezért működhet Bajmokon az alkoholgyár
Szellőztetni sem lehet a környéken (Tómó Margaréta)

A bajmoki alkoholgyár környékén élő polgárok már több mint tíz éve szenvednek a gyár működése miatt. Míg a korábbi években a Krivaja patakot illetve a gyár környékét szennyezték, az utóbbi időben napközben mintegy tízpercenként a levegőbe bocsátja azt a fekete füstöt, ami miatt fullasztó, szúrós szag terjeng minden felé. Az illetékes felügyelőségek pedig még mindig nem tudtak megoldást találni a több éve húzódó problémára.

A nyári utak tisztítása miatt látogattunk el a múlt héten Bajmokra, amikor a szántóföldekről a távolban felcsapó fekete füstre lettünk figyelmesek. Mint kiderült, a falu központjához közel levő Lukas alkoholgyár egyik kéményéből csap fel időnként a fekete füst, majd beborítja a környéket. A gyár közelébe érkezésünkkor megcsapott minket a fullasztó, szúrós szagú, az egész környéket elárasztó cefreszag. Pedig borongós, esős idő volt.

– Minden nap feltűnik a füst, amikor a kukoricából, vagy nem is tudom, miből, főzik a pálinkát. Most is érzik a szaga, de amikor meleg van,... akkor tényleg elviselhetetlen – mesélte Skenderović Đula.

– A szomszédék még közelebb vannak a gyárhoz, náluk biztosan jobban érződik, mint nálam – mutatott rá az asszony az utca másik oldalán levő házra. A szél a füstöt és a szagokat általában a lakott terület felé viszi.

– Nekem nem árt annyira, mert egész délelőtt a faluban vagyok. Mégis, amikor itthon vagyok, érzem. Egész nap ilyen a levegő – tette hozzá Đula. Megtudtuk, a teregetés és a szellőztetés is nagy gondot okoz számukra, ugyanis a cefre szagát minden beszívja.

Veréb Piroska elmondta, nem tudja, mitől, de a kertje is tönkrement. Leég a kis veteményesében levő növények levele.

– Az ember szegény, hát tart egy kis kertet. Nézze meg! A paradicsomnál az egyik még terem, de a másikon semmi! Minden tönkre megy – mutatta kis veteményesét Piroska.

– Időnként megjelenik a füst, majd mindjárt meglátják. Egész nap ilyen füst van, meg nézze meg az a pára is lecsapódik, ami a füst után kijön a kéményből. Tönkreteszi a gyümölcsfákat – mondta Cseri Nándor, amíg az utcán levő fáról a szilvát szedte, majd felesége, Rozália hozzátette: – A kiterített fehér ruhákat újra kell mosni, mert az a feketeség, ami a füstben van, rárakodik, meg büdös lesz a ruha. És az ablakot sem lehet kinyitni – mondta.

Maglai Jenő, a városi képviselő-testület elnöke még a múlt héten értesítette a községi felügyelőséget, akik hétfőn jegyzőkönyvet készítettek a látottakról.

– Csordás Róbert, az önkormányzat környezetvédelmi felügyelője sajnos nem tud lépni az ügyben. Elmondta nekem, hogy mivel az üzem tartományi engedélyekkel rendelkezik, így már nem az ő hatásköre. De az elkészült jegyzőkönyv tulajdonképpen nem mond semmit, ezért kérdeztem Csordás urat, várható-e pénzbüntetés, vagy bezárják-e az alkoholgyárat, ha egy maghatározott határidőig nem hárítják el a gondot. Ő nem tudott választ adni. Két napon keresztül hívtuk Dragan Sekulić tartományi környezetvédelmi felügyelő urat, de nem tudtuk elérni sem a mobil telefonon, sem pedig a munkahelyén. Megkértem a tartományi környezetvédelmi titkárhelyettest, hogy komolyabban intézkedjenek az ilyen esetekben, mert ez nem a legjobb hozzáállás, ugyanis a helyszínen megírt jegyzőkönyv nem old meg semmit – emelte ki Maglai Jenő. Elmondta, az alkoholgyár tulajdonosával nem beszélt ezidáig erről a problémáról, és kiemelte, nem is áll szándékában, ugyanis véleménye szerint nem megbízható személyekről van szó. (A Lukas alkoholgyár tulajdonosa ellen 2008-ban indult bűnvádi eljárás, mert zárjegy nélkül árulta az alkoholt, s ezzel megkárosította az államot – a szerző megjegyzése).

– Korábban volt már velük más probléma is. Ez is azt mutatja, hogy azt csinál a gyár igazgatója, amit akar, mert az illetékes felügyelők nem végzik a munkájukat. A korábbi években a Krivaja patakot szennyezte a gyár, akkor bezárták az üzemet egy kis időre, majd újra megengedték, hogy tovább dolgozzanak. Nem mondom, hogy pénz áll a háttérben, de valószínűnek tartom, hogy érdekszférák állnak az ügy mögött. Egy ilyen üzem, amely ilyen mértékű szennyezést bocsájt a levegőbe, semmiféleképpen sem felel meg a működéshez szükséges előírásoknak. Egyértelmű, hogy nincsenek meg a megfelelő engedélyek a működéséhez, de hogy miért nem reagál a felügyelőség és miért nem reagál a titkárság, nem tudom – mondta Maglai Jenő.