2024. július 18., csütörtök

A vállalatot szeretnék megmenteni

A zentai Mezőgazdaság Rt. privatizációjának hatályon kívül helyezését követelik a vállalat kisrészvényesei

A zentai Mezőgazdaság Rt. kálváriája tovább folytatódik. A közismert topolyai üzletember, Mile Jerković vezette konzorcium által két évvel ezelőtt megvásárolt cégnek a folyószámlája zárolva van, óriási tartozásai vannak, a dolgozók nem kapnak fizetést.

Ezt az áldatlan állapotot elégelték meg a vállalat kisrészvényesei, akik már huzamosabb ideje a Mezőgazdaság Rt. privatizációjának a hatályon kívül helyezését sürgetik a Köztársasági Privatizációs Ügynökségnél. A kisrészvényesek egyesületének tagjai azt is sérelmezik, hogy a konzorcium nem tartja tiszteletben az ügynökség által elvégzett vizsgálat eredményeit, amely alapján meghatározták, hogy a cég részvényeinek java része a kisrészvényesek tulajdonában van. Egyébként a privatizációs ügynökség több alkalommal is figyelmeztette a cég illetékeseit, hogy tartsák tiszteletben a vásárlás alkalmával kötött szerződésben foglaltakat.

Milivoj Čolak, az egyesület szóvivője a rendelkezésünkre bocsátotta az ügynökség 2009. május 27-ei keltezéssel a zentai vállalat címére küldött átiratát, amelyben az áll, hogy az ügynökség hatvannapos határidőt adott a Mezőgazdaság Rt. tulajdonosainak, hogy eleget tegyen a feltételeknek, mert ellentétes esetben hatályon kívül helyezik a vásárlásról szóló szerződést. A dokumentumban foglaltak szerint az ügynökség által, április folyamán véghezvitt rendkívüli ellenőrzés során kiderült, hogy a vásárló a szerződés azon cikkelyeit nem tartotta be, amelyek a vállalat üzletelésének a folyamatosságára, a kollektív szerződés és a munkajogi szabályzat betartására kötelezték Jerkovićot és társait.

Milivoj Čolaktól megtudtuk, hogy tíz nappal ezelőtt találkoztak a vállalat vezetőivel és a privatizációs ügynökségnél a panaszos ügyeket intéző bizottság tagjaival, s ekkor a topolyai üzletember megígérte, hogy kifizeti a két hónapja késő fizetéseket és rendezi a cég tartozásait, amelyek a termőföldek bérlése és mezőgazdasági gépek vásárlása alkalmával keletkeztek és azóta alaposan felgyülemlettek. Ígéretet tett arra is, hogy feloldja a cég folyószámlájának a több mint egy éve tartó zárlatát. Azonban mindez – legalábbis az egyesület sajtószóvivőjének az elmondása szerint – nem történt meg. Megtudtuk azt is, hogy a privatizációs ügynökség, ahelyett, hogy a határidő lejárta után, hatályon kívül helyezte volna a vásárlókkal kötött szerződét, még egy hónap haladékot adott a konzorciumnak. Vagyis a vásárlóknak augusztus 25-ig kell teljesíteniük a feltételeket.

Egyébként az egyesület tagjai szerint a konzorcium tagjai az időt húzzák, hogy az egész vállalatot csődbe juttassák, s ezzel elértéktelenítsék a részvényeket.

Kovács György, az egyesület elnöke elmondta, hogy mindennek ellenére bízik abban, hogy az egyesület tagjai közös nevezőre tudnak jutni az önkormányzattal, az állammal és a cég vezetőivel, és amennyiben meg tudják akadályozni a vállalat kiszipolyozását, akkor 250 zentai család egzisztenciája is biztosítva lesz, valamint a kisrészvényesek részvényei sem vesznek el. Kovács úr elmondta, hogy magának a községnek is óriási haszna lenne abból, hogy az illetékesek kifizetik a földek bérlése után járó pénzt, mivel ennek a 40 százaléka a községi kasszába folyna be. Kovács állítása szerint a zentai önkormányzattól ígéretet is kaptak, hogy lehetőségeik szerint segítséget nyújtanak a kisrészvényeseknek. Az egyesület elnöke egyébként magának a privatizációs ügynökségnek a hozzáállását is kifogásolja, mivel szerinte egyedül ez az intézmény az, amely nagymértékben hozzájárulhat a helyzet megoldásához.

A vállalatban uralkodó helyzet kapcsán beszélgetni szerettünk volna Dragan Bukvićtyal, а Mezőgazdaság Rt. igazgatójával is, de ahogyan a vállalatban megtudtuk, jelen pillanatban szabadságon van. Természetesen, amint ismét munkába áll, visszatérünk a témára.