2024. július 18., csütörtök

Tóthfalu száz éves

A falualapító Tóth József saját birtokán jelölte ki a házhelyeket napszámosainak – A falu lakossága hű maradt az ősök hagyatékához
Tóthfalu a hétvégén ünnepelte temploma felépítésének, s a település fennállásának 100. évfordulóját. Az ünnepségsorozat péntek este, Hevesi Tamás koncertjével kezdődött, amelyen mintegy 6-700-an vettek részt. Szombaton az elszármazott tóthfalusiakat fogadták a helybéliek. A vacsorával egybekötött kötetlen beszélgetésre mintegy 270, a faluból elszármazott vendéget hívtak meg – tudtuk meg a szervezőktől – ,akiknek többsége meg is jelent a találkozón. Azt is sikerült megtudnunk, hogy többnyire a környező községekből látogattak vissza a szülőfalujukba, de érkeztek Magyarországról, Ausztriából, Német-és Franciaországból is. Az ünnepség vendégei ellátogattak a helybéli óvodába, és a falu tájházába is. A kora esti órákban, az új iskola udvarában megrendezett díszülésen elsőként Bata Ferenc, a helyi közösség elnöke üdvözölte az egybegyűlteket.

A Magyarkanizsai önkormányzat nevében Nyilas Mihály, a község polgármestere mondott köszöntő beszédet. Nyilas beszédében kihangsúlyozta, hogy Tóthfalu példát mutat összefogásával, közösségépítésével, szorgalmával, példás egyházi életével, kapcsolatrendszer kiépítésével. Nyilas emlékeztetett, hogy Tóth Józsefnek, a falu megalapítójának az üzenete az, hogy sohasem az önös érdekeket kell követni, hanem mindig a közösség érdekeit, s ezeknek kell mindent alárendelni, ezenkívül soha nem szabad kishitűnek lenni. Nyilas szerint a tóthfalusiak meghallgatták falualapítójuk üzenetét, és ennek köszönhetően a település a vajdasági magyarság egyik legfontosabb szellemi központjává vált.

A díszülésen jelen voltak Tóthfalu testvértelepüléseinek, s a magyarkanizsai község többi településeinek az elöljárói is. Az ezt követő kulturális program keretén belül a jelenlévők megtekinthették Tóth Kovács József óbecsei fiatal képzőművésznek az iskola előcsarnokában megrendezett tárlatát is. Vasárnap délelőtt Bábel Balázs kalocsai-kecskeméti érsek celebrálásában ünnepi szentmisén vehettek részt az ünneplők, majd a Tornác Színpad előadásával s ünnepi ebéddel zárult a rendezvénysorozat.

Tóthfalu létrejötte Tóth József fölbirtokosnak, a magyar Országgyűlés képviselőjének köszönhető, aki a XX. század első évtizedében birtoka egy részét kiosztotta házhelyekként napszámosainak és egyéb föld nélküli lakosoknak. 1902-ben Tóth József megkezdte a falu templomának felépíttetését. Ebben az évben került sor az alapkő elhelyezésére. Ezt követően az építési munkálatok 7 éven keresztül tartottak, és 1909-ben fejeződtek be.

A rendezvényen készült képes riportunkat holnap olvashatják.