2024. július 18., csütörtök

Sínbuszkálvária

Nem tudni mikor állítják vissza a Szabadka és Zenta illetve Nagykikinda között közlekedő járatok számát – Csak egy szerelvény működőképes
A projektum szerint a regionális és helyi járatok csúcssebessége 80-100 km lenne óránként (Gergely József felvétele)

A héten számolt be a napilapunk arról, hogy a Nagykikinda –Szabadka vasútvonalon drasztikusan lecsökkentették a közlekedő sínbuszjáratok számát. Az illetékesek azt állítják, hogy erre a vasútvonalon közlekedő sínbusz meghibásodása miatt került sor.

Jelen pillanatban Nagykikindáról naponta egyszer, reggel fél ötkor indul sínbusz Szabadka irányába, innen pedig a hajnali 1 óra 50 perckor induló járattal lehetséges visszautazni az észak-bánáti városba.

Ugyanezen a vasútvonal mellett a zentai vasútállomásról is csupán reggel hat óra előtt tíz perccel, és este fél tizenegykor közlekedik sínbusz Szabadkára.

Az adott vonalon az utóbbi néhány évben nem az első eset, hogy a Szerbiai Vasutaknak redukálnia kellett az induló járatok számát. 2007 végétől 2008 márciusának elejéig teljesen szünetelt a sínbusz-közlekedés a 19. század végén átadott vasútvonalon.

Lengyel Ilonától, a zentai önkormányzat gazdasági osztályának a vezetőjétől megtudtuk, hogy Észak-Bácska területén ezidáig két szerelvény szállította az utasokat, azzal, hogy ezek közül egy, a Szerbiai Vasutak és magyarországi partnere között megkötött szerződés értelmében a Szabadka és Szeged közti vasútvonalon köteles közlekedni, a másik sínbusz pedig a régió községeiben élő lakosságot szolgálja ki. Most viszont csupán egy darabra csökkent a működő szerelvények a száma, s ezért csökkentették le a járatok számát is. Egyébként a probléma súlyosságát az is fokozza, hogy az egyik szerelvény már “lefutotta”, a törvény által megszabott kilométerszámot, s emiatt ki kellene vonni a forgalomból. Lengyel Ilona elmondta, hogy ugyan ígéretet kaptak egy szerelvény felújítására, de konkrét információt arról nem tudtak közölni, hogy mikor történik meg ennek a “hadrendbe állítása”. Megtudtuk viszont, hogy ez az áldatlan állapot akár több mint egy hónapig is eltarthat.

Egyébként a tavalyi év márciusában az érintett községek vezetői szándéknyilatkozatot írtak alá és juttattak el az állami vasúthoz, illetve a tartományi vezetőséghez, amelyben állást foglaltak amellett, hogy az érintett járat elengedhetetlen a régió lakossága számára. A Tartományi Nagyberuházási Alapnál pedig egy sínbusz és egy vonat nagyjavítását is kérelmezték. Ezt követően az alap szakembere el is látogatott Zentára és elvben támogatta az érintett községi elöljárók elképzelését. Egyedül azt a feltételt kötötte ki, hogy a községek az állami vasúttal kössenek egy olyan szerződést, amelyben ez utóbbit kötelezik arra, hogy a szerelvényeket nem irányíthatják át más relációkra. Ez a szerződéstervezet el is készült, így eljutatták az állami vasúttársasághoz. Itt viszont a tervezet azon kitételeit kifogásolták a Szerbiai Vasutak illetékesei, amelyek a községek érdekeit védték. A tárgyalások háromhónapos egyeztetések után félbeszakadtak. Lengyel Ilona napilapunknak elmondta, hogy természetesen továbbra sem álltak el az elképzelésüktől, s jelen pillanatban az alkalomra várnak, hogy reálisabb feltételek közt valósítsák meg terveiket.

– Az a legkomolyabb probléma, hogy a jelenlegi, vasutakról szóló törvény értelmében az állami vasúttársaság a számára nem kifizetődő járatokat nem köteles biztosítani – nyilatkozta az önkormányzat gazdasági osztályának a vezetője. Egyébként a Zenta és Szabadka közti vasútvonalat átlagosan napi 168 utas veszi igénybe, legalább is ez derül ki a vasúti közlekedés revitalizációjáról szóló, tavaly elkészült tanulmányból.

A Belgrádi Közlekedési Egyetem szakemberei által elkészített tervezet értelmében naponta 5 és 22 óra között a Zenta–Újvidék, a Zenta–Szabadka, a Zenta—Magyarkanizsa–Szabadka, a Zenta–Csóka–Beodra (Novo Miloševo)–Nagykikinda és a Szabadka– Zenta–Nagykikinda vonalon közlekednének regionális jellegű vonatok. Hat pár szerelvénnyel kezdenének, amelyet 2015-ig 10 párra növelnének. Ezenkívül a terv nemzetközi járatot is előirányoz az Újvidék– Szabadka–Budapest, az Újvidék–Óbecse–Zenta–Horgos–Budapest, az Újvidék–Óbecse–Zenta–Horgos–Szeged és a Szabadka–Horgos–Szeged vonalakon. Ezek naponta egyszer közlekednének.

Az elképzelések között szerepel a közúti járművek vasúton történő szállítása is a személygépkocsival utazók és kerékpárosok számára. A projektum szerint a regionális és helyi járatok csúcssebessége 80-100 km lenne óránként, a magisztrális járatoké pedig 120 km.

Az önkormányzatok számára elkészített terv szerint a Római sáncok–Óbecse–Zenta–Horgos–országhatár vonalon 40 millió euróba, a Zenta–Szabadka vasútvonal 15.5 millió euróba, az Óbecse–Szenttamás–Verbász reláción 6.5 millió euróba, és a Királyhalom–Horgos–országhatár vonalon 8 millió euróba kerülne a felújítás. Mindez együtt tehát 70 millió eurós összeget tenne ki. Ezeken a vasútvonalakon egyébként a terv készítői egy 100-120 kilométeres óránkénti sebességgel közlekedő, 200 személy szállítására alkalmas dízel szerelvényt irányoztak elő.