Tavaly májusban kezdődtek meg a Fruška gora-i közúti folyosó építési munkálatai, egy 47,7 kilométeres autóútról van szó, amelyet négy szakaszra bontottak: a kátyi bekötőúttól az E75-ös autóútig terjedő, az autóúti bekötőúttól a Kamenica melletti Paragovóig haladó, a Paragovótól a Ruma melletti kerülőútig tartó szakaszra és a rumai körgyűrűre.
Az infrastrukturális projektum legnehezebb részének a 3,5 kilométer hosszú alagút építését tartják, a munkálatok a napokban kezdődtek meg. Elkészültek az Ürögi Hágó nevű alagútig vezető bekötőutak, felállították a leendő alagút fúrásához elengedhetetlen tartófalat, majd kezdetét vette az alagút fúrása is.
Az alagút bejárata az ürögi hágó kezdeténél lesz, ahol jelenleg – a közlekedés irányának megfelelően – kettéválik az útvonal. Az alagút fő furata mellett két távozási folyosót is kialakítanak, azokat a meghibásodott kamionok használhatják, 150 méterenként alakítják majd ki a letérési lehetőségeket. Minden 300 méteren gyalogosok távozását lehetővé tevő vészkijáratokat építenek, továbbá kamerás megfigyelőrendszert és légszennyezettséget mérő rendszert is. Az alagút fúrásának egyébként még júniusban kellett volna elkezdődnie, a kivitelezők azonban úgy döntöttek, hogy további biztonsági intézkedésekre van szükség ennek a munkának a kezdete előtt.
Ez lesz az ország leghosszabb alagútja, de megközelíti a régió egyes leghosszabbjait is, bár a horvát autóúton található, 5,8 kilométeres Mala Kapela vagy a 8,01 kilométeres szlovén Karavanke az osztrák–szlovén határon, és a montenegrói 4,2 kilométeres Sozina az E65-ös úton továbbra is viszi a pálmát a régióban. Egyébként Bosznia-Hercegovinában tervezik építeni 2023-tól a régió leghosszabb alagútját. A 10,2 kilométeres építmény az Ovčari–Mostar útvonal részét képezi majd, és legalább hat évig tart a kivitelezése.
AZ EGYIK LEGFORGALMASABB ÚTVONAL
A Fruška gora-i korridor esetében lényegesnek nevezik még a Pétervárad és Kabol (Kovilj) közötti híd megépítését is, amely nagyban hozzájárul majd Újvidék forgalmának tehermentesítéséhez. Itt is haladnak a munkálatok, napokkal ezelőtt már csak méterek hiányoztak annak a vaskonstrukciónak, ideiglenes hídnak a befejezéséhez, amelynek köszönhetően kezdetét veheti a Bácskát Szerémséggel összekötő ötödik hídnak az építése is.
Újvidék, Ürög és Ruma közlekedése szempontjából kivételes jelentőségű projektumról van szó. Beszédes adat az is, hogy naponta csaknem ezer teherautó és összesen mintegy tízezer autó halad a jelenlegi szakaszon. Országos szinten is az egyik legforgalmasabb útvonalnak számít. A várakozás szerint az újvidéki Partizán utca, valamint a Salajka városnegyed és Pétervárad lakosainak jelent majd legtöbbet az új autóút, mert végre megszabadulhatnak a kamionok zajától, szmogjától.
KILOMÉTERENKÉNT 13 MILLIÓ EURÓ
A projektum szerint a Fruška gora-i közúti folyosó rákapcsolódik majd a Ruma és Šabac közötti autóútra és a Šabac és Loznica közötti gyorsforgalmi útra, továbbá összeköttetése lesz a Belgrád és Szabadka közötti autóúttal és a leendő, Újvidék–Nagybecskerek–Belgrád autóúttal is.
Épül már a Ruma–Šabac autóút is; 22 kilométeres szakaszról van szó, a Száván átívelő híd már elkészült, s ezt tartották a munka nehezebb részének. Az összeköttetéseknek köszönhetően minőségibb és gyorsabb lesz az utazás Nyugat-Szerbia, valamint Bosznia-Hercegovina felé.
A korridor kivitelezője a China Road and Bridge Corporation (CRBC), és a szerződés értelmében 2025 márciusára kell befejeznie a munkálatokat az útvonal teljes hosszán. Korábban olyan ígéretek is elhangzottak, hogy a meghatározottnál rövidebb időre, két évre lesz szüksége a kivitelezőnek.
A munkálatok értéke a teljes, csaknem 48 kilométer hosszú szakaszon eléri a 650 millió eurót. Elsősorban a terep összetettsége növeli a projektum árát. Az utóbbi években emiatt sokan bírálták a terv jóváhagyását, mondván, hogy a legdrágább norvég autóútnál is költségesebb, pedig a norvég még víz alatti alagútrendszerek kiépítését is megkívánta.