A Vajdasági Civil Szövetség (CISZ) ez év áprilisában alakult azzal a céllal, hogy egységbe tömörítse a vajdasági civil szervezeteket, ettől remélve eredményesebb működést, jobb pályázati lehetőségeket. A szövetség alapítóját, Miskolczi Józsefet, a Keresztény Értelmiségi Kör elnökét, az a remény vezette, hogy egy nagyobb szövetség hatékonyabban tud működni, mint az egyes szervezetek külön-külön.
Szombaton, Szabadkán, a Magyar Házban tartották a CISZ első, tisztújító közgyűlését. Az összejövetelt Miskolczi József, a szövetség alapítója és elnöke nyitotta meg. Röviden beszámolt célkitűzéseikről.
– A szövetség létrehozásánál az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a vajdasági civil szféra aktivistái ismerjék meg egymást, mivel csak így tud működni a kölcsönös támogatás. A civil szervezeteknek segíteniük kell egymást, fontos az összetartás, a bizalom, közös erővel kell megoldásokat találni az anyagi támogatás hiányának áthidalására, fel kell készülni az európai uniós pályázatokra, és ez alatt nemcsak a pályázat megírására gondolok, hanem annak a megvalósítására is, ami gyakran nagyobb szakértelmet igényel. A civil szervezeteknek szorosabb kapcsolatot kell kiépíteni a politikai pártokkal, mivel ezek segítségével nagyobb anyagi támogatásokhoz juthatna a civil szféra – emelte ki Miskolci.
Véleménye szerint a vajdasági civil szféra nem igényli az összefogást, a CISZ alapításakor megszólították mind a háromszáz vajdasági civil szervezetet, ebből mindössze negyvenhat bólintott rá a szövetségi tagságra.
A közgyűlésen tizenhét civil szervezet képviselője vett részt, bemutatták szervezetük munkáját, gondjaikról beszéltek, ami minden szervezet esetében leggyakrabban a pénzforrás és a hozzáértő személyek hiányában mutatkozik meg. Kihangsúlyozták, hogy mennyire fontosnak tartják az összefogást, ettől várják az előbbre jutást, ehhez pedig ki kell építeni a szervezetek közötti kommunikációs rendszert. Fontosnak látják a médiával való állandó kapcsolatot és közreműködést, mivel észrevételeik szerint a közvélemény keveset tud a civil szervezetek munkásságáról, rendezvényeikről.
Raj Rozália, a Vajdasági Magyar Folklórközpont elnökhelyettese és titkára elmondta, minden csapatmunka eredményességében a bizalom játssza a legnagyobb szerepet, meg kell érni az együttgondolkodásra, minden szervezetben a célkitűzés a legfontosabb, tudni kell, mit is szeretnének elérni, a tervek megvalósításában pedig legfontosabb a képzett tagok jelenléte.
Az észrevételek elhangzása után a CISZ elnöke és a szervezetek képviselői közösen jelölték a tisztségek betöltésére a tagokat, majd megtörtént a szavazás, melynek eredményeként a CISZ vezetőségének új felállása a következő: az elnökség elnöke maradt továbbra is Miskolczi József, elnökhelyettes Nagy István, az öt alelnök pedig: Soós Mihály, Krizsán Vilmos, Gubás Ágota, Balanyi Sándor és Tóth Lívia. A közgyűlés elnöke De Negri Ibolya, elnökhelyettes Háik Árpád. A felügyelő bizottság tagjai: elnök Bicskei Ibolya, elnökhelyettes Raj Rozália, felügyelőségi tag pedig Roncsák Petrovics Erika.