2005-ben az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése január 27-ét a holokauszt áldozatainak emléknapjává nyilvánította. 1945-ben ezen a napon szabadították fel az auschwitzi haláltábort. Tegnap Európa-szerte politikusok és diákok az auschwitzi koncentrációs tábor foglyaival együtt emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól, immár negyedik alkalommal.
A múlt összeköti a zsidó és a német nemzetet. Az egyik nép a rémtettek elkövetőiként írta be magát a történelem lapjaira, a másik áldozatként. Az idő nem enyhíti a fájdalmat és a veszteséget, de a jelen nemzedéke igényli az egymáshoz közelítést, az emlékezést, és egy szebb jövő megvalósítását. Szabadkán a Német Nemzeti Tanács a nagybecskereki Holokauszt Emlékét Őrző Egyesülettel, a Salom Tora pancsovai zsidó egyesülettel és a fehér templomi Zsidó Egyesülettel közösen emlékeztek meg haláltáborok szörnyű valóságáról. – Ez az első olyan megemlékezés, ahol a civil szervezetek kezdeményezésére a zsidó és a német nép közösen emlékezik a holokauszt embertelenségére – mondta Rudolf Weiss, a Német Nemzeti Tanács elnöke. Hozzátette, emlékezni mindig kell, még ha az gyakran fájdalmas is, hiszen a jövő generációjának nem szabad elfelejtenie a második világháború folyamán elkövetett népirtást.
A rendezvényen részt vett Saša Vučinić, Szabadka polgármestere és Slobodan Čamprag, Szabadka város oktatási tanácsosa is.