2024. szeptember 27., péntek

Politikai haszonlesés

Vladimir Ilić ellenvetése Dalibor Bubnjević jelölése kapcsán
A Köztársasági Műsorszórási Ügynökség múlt pénteken, január 23-án hozta nyilvánosságra a Tartományi Műsorszórási Intézet igazgatói bizottságába jelölt 15 új tag nevét. A listáról három személy kerülhet be a bizottságba. A jelöltek egyike Dalibor Bubnjević, akit korábban egészen más eset kapcsán ismert meg a nyilvánosság. Ő volt Goran Davidović, a Nemzeti Arcvonal neonáci szervezet vezetője Slučaj Nacionalni stroj (A Nemzeti Arcvonal esete) című kötetének a marketingfelelőse. Davidovićot egyébként az újvidéki kerületi bíróság nemzeti, vallási és faji türelmetlenség szítása miatt egy évig tartó börtönbüntetésre ítélte.

Vladimir Ilić tűrhetetlennek tartja, hogy egy neonáci ideológiát támogató egyén Vajdaságban fontos pozíciót tölthessen be (Kecskés István)

Vladimir Ilić, a Belgrádi Egyetem Bölcsésztudományi Karának politikai tudományok professzora, valamint a nagybecskereki Civil Társadalomért Fejlesztési Központ (CRCD) nevű civil szervezet igazgatója megdöbbenéssel fogadta Bubnjević jelölését. Véleménye szerint tűrhetetlen, hogy egy neonáci ideológiát támogató egyén Vajdaságban, tehát egy többnemzetiségű térségben erre a pozícióra kerülhessen. Mivel a műsorszórási ügynökség szabályzata alapján a jelöltek listájának nyilvánosságra hozása után 15 napos fellebbezési határidő áll a rendelkezésre, Ilić a tiltakozását tegnap postázta. A Köztársasági Műsorszórási Ügynökségen kívül ellenvetéseit eljuttatta a nemzeti tanácsokhoz, tartományi és köztársasági szinten a média képviselőihez, olyan civil szervezetekhez, amelyeknek működési területe az emberi jogok és a nemzetek érdekének megvalósításához kapcsolódik, valamint olyan személyekhez, akik az Európa Tanácsban és más európai uniós szervezetekben fejtenek ki hatást.

Vladimir Ilić lapunknak nyilatkozva elmondta, a probléma forrását a politikai pártoknál kell keresni.

– Elég figyelemmel kísérni Dalibor Bubnjević pályafutását ahhoz, hogy egyértelművé váljon, mit is kell ezen kijelentés alatt érteni. Bubnjević a múlt század kilencvenes éveiben Milošević-szimpatizáns és a Szerbiai Szocialista Párt tagja volt, október ötödike után a G17 tagjává vált, majd kinevezték a Szerbiai Polgári Szövetség szóvivőjévé. Annak ellenére, hogy a G17 Plusz liberális ideológiát követő pártnak számít, vagy legalábbis semmi esetre sem nevezhető radikális beállítottságúnak, mégsem volt senkinek semmi ellenvetése, amikor Bubnjević elvállalta egy újfasiszta, nemzetek között gyűlöletet szító kiadvány népszerűsítését. Sőt, két éve Nagybecskereken kinevezték a Zrenjanin helyi lap főszerkesztőjévé is – mondta Ilić.

Az egyetemi tanár már ez ellen a kinevezés ellen is tiltakozott, ellenvetéseit eljuttatta a G17 Plusz, a Vajdasági Magyar Szövetség, a Demokrata Párt, a Szerbiai Demokrata Párt, valamint a Vajdasági Szociáldemokrata Liga illetékeseihez, a pártok képviselői azonban egytől egyig válasz nélkül hagyták a tiltakozást. Ilić lapunknak kihangsúlyozta, a politikai pártoknak nem lenne szabad megengedniük, hogy a Bubnjevićhez hasonló, valódi politikai meggyőződés nélküli személyek, a vonzó pozíciók reményében, egyik pártból a másikba igazoljanak át.