2025. január 22., szerda

Közvetlen járat Belgrád és Tiencsin között

Folyamatosan növekszik a Szerbia és Kína közötti árucsere-forgalom értéke

Pénteken elrepült az első Air Serbia gép Belgrádból a kínai Tiencsinbe. Az Ana Brnabić szerb kormányfő, Csen Bo, Kína belgrádi nagykövete és Goran Vesić építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter részvételével megtartott alkalmi rendezvényen elhangzott, hogy a szerbiai nemzeti légitársaság 22 év kihagyás után indít ismét közvetlen járatot Kínába. Tiencsinbe hetente egyszer, péntekenként indul majd repülőgép, Tiencsinből Belgrádba pedig vasárnaponként. A járat első utasai az Air Serbia Nikola Tesláról elnevezett Airbus A330-as típusú gépével indultak útnak, a jövőben pedig a Mihajlo Pupin elnevezésű Airbus A330-200-as típusú gép közlekedik majd a két város között.

A közvetlen járat hozzájárul a két ország közötti kapcsolatok további erősítéséhez – hangsúlyozta Csen Bo, megjegyezve: sokáig vártak arra, hogy ne csak kínai légitársaság kínálatában szerepeljen közvetlen járat Szerbiába, hanem a szerbiai nemzeti légitársaságéban is.

Ana Brnabić bízik abban, hogy mostantól még dinamikusabbá válik a két ország közötti gazdasági együttműködés, majd a járványügyi intézkedések további enyhítését követően az idegenforgalmi együttműködés is újfent erősödhet – 2019-ben Kínából érkezett a legtöbb külföldi turista Szerbiába – 145 ezer –, a vendégéjszakáik száma pedig meghaladta a 260 ezret. Mint hozzátette, mostantól valójában a Peking–Belgrád vonalon közlekedik az Air Serbia, hiszen gyorsvasúttal Tiencsinből 30 perc alatt lehet eljutni a kínai fővárosba. Tiencsin Kína negyedik, a világ 22. legnagyobb városa, GDP-je tavaly 224 milliárd dollárt tett ki – jegyezte meg Brnabić.

Ami a két ország közötti gazdasági együttműködést illeti, az árucsere-forgalom tavaly meghaladta az 5 milliárd dollárt – hangzott el, mint ahogyan az is, hogy a szerbiai kivitel Kínába „az utóbbi három évben megháromszorozódott” és tavaly majdnem elérte az egymilliárd dollárt. Az idén október végéig az árucsere-forgalom a tavalyi egész éves szintet érte el – mondta Brnabić, majd aláhúzta, hogy a jövőben a Szerbia és a Kína közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése lesz a prioritás.

*******

Nagy nap ez Szerbia és Kína, valamint az Air Serbia számára – emelte ki Jiří Marek, az Air Serbia vezérigazgatója. Szavai szerint összetett folyamat vezetett ehhez a pillanathoz. Nem csak a szükséges engedélyek beszerzése és a különböző mércékhez való alkalmazkodás jelent meg megoldandó feladatként, hiszen ahhoz, hogy kialakíthassák a közvetlen járatot, az Air Serbianak újabb szélestörzsű repülőgépet kellett beszereznie a meglévő egy mellé – magyarázta Jiří Marek, aki reméli, hogy idővel más kínai városokba, Pekingbe vagy Sanghajba is közvetlen járat indul.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta