2024. szeptember 27., péntek

Lecke EU-integrációból

Varga László: Meglátásom szerint érdemes minden európai uniós parlamentbe ellátogatni

A Szerbiai Képviselőház Európai Integrációs Bizottságának négytagú küldöttsége tegnap kétnapos látogatásra utazott Szlovákiába. A látogatás kapcsán a delegáció vezetője Varga László , a szerbiai parlament Európai Integrációs Bizottságának elnöke tegnap Pozsonyból nyilatkozott lapunknak.

Hogyan tudná összefoglalni a látogatás célját?

– A szlovákiai parlament már néhány hónappal ezelőtt meghívta a szerbiai parlament Európai Integrációs Bizottságát egy hivatalos látogatásra. Nem csak a parlamentet látogattuk meg, hanem a szlovák kormány különböző hivatalait is. Főképpen azokkal a személyekkel találkoztunk és találkozunk, akik az elmúlt években aktívan végigkísérték Szlovákia európai integrációs folyamatát.

A megtörtént találkozók közül melyeket emelné ki?

– Először is a parlament főtitkárával, valamint a parlament két bizottságának titkárával megesett találkozót. Az egyik bizottság titkára különösen érdekes számunkra, mivel ő volt az, aki a szlovákiai képviselőházában végigkövette az ország európai uniós integrációjának a folyamatát. Ezenfelül küldöttségünket fogadta a parlament jogharmonizációs osztályának a vezetője, valamint az Európa-ügyi Bizottság elnöke és munkatársai. Korábban a szlovák parlamentben is Európai Integrációs Bizottság működött, ám amióta az ország csatlakozott az Európai Unióhoz, részben módosult a bizottság szerepköre, illetve elnevezése, és ma Európa-ügyi Bizottságnak hívják. Ellátogattunk a kormány olyan különböző hivatalaiba is, amelyek tevékenységükkel az integrációs folyamat különböző részterületein vettek aktívan részt. Az est folyamán Eduard Kukan, volt külügyminiszterrel találkozunk. Eduard Kukan jelenleg a szlovák parlament szerb–szlovák baráti tagozatának elnöke.

Szerbia európai integrációs folyamatának a szempontjából mennyire tartja fontosnak a mostani, vagy az ehhez hasonló hivatalos látogatásokat?

– Meglátásom szerint érdemes minden uniós parlamentbe ellátogatni, mivel csakis pozitív és országunkban is hasznosítható tapasztalatokkal gazdagodhatunk. Kiemelten fontosnak tartom meghallgatni azon országok parlamentjeinek a tapasztalatait, amelyek néhány évvel ezelőtt még Szerbiához hasonló pozíciót töltöttek be az integráció szempontjából. Ezekben az országokban működő hivatalok és tevékenykedő személyek tudják a leghűebben átadni saját tapasztalataikat. Szlovákia abból a szempontból fontos, mivel az Európai Unióban az egyik olyan ország, amely a lehető legerőteljesebben támogatja Szerbia európai uniós csatlakozását. A köztársaság felvételének érdekében minden létező uniós intézménynél közbenjár.

A szlovákiai és a szerbiai integrációs folyamat modelljét mennyire lehet párhuzamba állítani egymással?

– Számos párhuzamot lehet megállapítani. Szlovákia 1998-ban szinte ugyanabban a cipőben járt mint Szerbia. Akkor úgy tűnt, az ország nem kerülhet az EU-ba az első bővítési hullámmal. Itt arról a hullámról beszélünk, amellyel 2004-ban adatott meg egyes országoknak az unióhoz való csatlakozás. Amikor azonban Szlovákia politikai elitje a csatlakozást állította a legfontosabb stratégiai lépések listájának élére, akkor rendkívül gyorsan, 1-2 éven belül, fölzárkóztak. Szlovákia jelenleg odáig jutott, hogy Szlovénia után a második középkelet-európai ország, ahol bevezették az eurót.

A Varga László vezette küldöttség ma a Külügyminisztérium államtitkárával találkozik.