2024. szeptember 2., hétfő

Zentát is VMSZ-telenítik?

Rácz Szabó László szerint az MPSZ és a VSZL alakít új többséget a demokratákkal

Zentán is új szövetségeseket keres a Demokrata Párt?

(Gergely József felvétele)

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke és Boris Zec, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga zentai helyi szervezetének alelnöke tegnap arról tájékoztatta a Magyar Szót, hogy a zentai városvezetést hamarosan új koalíció fogja alkotni, melynek a DP, az MPSZ és a VSZL biztosan tagjai lesznek, a VMSZ-t pedig ellenzékbe szorítják.

A demokraták ma nyilatkoznak a helyzetről, a VMSZ helyi vezetését pedig meglepetésként érte a hír.

Rácz Szabó László elmondta, hogy – mivel a politikai helyzet olyanná vált, hogy a VMSZ és a DP számára is megszűntek azok a felsőbb kötelezettségek, melyek a két pártot kényszerűen egymáshoz kötötték – lehetőségük nyílt a tárgyalásra a VMSZ-szel és a DP-vel is. AZ MPSZ elnöke szerint a VMSZ most is elzárkózott az MPSZ-től, a DP pedig egyfajta nyíltsággal fogadta megkeresésüket, és megállapodtak, hogy Zentát új koalíciónak kell vezetnie, amelynek a DP, az MPSZ és a VSZL biztosan tagjai lesznek. Erre a pártelnök szerint mindhárom párt legfelsőbb vezetése is áldását adta, úgyhogy hamarosan sor kerül a váltásra, vagyis a VMSZ Zentán hatalmi pozícióból ellenzékibe szorul.

– Azt már egyszerűen nem lehetett tétlenül tovább nézni, hogy Zentán a VMSZ miatt mennyire megállt az élet és a fejlődés – kezdte Rácz Szabó. – Azt látjuk, hogy a VMSZ-t már nem csak a magyarok, de Zenta sem érdekli. Lehet, hogy a VMSZ a vajdasági magyarság legnagyobb pártja, de a jelek szerint nem a legokosabb és a leghasznosabb a magyar közösség számára. Bebizonyosodott az is, hogy Pék Zoltán polgármester alkalmatlan a tisztségére, ő maga jelentette ki, hogy az elmúlt időszakban tanulta a szakmát. Nem vagyok boldog, hogy Zentán nem lehetett megvalósítani a nagy magyar koalíciót, mert a VMSZ elutasította ezt, de még mindig jobbnak ígérkezik az a koalíció, amit most készülünk megalakítani, mint az, hogy Zentát hagyjuk elsüllyedni. Mi őszinte, tiszta politizálást akarunk, de ebből a VMSZ nem kért. Nem fogunk trónra ülni, és magas lóról dirigálni, de rendet kell tenni az önkormányzatban, a pénzügyekben, a politikában, a képviselő-testületben, a pályázatok és az emberi kapcsolatok terén. Persze nem feledjük, hogy az MPSZ elsődleges feladata a magyarság ügyének képviselete – tette hozzá.

elmondta, éppen ideje, hogy a VMSZ Zentán ellenzékbe szoruljon, ugyanis az elmúlt tíz évben volt alkalmuk megmutatni, mire képesek, de kádereik egyre silányabbak lettek, és az eredmények rendre elmaradtak.

– A VMSZ folyamatosan dölyfösen viselkedett, politikai partnereiket mindig fogyóeszközként használták, vagyis amikor már nem volt rájuk szükségük, kidobták őket a koalícióból. Az is tűrhetetlen, hogy a VMSZ csak a szabadkai központjának akart megfelelni akkor is, ha olyan döntéseket kellett emiatt hoznia, melyek Zenta kárára voltak. Nem volt nekik fontos, hogy Zentáért lobbizzanak, csak a szabadkai utasításokat követték. A VSZL-nek ugyan újvidéki a központja, a mi embereink azonban elsősorban zentaiak, és csak utána vajdaságiak, vagyis számunkra a cél Zenta fejlődése, nem a központnak való referálás. Én úgy gondolom, nem tragédia, hogy a VMSZ ellenzékbe szorul, talán jó hatással lesz rájuk, és a párt megtisztul – mondta Zec.

Az világos, hogy a döntés a demokraták kezében van, vagyis rajtuk fog állni, kitartanak-e a 2008-ban megkötött koalíciós szerződés mellett, mely szerint a VMSZ-szel osztoznak a városvezetésen, vagy felrúgják azt, és új pártokkal alakítanak többséget.

A Demokrata Pártból megkeresésünkre nem voltak hajlandóak nyilatkozni. Slobodan Borđoški, a párt körzeti elnöke azt mondta, közleményben tájékoztatják a nyilvánosságot arról, mi az álláspontjuk. Tegnap délután egyébként a párt bizottsági ülést tartott, melyen ez a téma szerepelt napirenden.

A VMSZ-t meglepetésként érte a hír, hogy a DP esetleg koalícióra lép az ellenzéki MPSZ-szel és a VSZL-lel. Nagy Abonyi Zoltán, a VMSZ körzeti szervezetének elnöke azt mondta, ők azt szeretnék, ha a jelenlegi koalíció a DP-vel megmaradna, mindig is erre törekedtek.

– Nem is tárgyaltunk senkivel a koalíció felbomlásáról, meglepetésként ér a hír. Nem tudom, hogy ez felsőbb utasításra történik-e, vagy pedig a DP kirohanásáról van szó. Ezeket a VMSZ számára nehezebb pillanatokat – úgy látszik – a DP megpróbálja kihasználni, és megkísérel teljes hatalomra szert tenni Zentán. Mi nem folytattunk senkivel megbeszélést, teljesen logikus, hogy a várost azok a pártok irányítják, melyek leginkább élvezik a lakosok támogatását, ez pedig a VMSZ és a DP. Amióta én töltöm be az elnöki tisztséget (kb. egy hónapja, a szerző megj.), engem senki sem keresett meg azzal kapcsolatban, hogy tárgyaljunk új koalícióról, még az MPSZ sem. A DP-vel vannak apró súrlódásaink, melyeket igyekszünk kompromisszumokkal megoldani, de ezek nem olyan dolgok, amikért érdemes egy koalíciót felrobbantani. Ha kiszorítanak bennünket a hatalomból, akkor rossz idők várnak Zentára. Amikor már azt a pártot szorítják ki a hatalomból, amely a lakosság legnagyobb részének támogatását élvezi, akkor csakis rossz idők jöhetnek a városra. Nagyon jól meg kell gondolniuk az érintett pártoknak, mit tesznek. Kötöttünk egy megállapodást a DP-vel, mi azt igyekeztünk a legjobb tudásunk szerint betartani, nem értem, miért kerül sor ilyesmire. Lehet, hogy vérszemet kaptak a szabadkai események miatt, azt gondolják, most nem figyel senki sem Zentára, most megcsinálhatják, de nem jósolok egy esetleges DP-MPSZ-VSZL koalíciónak hosszú jövőt. Én egyébként nagyon sajnálnám, ha az MPSZ nem a magyar–magyar összefogást támogatná, hanem egy olyan párttal lépne koalícióra, amelynek belgrádi központja van – nyilatkozta lapunknak a VMSZ körzeti elnöke.

A zentai községi képviselő-testületben egyébként a jelenlegi erőviszonyok szerint a VMSZ-nek 12 képviselője van, a DP-nek 9, a G17 Plusznak pedig 2, és ez a három párt alkotja a hatalmi koalíciót. Az ellenzéket az MPSZ 4, a VSZL pedig 2 képviselővel alkotja.