2024. szeptember 27., péntek

Nem kell új párt

OLVASÓINK VÉLEMÉNYE

Olvasóink két héttel ezelőtt egy kurta, közelebbi részleteket nem felfedő hírként olvashattak a László Gyula tartományi képviselő által megalapítandó ötödik vajdasági magyar pártról. A párt elnevezésére, politikai irányvonalára, a további kezdeményezők kilétére, valamint a jövendőbeli vezetőségi tagok személyére eddig nem derült fény. Olvasóink mégis nagy érdeklődést mutattak a téma iránt. A múlt héten összegyűjtöttük a Magyar Szó honlapjára beérkezett legsokatmondóbb hozzászólásokat, majd a hét folyamán internetes közvélemény-kutatást végeztünk a témával kapcsolatban.

A felmérés még élesebben rámutat a vajdasági magyarság idekapcsolódó véleményére. Az internetes szavazáson 809 személy vett részt, szerkesztőségünk négy válaszlehetőséget kínált fel a résztvevőknek. A szavazók 76 százaléka (614 személy) úgy érzi, semmi szükség egy ötödik kisebbségi pártra. 12 százalékuk (101 személy) a „majd meglátjuk mit produkálnak” válaszlehetőséggel értett egyet. A közvélemény-kutatáson résztvevők 7 százaléka (54 személy) mélységesen egyetért az új párt megalakításával, ők a „végső ideje volt” válaszlehetőséget jelölték be. A 809 személy 5 százalékát (40 személy) nem foglalkoztatja komolyabban a téma, ők a „nem érdekel a téma” lehetőséget érezték magukhoz legközelebb.

Sokatmondó ez az eredmény. Fenn áll annak a lehetősége, hogy László Gyula kezdeti lelkesedését a padlóra fogja nyomni ez a kimutatás. Két hete, a vele készített interjú folyamán kihangsúlyozta, az egyik ok, amiért bizakodással tekint az ötödik kisebbségi párt megalakítására, az szintén egy Magyar Szó által elvégzett felmérés miatt van. A tavalyi közvélemény-kutatás során a napilapunk internetes honlapján szavazó vajdasági magyarok válaszából kiderült, több mint 50 százalékuk egyetlen kisebbségi pártot szeretne, szerintük ennek a pártnak egy új pártnak kellene lennie. Ez mondjuk elegendő indok lehet egy új párt megalakítására, bár akkor már négy fölösleges párt lenne a vajdasági magyarság politikai színterén. Ha a politikai vezetők továbbra is ilyen lelkiismeretesen követik a tartomány lakosságának véleményét, és mivel mindig is lelkesen hangoztatták, számukra a polgárok érdeke, illetve akarata áll az első helyen, akkor valamilyen úton módon el kell dönteniük, melyik politikai csoportosulás marad a színtéren. Hogy ezt hogyan fogják eldönteni, egyelőre nem világos.