2024. november 25., hétfő

Hetedszer is ÁMV

350 tanuló gyűlt össze a megmérettetésre

Hetedik alkalommal rendezték meg az Általános Iskolák Művészeti Vetélkedőjét, mely az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében valósul meg. A vajdasági szintű vetélkedőnek a szabadkai Majsai Úti Általános Iskola adott otthont, immár harmadszor. A vetélkedőn huszonnyolc iskola mintegy háromszázötven diákja vett részt, akik hat kategóriában mérkőzhettek meg egymással.

Pénteken a képzőművészet, színjátszás, versírás és fogalmazás terén mérték össze tudásukat, ma, szombaton pedig a versmondás, prózamondás, szépbeszéd és a szólóének kategóriákban kell bizonyítaniuk a tanulóknak. A vetélkedőn mindegyik korosztály képviseltette magát elsőtől a nyolcadik osztályig, és két osztály összevonva mérkőzött meg egy-egy kategóriában. Az idén nagyobb volt az érdeklődés a vetélkedő iránt, újabb iskolák csatlakoztak a versenyhez, és egész Vajdaság területéről érkeztek diákok, így például Szilágyiról, Muzsláról, Zomborból is. Mindegyik versenykategória népszerű volt, egyedül a versírás volt az, melyre kevesebben jelentkeztek, de mint De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke elmondta, szerinte a versírás a mindennapokban sem jut igazán szerephez a gyerekek körében, ezért sokan itt sem mertek vállalkozni rá. Néhány tanulónak volt alkalma felkészülnie a versenyre, így például a színjátszó csoportoknak is, akiknek előadásait komoly munka előzte meg, mert nemcsak a szövegtanulásra, hanem a jelmezek és a díszlet elkészítésére is időt kellett szánniuk, míg a többi versenyszámban a tehetség és ügyesség dominált, hiszen ezek a diákok nem tudhatták előre, milyen témában kell majd elkészíteniük rajzaikat, írásaikat.

A vetélkedőn De Negri Ibolya, Pintér Molnár Edit, Szabadka község oktatási-nevelési tanácsosa és Tóth Szilvia, az iskola igazgatónője köszöntötte a versenyzőket és tanáraikat, majd míg az iskola színpadán, a Zsibongóban az alsó tagozatos színjátszók versenye folyt, addig a tantermekben megkezdődött a képzőművészeti, valamint a fogalmazás- és versírási verseny, délután pedig a felső tagozatos diákok színjátszó csoportjai mérkőztek meg. Képzőművészetből adott témára tetszőleges technikával dolgozhattak a tanulók, az alsó tagozatos diákok a Mesterségem címere, Tündér vagyok, Lepkék, Meseerdő címek közül választhattak, a felső tagozatosok pedig lerajzolhatták a közlekedést, egy tavaszi színkavalkádot, az ÁMV plakáttervét vagy egy csendéletet. Versírásra kilencen vállalkoztak, akik Diákélet, Felhők vagy Négysoros címre költhettek verset, és a fogalmazások is adott témákra íródhattak, mint például A telefon álma, Ha nagy leszek, vagy A hetedik óra „örömei”.

A versmondás, prózamondás és szépbeszéd kategóriákban elsősorban azt vették figyelembe, hogy a tanulóknak mennyire fejlett a kifejezőkészségük, beszédjük, a szólóének kategóriában pedig, amely az idén a legnépszerűbb volt, gyermekdalokat és szórakoztató dalokat adtak elő a fiatal tehetségek.

A vetélkedőn összesen harminc zsűritag vett részt, s minden kategóriában egy háromtagú bizottság bírálta el a munkákat és előadásokat. Nem volt könnyű dolguk, hiszen a kétnapos vetélkedőre huszonnyolc iskola legtehetségesebb diákjai érkeztek, s a legjobbak mérték össze tudásukat, a délután pedig a szórakozás jegyében telt, hiszen gyerekek a vetélkedő izgalmai után a Palicsi Állatkertbe is ellátogattak.


80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás