2024. július 19., péntek

Nagy várakozás Nagybecskereken

Az elvárások szerint a polgármestert március elsején szabadlábra helyezik
A jelenlegi tisztségviselők nem győzik hangoztatni, hogy a városban nem állt le az élet (Kecskés István)

Nagy a várakozás Nagybecskereken. Február végéig ugyanis már biztosan nem kap új polgármestert a Béga menti város, mivel ez nem szerepel a városi képviselő-testület csütörtökre bejelentett ülésének napirendjén. Az ötödik hónapja vizsgálati fogságban levő, hivatali visszaéléssel gyanúsított Goran Knežević utódjának a megválasztásáról, pedig hallgat a Demokrata Párt is. A város első emberének a feladatkörét így továbbra is helyettese, Goran Kaurić (G17 plusz) végzi.

A Goran Knežević ellen folyó vizsgálat legutóbbi kibővítése után a polgármester legalább március elsejéig rács mögött marad, de lehet, hogy továbbra is fogva tartják. Mert az eddigi gyakorlat az volt, hogy közvetlenül a vizsgálati fogságának a lejárta előtt bővítették a vizsgálatot, ami ürügyként szolgált a vizsgálati fogság meghosszabbítására. Közben az önkormányzati és közigazgatási minisztérium jogi tolmácsolása szerint „a kinevezett tisztségviselő formális-jogi státusa nem befolyásolja a munkaügyi-jogi státusát”. Magyarán: annak ellenére, hogy Knežević börtönben van, ez nem jelenti azt, hogy automatikusan elveszítette polgármesteri posztját. Eddig a demokraták mellett a hatalmi koalíció többi pártja sem feszegette a polgármester-váltás kérdését. Annak ellenére sem, hogy a vizsgálati fogságának a negyedik meghosszabbítása után már voltak olyan utalások, hogy nem maradhat a végtelenségig ez az ideiglenes állapot. Sőt felmerült néhány lehetséges utód-jelölt neve is (természetesen a DP soraiból). Aztán újra elhallgatott mindenki. Most mindenki azt jósolja, hogy Kneževićet március elsején mégis szabadlábra helyezik, akárcsak a többi gyanúba keveredett munkatársát, és majd csak ez után dől el, hogy ki lesz az utóda.

Nagybecskerek már volt hasonló helyzetben: először húsz évvel ezelőtt tartóztatták le az akkori önkormányzati vezetőket, akiket hivatali visszaélés gyanúja miatt ítéltek börtönbüntetésre, s ami visszavetette a város fejlődését. Aztán 2006 őszén a köztársasági kormány kényszerigazgatást vezetett be az akkori legsikeresebb szerbiai városba. Két év kellett ahhoz, hogy Nagybecskereken újra felálljon a helyi parlament.

A jelenlegi tisztségviselők most nem győzik hangoztatni, hogy a városban nem állt le az élet, hogy a külföldi befektetők továbbra is érdeklődnek a nagybecskereki beruházások iránt. De tagadhatatlan, hogy az eddig megvalósított beruházások zöme az eddigi polgármester nevéhez fűződik. S miközben a gazdasági válság egyre inkább érezteti a hatását, már Knežević esetleges visszatérése sem hozna csodát. De azért a megpróbáltatások leküzdését nem ajánlatos ideiglenes vezetésre bízni. Ennek a várakozásnak pedig annál nagyobb lesz az ára minél tovább tart. Az sem vitás, hogy ki fogja majd a számlát kifizetni.