2024. július 19., péntek

Lepecsételhető a kémény Nagybecskereken

Március ötödikén a munkások bevonulnak a BEK-be, hangzott el a képviselő-testület ülésén
Nem volt napirenden, de sokan szóvá tették a polgármester leváltását


A gazdasági válság egyre érezhetőbb Nagybecskereken is. További elbocsátások lehetségesek, ezért a Šinvoz magánosítását vizsgáló bizottság, a jelentésének az elkészítése után sem szűnik meg. A napokban újabb gyárak kerültek a csőd szélére, Milena Prstojević képviselő pedig a városi képviselő-testület tegnapi ülésén bejelentette, hogy március ötödikén a BEK húsipari üzembe (újra) bevonulnak a dolgozók. Ennek a legfőbb oka az, hogy letelt a határidő arra, hogy az új tulajdonos Aleksandar Mihajlov benyújtsa a gyár szanálási programját.

A tegnapi ülés két legtöbbet vitatott napirendi pontja a kéményseprés megfizettetése és az a döntés volt, hogy az önkormányzat nem alkalmaz felülvizsgáló ügynökséget a költségvetés ellenőrzésére. Ez utóbbira az ellenzék szerint igenis szükség mutatkozik, hiszen a polgármestert és munkatársait hivatali visszaéléssel gyanúsítják. A hatalmi többség szerint viszont nem szükséges erre feleslegesen kidobni hárommillió dinárt.

A kéményadó hónapok óta foglalkoztatja a város közvéleményét. A vita akkor kezdődött, amikor a képviselő-testület tavalyi ülésén öt évre a helybeli Dimničar Rt. magánvállalatra bízták a kéményseprést. Ezzel egy magánkézben levő vállalat került kiváltságos helyzetbe, a kéményseprők szolgáltatását pedig azokkal is megfizettették, akiknek nincs kéménye, vagy pedig távfűtéses tömblakásban laknak. A jelenleg vizsgálati fogságban levő Goran Knežević polgármester a polgárok tiltakozása után leállította a kéményadó megfizettetését. Tegnap, hosszas vita után, szavazattöbbséggel elfogadták az új rendeletet, amellyel kötelezővé tették a kéményseprés fizetését (a távfűtéses lakásokat ezúttal mentesítették a fizetése alól). Aki viszont nem használja a kéményét, az lepecsételheti és akkor mentesül a járulék fizetése alól. Az ellenzék szerint előbb hatályon kívül kellene helyezni az önkormányzat szerződését a Dimničarral és új lappal indulni. Szerintük nem indokolt kötelezővé tenni a szolgáltatás fizetését egy monopolhelyzetbe juttatott magánvállalat számlájára, amely nem rendelkezik megfelelő szakkáderrel, ráadásul annak, aki nem fizette vissza a polgároknak a tőlük jogtalanul megfizettetett 2,5 millió dinárt.