2024. november 25., hétfő

Győzzön a jobbik

A tartományi kasszából a kisebbségi lapok továbbra is havi támogatásban részesülnek – A regionális és helyi média pályázat útján nyerhet pénzt

A közelmúltban a tartományi tájékoztatási titkárság egy tanácskozást szervezett, amelyen ismertették, hogy idén másként fognak viszonyulni a tartományi, regionális és helyi média támogatásához, bevezetik a projekt alapú pályáztatást, és igyekeznek arra serkenteni az érdeklődőket, hogy minél színvonalasabb, sokat ígérő pályaművek készüljenek, és ez alapján ítélik majd oda a pénzt.

A tartományi jelentőségű nemzetiségi nyelven megjelenő tájékoztatási eszközök ezt a hírt némi félelemmel fogadták. Ana Tomanova Makanova, tartományi tájékoztatási titkárt kérdeztük a részletekről.

– A tartományi tájékoztatási titkárság hamarosan pályázatot fog kiírni, hogy a média támogatását elősegítse. Háromféle pályázatról van szó, amellyel a tartományi, regionális és a helyi médiát igyekszünk serkenteni arra, hogy minél inkább fejlesszék a tájékoztatás módját, és hogy színvonalasabb, jobb újságot, rádióműsort és televízióműsort készítsenek. A háromféle pályázat a következő: a média szempontjából fejletlen vidékek számára lesz egy pályázat, a másik a többnyelvű média pénzelésére vonatkozik, a harmadik pedig a civil társadalom és a nonprofit szervezetek fejlődésére irányuló projektumokra. A programok fejlesztésére és a tartalmának a jobbítására vonatkozó pénzelési pályázatunk esetében háromféle célra ítélhető oda a pénzelés, például a kisebbségi programok lefordítására szerb nyelvre, vagy ugyanez érvényes visszafelé is, a fogyatékkal élőknek szánt műsorok elkészítésére, és a többnyelvű internetes bemutatkozó fejlesztésére. Amikor azt mondjuk, hogy az eszközöket a programok tartalmának a jobbítására szánjuk, akkor a pénzelés útján külön olyan célból írjuk ki a pályázatot, hogy továbbképzést, szemináriumokat, szakértekezleteket szervezzenek, szeretnénk médiaszakos egyetemi hallgatókat ösztöndíjazni, és feltett szándékunk az is, hogy majd az írott, az elektronikus tartományi, regionális és helyi médiában az újságírókat, az ott dolgozókat, mindenkit a maga szakágában díjazni fogunk.

Ezek szerint Önök új játékszabályokat fektettek le?

– Ez volt a célunk. Pontosan szerettük volna meghatározni a kritériumokat, a támogatás célját, és úgy, ahogy mondja, a játékszabályokat, de nem oly módon, hogy ezt a kabinetből vagy a titkárságról irányítjuk, hanem a pályázatokon résztvevőkkel együtt kívánjuk alakítani a szabályokat. A 21. században a média szabad és független kell, hogy legyen, a polgárokat tájékoztatni kell helyi, regionális és tartományi szinten mindarról, ami a Vajdaságban történik. Ehhez mi szeretnénk hozzájárulni, de nem oly módon, hogy azt mondjuk, itt egy bizonyos összeg, ezt odaadjuk, s annak fejében mindenki azt csinál, amit akar. Az volt a szándékunk, hogy gondolkodjanak el a pályázók azon, mire kérik a pénzt, becsüljék fel, hogy van-e arra kereslet. Ahogy említettem, eddig szinte minden pályázó kapott egy bizonyos összeget, amiből nem tudtak valami különlegesen nagy dolgot teremteni, de most inkább azon vagyunk, hogy igazságos feltételek mellett osztjuk ki pénzt, s olyanok kapják meg, akik azt valóban megérdemlik. A médiának roppant fontos szerepe van, hiszen irányítja a közvéleményt, a reformok és a változások hajtóereje, s legfőbb előremozdítónk az Európai Unió irányába. Ezért nem kívánunk mi senkit sem kiemelni, vagy külön népszerűsíteni, hanem az a célunk, hogy győzzön a jobbik, és valósítsa meg mindazt, amit eltervezett.

Mi vezérli Önöket?

– Az, hogy a polgárok minél jobb és színvonalasabb tájékoztatást kaphassanak, a média fejlődjön és előremutató legyen, s nem teszünk különbséget, hogy ez milyen területen történik. Ha valaki a gyerekprogramok területén szeretne kivételeset alkotni, akkor az fogja elnyerni a pályázatot, de lehet az tájékoztatási jellegű műsor, egészségüggyel, környezetvédelemmel vagy a helyi történésekkel foglalkozó téma. Külön odafigyeltünk arra, hogy a regionális médiát felkaroljuk, mert sajnos ez a terület törvénnyel nincs rendezve, sehova se tartoznak, sem a helyi önkormányzatokról szóló jogszabály, sem a műsorszórási törvény nem foglalkozik velük.

Lehetne-e esetleg részletezni, hogy kik azok, akik a hamarosan megjelenő pályázatra nem jelentkezhetnek?

– A pályázat valószínűleg csak áprilisban fog megjelenni, mert jelenleg a Vajdaságnak ideiglenes költségvetése van, és mi csak akkor írhatjuk majd ki a pályázatot, ha a szabályos, rendes évi költségvetés életbe lép. Nos, a felsorolt háromfajta pályázaton nem vehetnek részt azok, akik előfizetés útján működtetik az adott tájékoztatási eszközöket, mint amilyen a Vajdasági Televízió és Rádió. Azok sem pályázhatnak, akik a tartománytól havi dotációt kapnak, mint amilyenek a tartományi jelentőségű kisebbségi lapok, természetesen azok sem vehetnek részt a pályázaton, akik szórakoztató jellegű kereskedelmi csatornát működtetnek, és végül a kábelműsorszórású média, amely egyébként is teljesen illegálisan működik nálunk, hiszen ez a kérdés törvénnyel nincs megoldva, és engedély nélkül sugározzák a műsoraikat.

A Magyar Szó mire számíthat?

– A Magyar Szó tartományi jelentőségű magyar nyelven megjelenő írott sajtó, amelynek a Tartományi Végrehajtó Tanács havi támogatást nyújt. Semmi kétség sem fér hozzá, hogy a Magyar Szót továbbra is havi juttatással támogatni fogjuk.

Tudhatjuk-e, hogy 2009-ben milyen összegű támogatást kapunk?

– Jelenleg csak azt tudom megmondani, hogy a nemzetiségi nyelven készülő írott sajtóra 2009-re a tartomány több mint 300 millió dinárt irányozott elő, ha egészen pontosak akarunk lenni, 303 650 000 dinárt. Ez 11 százalékkal több, mint amennyit tavaly fizettünk erre a célra. Én tisztában vagyok vele, hogy ez kevés pénz, nem elég, különösen az Önök esetében, amikor napilapról, napi megjelenésről van szó,de megteszünk minden tőlünk telhetőt, hogy a Magyar Szó még több pénzt kapjon.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás