2024. július 19., péntek

Gyógyvíz, termálvíz – kéznyújtásnyira

Tordán megpróbálják a természeti kincset (újra) hasznosítani

A Szent György-víz többnyelvű címkéje


Sokan úgy gondoljuk, hogy egyetlen természeti kincsünk a termőföld. Közben sóvárogva emlegetjük az anyaországi fürdőket, amelyeket szebb időkben sorra jártunk. Pedig az intenzív kőolajkutatások alkalmával nálunk is találtak termálvizet bőven. A bánáti Ürményházán egy furatnál annak idején egy kisebb fürdőt is kiépítettek, de sajnos nem volt hosszú életű. Ahogy a fúrótornyok száma ritkult, úgy megfeledkeztünk a föld alatti természeti kincsről. Bánátban jelenleg csak egyetlen fürdő, a melencei Rusanda működik, amely elsősorban az azonos nevű tó iszapjával gyógyít. Pedig lehetne jóval több is.

A tordai „keserűvíz” egykor messze földön híres volt. Az első világháború utáni években, 1923-ban fedezték fel Szekeres István házának udvarában. Azt mesélik, hogy a faluba került egyik községi tisztviselőnek a felesége mosta meg először a kút vizében többször is az elnyomorodott kezét, és meggyógyult. Az esetnek híre ment, és ekkor vitték el a tordai vizet elemzésre. Miután kiderült, hogy gyógyvízről van szó, Popovics Péter nagyapja és bátyja vették meg a Jordán-víz kútját. A mostani Szent György kútját pedig üvegmosására ásták ki. Csakhamar kiderült, hogy ez is „keserűvíz”. Sőt talán még jobb, mint az első kút. Így aztán mindkét testvérnek jutott egy gyógyvízforrás.

A tordai „keserűvizet” 1930-ban kezdték palackozni hét decis üvegekbe. Az első kontingenseket a melencei gyógyfürdőnek szállították, Szent György és Jordán néven. Onnan pedig elkerült az ország minden tájára, sőt Németországba, Franciaországba, de még Kanadába is. A harmincas évek végén azonban anyagi gondok merültek fel, és megszűnt a víz palackozása mindkét kútból.

Aztán az ötvenes évek elején a gyógyvízforrás Popovics Péter bácsi tulajdonába került, pontosabban visszavásárolta az akkori társtulajdonosoktól. De épphogy kifizette, máris elvették tőle a kutat, és a melencei Rusanda gyógyfürdőé lett. Behívatták, és azt mondták neki: ha önként nem adja át, akkor konfiskálják, de akkor lehet, hogy az egész telkét. Így aztán kénytelen volt beleegyezni. Mint mondja, nem is nagyon „kötözködött”, mert nem is volt szándékában újraindítani a gyógyvíz palackozását, nem akart tönkre menni vele, mint a nagyapja. Telkéből csizma alakban vettek el 600 szögölt, amiért aztán a közelben fél hold földet kapott. Aztán azt is elvették tőle, a helyébe kint a melencei határban kapott egy hold földet. Ez volt a kártalanítása a gyógyvízforrásért.

Ez időben épületet emeltek a forráskút fölé, és újra elkezdődött a víz palackozása. A kórházakban a betegek mind tordai vizet ittak. Egy idő után azonban a melenceiek is lemondtak a víz palackozásáról. Az utolsó munkás Popovics Júlia volt, aki nyolc évet dolgozott itt, közben epebántalmaitól is megszabadult. Emlékszik, hogy Leskovacra hordóval vitték a tordai vizet.

Aztán volt még egy próbálkozás: 1995-ben néhány újvidéki vállalkozó vette bérbe a forráskutat, és a Szent György vizét újra sokan megkedvelték. A főbérlő azonban 2001-ben meghalt, és az óta újra kihasználatlanul áll.

Mint ahogy Tomity Jaroszlav mérnöktől hallottuk, a tordai „keserűvíz”, illetve a Szent György néven ismert ásványvíz erősen bázisos, nyolc a pH értéke, segíti a gyomor működésének a folyamatait, az epe és a vese működését serkenti. A vizet az is jellemzi, hogy nagy mennyiségű glaubersó és szelén is van benne. Ez utóbbi manapság nagyon ismert oxidáns, amely a kancerogén betegségeket meg tudja előzni.

A helyi közösségben már évek óta keresik a módját annak, hogy ezt a természeti kincset újra hasznosítsák. Mivel nem nagy kapacitású kútról van szó, ezért más formában, például gyógyfürdőként lehetne jobban hasznosítani. Ennek megvan az alapja, hiszen a forráskúttól alig háromszáz méterre 73 Celsius-fokú hévízforrás van, így lehetőség van a gyógyvíz felmelegítésére.

– Elkészült a terv arra, hogy egy gyógy- és termálvizes fürdőt alakítsunk ki a két forrás közötti területen, mivel nincsenek egymástól messze. Márciusban egy tanácskozást tervezünk megtartani, amelyre meghívjuk az anyaországi és hazai gyógyfürdők képviselőit, a tartományi szervek képviselőit, vízügyi szakembereket, és természetesen a potenciális beruházókat is várjuk, akik már eddig is érdeklődtek, mondja Dobai János tanácselnök.

A tordaiak azt remélik, hogy tervük nem csak a papíron marad, és a gazdasági megszorítások ellenére lesznek érdeklődők, hisz újabban a gyógy- és termálvizek mindenhol keresettek. Egy fürdő pedig beindíthatná a falusi turizmust, és kereseti lehetőséget biztosíthatna sok helybéli számára. Ezzel merőben megváltozna az élet ebben a közép-bánáti faluban, ahol egy évszázaddal ezelőtt még közel ötezren laktak, ma viszont már kétezer alatt van az itt élők száma. Az elvándorlás a hatvanas évektől vett lendületet, több hullámban történt, szinte minden irányba, Nagybecskerektől kezdve egészen Ausztráliáig. Az elköltözés egyik leggyakoribb célpontja pedig Szabadka volt.

Csak a két legutóbbi népszámlálás között négyszázzal csökkent a lakosság száma.A Jordán-kút

Befektetőre várva

Popovicsék nyolcvanon felül is jól bírják magukat – nyilván ez a „keserűvíznek” is köszönhető

A Szent György-gyógyvízforrás napjainkban