2024. július 19., péntek

Miért nem indult újra a BEK?

A nagybecskereki húsipari vállalat dolgozóit nem engedték be a gyárudvarba
A gyárkapuig jutottak (Kecskés István)

A csődbe jutott nagybecskereki BEK húsipari vállalat dolgozói és kisrészvényesei pénteken a gyárkapu előtt tiltakoztak, amiért az új tulajdonos nem tartotta be ígéretét, vagyis egy év elteltével sem indította újra a termelést. A tiltakozók azt hangoztatták, hogy ők dolgozni akarnak, hogy munkájukkal segítsenek az úgyszintén nehéz helyzetbe jutott bánáti jószágtenyésztőkön, amit azonban nem tesznek számukra lehetővé.

Megpróbáltak bejutni a gyárépületbe, de nem engedték be őket. Az újságírókat a portán azzal a megindokolással utasították el, hogy Dragomir Petrović igazgató házon kívül van. Ezután a dolgozók végigvonultak a városon és a Cinema mozi termében fogadta őket Aleksandar Marton, a városi képviselő-testület elnöke.

A nagybecskereki kereskedelmi bíróság tavaly elfogadta a csődeljárás alatt álló BEK húsipari vállalat átszervezését, fő hitelezőjük, a belgrádi Alpha-logistic Kft. javaslatára. Ennek értelmében az említett kft. hárommillió eurót fektetne a termelés újraindításába. A bíróság megindokolása szerint a csődeljárás törvényes módon zajlott. A belgrádi kft. akkor azt ígérte, hogy egy év alatt újraindítja a termelést, 170 dolgozó pedig majd visszakerül a munkahelyére. Tizenkét hónap elteltével azonban csak 16-an dolgoznak, a termelés nem indult be, közben a gyár felszerelésének egy része ócskavasba került. Az volt erre a magyarázat, hogy helyet kell szorítani az új gépeknek.

– A határidő lejárt, ezért most azt szeretnénk, hogyha elébünk állna Aleksandar Mihajlov, aki németországi üzletemberként tetszeleg, hogy elmondja, miképpen is gondolja újjáéleszteni a BEK-et – mondta Milena Prstojević, a tiltakozók képviseletében. Arra is emlékeztetett, hogy több bűnvádi feljelentést tettek a BEK egykori vezetői, valamint az Alpha-logistic Kft. ellen, akik szerinte szándékosan juttatták őket csődbe.

A dolgozóknak 12 havi bérrel tartoznak, akiknek azt ígérték, hogy csak mondjanak le a járandóságaikról, akkor majd visszatérhetnek a gyárba. Mivel becsapták őket, most a dolgozók 7,5 millió dinárt követelnek. A tiltakozók szerint a belgrádi vállalat mögött valójában Vladan Beštić áll, aki a BEK valós tulajdonosa volt, akkor is, amikor formálisan Miloš Jović vette meg a céget. A Jovićtyal kötött szerződést a Privatizációs Ügynökség tavaly novemberben megsemmisítette, mivel nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit. A tiltakozók szerint a BEK gyakorlatilag továbbra is Beštić irányítása alatt van. Prstojević szerint arcátlanság a hatalom részéről, hogy miközben a munkahelyek megőrzésének a fontosságát hangoztatja, addig nem teszi lehetővé a BEK dolgozói számára, hogy dolgozzanak.

A gyárban gépek helyet eddig az ablakokat és a bútorzatot cserélték ki. A dolgozók szerint semmi nem utal arra, hogy komoly szándék van a termelés újraindítására. Ennél valószínűbb az, hogy a gyárudvart építészeti telekként szándékozzák eladni. Azt is mesélik, hogy a gyárat idősek otthonává alakítják.