2024. szeptember 1., vasárnap

Zentán apad a termálvíz

Másfél napig tart megtölteni a fedett medencét

A lecsökkent vízhozam miatt néha nem folyik a víz


A népkerti termálforrás közel negyven éve biztosít 29 Celsius-fokos vizet a fedett és a kinti medencének, és számos család látogatja naponta, hogy ivóvíznek vigyen belőle. A kút vízhozama sajnos egy ideje már apad. Az uszoda körül szorgoskodók hiába hangoztatják, hogy szinte fele annyi víz tör a felszínre, mint régebben, az ügyben nem tapasztalható túl sok előrehaladás.

Nem becsüljük eléggé a termálvizünket. Jó, hogy van, így van mivel megtölteni a medencéket, és van hová vízért járni, de úgy gondoljuk, a forrás örökös, mindig folyt és mindig folyni fog. Pedig ez nem így van. Tóth László, a zentai vízilabdaklub edzője fél életét az uszodában tölti, ő aztán jól tudja, mennyi vizet árasztott a kút harminc évvel ezelőtt és mennyit napjainkban. Azt mondja, a kilencvenes évek derekán a fedett uszodát kb. 20 óra alatt lehetett vele megtölteni, az utóbbi időben pedig 36 óra kell hozzá.

Tóth László: A termálkút hozama a felére csökkent


– Ha hétfő reggelre tiszta vizet akarunk a medencében, akkor vasárnap már nem is tarthatunk edzést. Még szombat este ki kell mosni és el kell kezdeni tölteni, hogy hétfő reggelre megtöltődjön. Régebben még vasárnap délelőtt is edzhettünk és egy vasárnap délután megkezdett feltöltéssel hétfőn reggel megfelelő vízmennyiséggel tudtuk folytatni a munkát. Ez sajnos már a múlté. Egyre kevesebb a termálvíz, de ez, úgy látom, senkit sem érdekel túlságosan. Régebben a vízsugár olyan erős volt, hogy ha alá álltunk, erejével a vállunkat masszíroztathattuk, ma ugyanez a tevékenység inkább olyan hatást kelt, mintha az eresz alatt állnánk. A víz ugyanakkora átmérővel folyik, viszont a közepe üres. A kinti medence megtöltéséhez már nem is elegendő, azt vezetékes vízzel pótolom. Persze a kinti medencénél más bajok is vannak, például, hogy a repedések elnyelik a vizet, de hogy öt napig kelljen tölteni, az azért mégiscsak sok. A vezetékes ivóvízzel való pótlást az úszók és a vízilabdázók rögtön megérzik, hiszen a csapvíz sokkal hidegebb. A termálkútból 29 Celsius-fokos víz jön a felszínre, és ebben már kora tavasszal is nagyon kellemes volt a kinti edzés. Most szinte még az egész májust is a fedett részben töltjük, hiszen a vezetékes vízzel pótolt kinti medence vize még hideg – hallottuk az edzőtől.

Tóth László arra is felhívta a figyelmet, hogy a lecsökkent vízhozam miatt történik meg néha az, hogy vasárnap délelőttönként nem folyik víz azon az ágon, amelyikről a lakosok vizet hordanak.

– Sokan engem szidnak, ha netán vasárnap délelőtt nem folyik a víz az uszoda kerítésénél lévő csapon, mert azt hiszik, én manipulálok a vízzel. Pedig ez nem igaz, ez is a felére csökkent vízhozam következménye. Időnként a medence újratöltésénél a kis vízmennyiség miatt levegő szorul a kerítéshez kivezetett ágba, és amíg a medence töltésekor a vízoszlop el nem éri azt a magasságot, hogy visszafelé a nyomás automatikusan kilevegőztesse a csövet, addig nincs víz a kerítésnél. A víz kb. akkor kezd el újra folyni, amikor a medence félig feltöltődött – magyarázta Tóth László.

Pék Zoltán: Csak akkor fizettünk volna a fúrásért, ha megkaptuk volna a pénzt a nagyberuházási alaptól


Egy új termálkút fúrása Zentán már évek óta téma, és – mint látjuk – szükségszerű is. Az előző városvezetés, úgy tűnt, nagyon is szorgalmazta a kútfúrást, a jelenlegi hatalomnál azonban nem észleltünk sok mozgolódást eddig a témában. Pék Zoltán, Zenta korábbi polgármestere elmondta, hogy néhány éve a Tartományi Nagyberuházási Alap már jóváhagyott ötvenmillió dinárt erre a projektumra, a Népkertet felmérték, felparcellázták, meglett az energetikai titkárság engedélye a fúráshoz, és a fúrás helyét is kijelölték. Pék azt mondta, az önkormányzat 2010 januárjában ki is írta a pályázatot a fúrásra, és volt is öt jelentkező, de ahogy hatalomváltás történt, a jelenlegi önkormányzat ezt megsemmisítette.

– A pályázatot olyan feltételekkel írtuk ki, hogy a községnek nem kellett volna előleget adnia, a kivitelezőnek csak akkor fizettünk volna, amikor a nagyberuházási alap utalta volna pénzt. A hatalmon lévők álmodozónak nevezték a termálkút-fúrással és a termálvíz hasznosításával kapcsolatos elképzeléseim miatt, de úgy látszik, máshol is vannak álmodozók, pl. Óbecsén. Nagyon sajnálom, hogy az önkormányzat ez ügyben egy évet elvesztegetett. Tavaly jóval Óbecse előtt jártunk, most pedig jócskán lemaradtunk.

Širková Anikó: A tavalyi kiírást azért semmisítettük meg, mert egyik jelentkező sem tett eleget a feltételeknek


Most tehát ott tartunk, hogy van egy beígért tartományi támogatás, de kútfúrás még sehol, erre Širková Anikó polgármester szerdán bejelentette, hogy újból kiírják a pályázatot a termálkút fúrására. Újságírói kérdésre elmondta, hogy a tavaly januári kiírást azért semmisítették meg, mert egyik jelentkező sem tett eleget a szigorú feltételeknek, és nem volt alapja annak, hogy bárkivel is szerződést kössenek.

– A mostani tervdokumentáció és közbeszerzés úgy készül, hogy még komolyabb feltételeket kérünk a majdani kivitelezőtől, hiszen biztosak akarunk lenni abban, hogy az ötvenmillió dinárért megfelelő munkát kapunk. A döntést a napokban írom alá, utána a kiírás megjelenik a hivatalos lapokban, és előzetes becslések szerint kb. két hónap telik el a pályázat kiírása és lefolytatásának vége között. Az önkormányzatnak nagyon sok gondja van ezzel a pályázattal, hiszen ilyen nagybeszerzést még nem nagyon végeztünk. Egyébként nem véletlen, hogy Óbecse is most kezdi a fúrást, a nagyberuházási alapnál most álltak össze a feltételek a kifizetésekhez. Nem véletlenül vártunk egy évet – fogalmazott a polgármester.

36 óra alatt telik meg a kismedence

Širková Anikó azt is elmondta,hogy habár a polgárok egy próbafúrástól rögtön élményfürdőt várnak, ettől még nagyon messze vagyunk. A próbafúrásnál derül majd ki, milyen összetételű a víz, és milyen a vízhozam. Azt mondta, az önkormányzatnak arra biztos nem lesz pénze, hogy fürdőkomplexumot építsen, ahhoz befektetőt kell találniuk.