Vajdaságban 12 vízgyár található, de legalább még 50-re lenne szükség ahhoz, hogy megoldódjanak az ivóvízproblémák.
Az 50 létesítmény kiépítéséhez 500 millió euróra lenne szükség, és további 200-300 millióra ahhoz, hogy kicseréljék az elhasználódott csőrendszereket – mondta Božo Dalmacija, az Újvidéki Egyetem Természettudományi-Matematikai Karának nyugalmazott tanára a VOICE-nak.
Robert Karan temerini helyi politikus elmondása szerint egy ilyen projekt befejezése, és ezáltal az ivóvízproblémák megoldása a választási kampányokban nagy előnyére is válhatna az adott politikai szervezeteknek, de gondot jelent, hogy a választási ciklusok rövidek, így a helyi politikusok kevésbé foglalkoznak a szóban forgó problémákkal.
Božo Dalmacija szerint kevesen érzik a probléma súlyát, de az illetékesek körében a szakértelem hiánya is gondot jelent, emiatt sok helyi önkormányzat azért nem tudja lehívni az EU-s pénzeket, mert nem rendelkezik minőségi projektekkel.
A Batut Közegészségügyi Intézet a múlt évben 43 vízvezetékhálózatot vizsgált Vajdaságban, és ezek közül csak 11 esetében voltak elégségesek az eredmények.
A Duna–Tisza-Duna-csatorna nagy szennyezettsége is problémát jelent, mert a csatornába legtöbb helyen szűretlenül kerül a szennyvíz– közli a 021 hírportál.
Nyitókép: Pixabay
Nyitókép: Pixabay