2024. július 19., péntek

Gyanúsak a beruházások is?

Az újabb letartóztatások ellenére a nagybecskereki közigazgatás dolgozik
A szerződések aláírása mindig nyilvános volt (balról Milorad Ponoćko) (Kecskés István felvétele)

A legújabb nagybecskereki letartóztatásokról hivatalos rendőrségi információ sincs, a hír Belgrádból ered (furcsa, hogy egyes újságokban már tegnap benne volt a gyanúsítottak neve, annak ellenére is, hogy sem a rendőrség, sem pedig a különleges ügyészség nem tájékoztatott az esetről). Aleksandar Marton, a városi képviselő-testület elnöke tegnapi közleményében megerősítette, hogy a szervezett bűnözés elleni különleges rendőri egység tagjai vasárnap bekísérték Ivan Devićet, a polgármester gazdasági ügyekkel megbízott tanácsadóját, valamint a Városrendezési Igazgatóság három korábbi igazgatóját: Fuksz Lászlót, Božidar Đuricát és Milorad Ponoćkót.

Marton nem fűzött kommentárt a Goran Knežević Nagybecskerek polgármesterének a letartóztatásával kapcsolatos legújabb rendőri akcióhoz, ugyanakkor kötelességének tartja közölni a polgárokkal, hogy a városi közigazgatás szolgálatai továbbra is dolgoznak és az ügyfelek fogadása a megszokott ütemben folyik. Rövid közleményében azt ígéri a város polgárainak, hogy az esettel kapcsolatos minden újabb információt a közvélemény elé tárnak.

Annak ellenére, hogy egyelőre nem tudni, hogy mivel is terhelik a vasárnap letartóztatott tisztségviselőket, nyilvánvaló, hogy a vizsgálat tárgya a külföldi beruházókkal kötött telekhasználati szerződések. Az ipari övezetekben megvalósított beruházásokkal kapcsolatos tárgyalásokat ugyanis Ivan Dević vezette, a szerződéseket pedig Fuksz, Đurica és Ponoćko írták alá, természetesen a városi vezetők utasítására. Érdekes, hogy a négy személy négy különböző párt holdudvarából való.

A letartóztatottak ellen 48 órás rendőrségi fogva tartást rendeltek el, amely tegnap járt le. A procedúra szerint ma a vizsgálóbíró elé vezetik őket és a kihallgatásuk után dől majd el, hogy vizsgálat indul-e ellenük és harmincnapos vizsgálati fogságba kerülnek-e vagy sem. Nem hivatalos értesüléseink szerint mind a négyüket hivatali visszaéléssel gyanúsítják. Azt is csak találgatni lehet, hogy ezzel veszélyeztetve vannak-e a Baglyas és az Écska ipari övezetekben létrehozott külföldi beruházók, akik kedvező feltételek mellett kapták az építési telkeket. Állítólag tíz (hat külföldi és négy hazai beruházóval kötött) szerződésről van szó, amelyeket egyébként a nyilvánosság előtt írták alá a beruházók, a polgármester és a kommunális infrastruktúrát biztosító Városrendezési Igazgatóság képviselői.

Egyes nagybecskereki körökben viszont azon a véleményen vannak, hogy a médiában felvert por elsősorban azt a célt szolgálja, hogy Goran Knežević Nagybecskerek polgármestere április elseje után is fogdában maradjon. A polgármester tavaly október elseje óta van vizsgálati fogságban az „építészeti maffia” vezetőjeként, és csak akkor tarthatják továbbra is börtönben, ha április elseje előtt vádat emelnek ellene. S miközben a védelem azt állítja, hogy a fél éve tartó vizsgálat folyamán több mint száz tanút hallgattak ki, de senki sem terhelte Kneževićet, addig a bulvársajtóban az a hír jelent meg, hogy a polgármester újvidéki páncélszekrényében 180 ezer eurót találtak. Az ilyen és a hasonló megalapozatlan hírekre reagálva tegnap a közvéleményhez fordult Vanda Knežević, a polgármester felesége, aki szerint az igazság messze van attól, amit a sajtóban megjelentettek. A találomra felhozott „tények” pedig komoly megrázkódtatást okoznak a polgármester családjának, elsősorban pedig kiskorú gyerekeinek, és veszélyeztetik azok személyi biztonságát. Mivel a törvény tiltja a vizsgálat részleteinek a közlését, ezért a gyanúsított családja és a védelem nehéz helyzetben van, a polgármester neje ezért arra kéri a média képviselőit, hogy csak ellenőrzött, pontos információkat tárjanak a közvélemény elé.

Ugyanakkor tegnap a Szerbiai Legfelsőbb Bíróság elutasította Goran Knežević védőügyvédének a vizsgálati fogság meghosszabbítására vonatkozó panaszát, ezzel a gyanúsított egyelőre nem hagyhatja el a vizsgálati fogságot, derül ki a bíróság közleményéből.

A legfelsőbb bíróság megítélése szerint a gyanúsítottat feltétlenül vizsgálati fogságban kell tartani, mivel Knežević szabadlábon befolyásolhatná azokat a tanúkat, akiket eddig nem hallgatott ki a bíróság, tehát akadályozhatná a vizsgálatot. A vizsgálati fogságot a gyanúsított által elkövetett bűntény esetén kiszabható igen nagy büntetés miatt, valamint az elkövetés módjának súlyossága miatt is feltétlenül meg kellett hosszabbítani.