2024. július 19., péntek

Kitüntetett a szórványból

Dobai János: Lokálpatrióta vagyok, túlzás nélkül mondom, hogy Torda az életcélom
Dobai János , a tordai helyi közösség elnöke, tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes, a március 15-ei megemlékezés előestéjén Szabadkán átvette a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjét, amellyel dr. Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke tüntette ki. Dobai Tordán született 1952-ben, az elemi iskolát szülőfalujában fejezte, a nagybecskereki Gimnáziumban érettségizett, majd Újvidéken, a Jogi Karon diplomázott 1975-ben. Első munkahelye a bégaszentgyörgyi Begej Kombinátban volt, később szabálysértési bíró Bégaszentgyörgyön, majd Nagybecskereken önigazgatási ügyészhelyettes. A tordai szövetkezetben jogász volt, majd az igazgatói posztot töltötte be. Volt a községi képviselő-testület alelnöke és a község alelnöke, a VMSZ alelnöke (jelenleg pedig elnökségi tagja). Nős, két gyerek apja. Állandó lakhelye Torda.Dobai János (Kecskés István)

Kevés értelmiségi, egyetemet végzett ember marad falun, különösen pedig a szórványban. Most Újvidéken dolgozik, lakóhelye azonban továbbra is maradt Torda.

– Életemet teljes egészében szülőfalumnak szenteltem, és úgy gondolom, hogy soha sem fogom elhagyni. Eddigi tevékenységem legnagyobb része is szinte kizárólag a falumhoz kötődik. Ez a kötődés annyira erős, hogy az Újvidékre vagy Magyarkanizsára való elköltözési lehetőségről annak idején önként lemondtam. Lokálpatrióta vagyok, túlzás nélkül mondom, hogy Torda az életcélom. Az, hogy szülőfalum minden nehézség ellenére megmaradjon, a lehetőséghez mérten tovább is fejlődjön. Vállalva az itt maradást, tisztában kell lennünk azzal, hogy nekünk többszörös erőt kell kifejtenünk annak céljából, hogy biztosítsuk az anyanyelvi oktatást, a tájékoztatást, hogy megőrizzük nemzeti identitásunkat, kultúránkat, hagyományainkat. Nem könnyű ehhez biztosítanunk az anyagi hátteret sem. Mindenesetre eredményeink azt mutatják, hogy megfogyatkozva is, de érdemes küzdeni.

A bánáti szórványban élők nem szoktak hozzá a kitüntetésekhez.

Jómagam is meglepődtem, hiszen mint hallottam, például Kárpátaljáról is sok személyt javasoltak erre a kitüntetésre. Nyilván mi itt a bánáti szórványban kevesebben vagyunk, akik felvállaljuk a munkát, és kevésbé vagyunk szem előtt. De úgy látszik, hogy a magyar állam felismerte, hogy itt a szórványban is vannak, akik tesznek a megmaradásunkért. Az ember persze nem azért teszi a dolgát, hogy kitüntetést kapjon, de jóleső érzés, és számomra nagy öröm is, hogy felfigyeltek a munkánkra. Mert úgy gondolom, hogy ez a kitüntetés nemcsak nekem szól, hanem munkatársaimnak és az egész szórványnak. Arra ösztönöz bennünket, hogy tovább vállaljuk a harcot az anyanyelvi oktatásért, tájékoztatásért, hagyományaink megőrzéséért – de ez még mind nem elegendő. Nekünk munkahelyeket is kell teremteni ahhoz, hogy a fiataljaink itt maradjanak.