2024. július 19., péntek

Hasznossá tenni, amit a természet adott

Az egészség és a falu fejlődésének szolgálatába szeretnénk állítani a keserűvíz-kutat és a termálvízforrást Tordán
Nagy Ferenc főkonzul: Nyitva a kapuk (Kecskés István)

Vajdaságban öt gyógyfürdő működik, ami a kétmillió lakosra kevés. Pedig nálunk 1200 métertől a föld mélyében sok helyen termálvíz található, de ez a természeti kincs eddig jórészt kihasználatlan. Míg a hasonló természeti adottságokkal rendelkező Magyarországon több mint háromszáz ilyen termálvíz-furatot hasznosítanak valamilyen formában (kezdve a gyógyfürdőktől a melegágyak fűtéséig), addig ez a szám Vajdaságban alig éri el a harmincat.

A tartományi kormány néhány évvel ezelőtt elkészített egy stratégiai tervet annak céljából, hogy ez a helyzet változzon. A 45 község közül már sokban van igény a gyógy-turizmus életre-keltésére, de kevés helyen vannak meg az olyan kedvező helyi adottságok, mint az 1800 lakosú Tordán, ahol az egykor jó hírű keserűvíz mellett termálvíz-forrás is van, hangzott el a csütörtöki tanácskozáson, amelynek az elsődleges célja a lehetőségek bemutatása, a potenciális befektetők figyelmének felkeltése és a tapasztalatcsere volt. A tanácskozás alapjául az újvidéki Tehnoproing tervezőiroda által elkészített tanulmány szolgált. A tordai keserűvizet 1924-ben fedezték fel és Szent György, Jordán és Tordai keserűvíz néven, kisebb nagyobb megszakításokkal, egészen 2001-ig forgalmazták.

Mint ahogy Dobai János, a tordai helyi közösség elnöke megjegyezte, tisztában vannak vele, hogy jelen pillanatban nem könnyű támogatókat találni egy ilyen elképzelés megvalósításához, amely sokba kerül. Ugyanakkor éppen az ilyen nehéz időkben kell hasznossá tennünk mindazt, amit a természet adott nekünk. Ezen felül, pedig sok pozitív példa van az anyaországban, ahol kis települések óriási fejlődést értek el a gyógyturizmusnak köszönve.

Dr. Branislava Belić, a tartományi parlament alelnöke támogatásra érdemesnek ítélte a tordaiak kezdeményezését és szerinte Vajdaság területén több ilyen gyógyfürdő kiépítése lehetséges. Nagy Ferenc Magyarország szabadkai főkonzulja is üdvözölte a kezdeményezést és a tordaiaknak felkínálta a segítséget a lehetséges partnerek felkutatásában. Stanislav Milosavljević mérnök elmondta, hogy termálvizek szempontjából Vajdaság rendkívül gazdag, Torda pedig tartományunk térképén a második kategóriába lett sorolva. Szerinte két 1200 méter mélységű furatból biztosítani lehetne a szükséges termálvizet. Kaba Gábor, Zsombolya polgármestere ismertette, hogy mit tesznek településén a turizmus fejlesztése terén, és kihangsúlyozta, hogy a régióban élőknek ki kell használni a három ország határának a közelségét.

Németh Dezső ismertette a Tartományi Nagyberuházási Alap által erre a célra nyújtható támogatások elérésének a lehetőségeit, Szecsei Mihály közgazdász a Klasszterek a gyógyturizmus terén cím alatt tartott előadást, míg Varnyú Ernő tartományi gazdasági titkárhelyettes a gyógy- és falusi turizmus kilátásairól és lehetőségeiről beszélt.

A tanácskozás második részében a mórahalmi, a mezőtúri, az orosházi és a magyarkanizsai gyógyfürdők képviselői ismertették tapasztalataikat.