2024. július 17., szerda

Összefogottabban és hatékonyabban

Ivana Dulić-Marković: Arra kell törekedni, hogy a meglévő kapacitásokat a lehető legoptimálisabban használjuk ki
Ivana Dulić-Marković (Archív)

A héten felmerült a köztársasági kormány létszáma csökkentésének lehetősége, amivel párhuzamosan a közigazgatásban minden szinten ésszerűsítenék a dolgozók lélekszámát.

Ivana Dulić-Marković tartományi regionális és nemzetközi együttműködéssel megbízott titkárt arról kérdeztük, hogy vajon a vajdasági adminisztráció csökkentése szükséges-e, s ezzel együtt fontos-e a tartományi közigazgatásban dolgozók számát korlátozni.

– Én úgy látom, hogy mindenféleképpen fejleszteni kell a tartományi közigazgatást, a vajdasági adminisztrációt, úgy, hogy az összefogottabb és hatékonyabb tudjon lenni. Őszintén szólva mélyebbre hatóan csak az én szektoromról tudnék beszélni, hiszen annak a munkájába van betekintésem. Mi kis létszámmal dolgozunk, de ezt a kapacitást maximálisan kihasználjuk, s mondhatom, hogy jó eredményt tudunk felmutatni. Ebből adódóan az a meggyőződésem, hogy kis számú foglalkoztatott is tud nagyon színvonalas munkát nyújtani. Arra kell törekedni mindenhol az államapparátusban, hogy a meglévő kapacitásokat a lehető legoptimálisabban használjuk ki, mindenki pontosan, jól és hatékonyan végezze a munkáját. Talán kicsit hálásak is lehetünk a világválságnak, hogy rámutatott erre a kérdésre, s most végre tiszta vizet önthetünk a pohárba, arra fogunk koncentrálni, hogy szakképzett, hozzáértő emberek dolgozzanak a vajdasági és a szerbiai közigazgatásban. Sajnos, a 2000-es választás után az volt tapasztalható, hogy pártérdekek szerint, a választási eredmények alapján egyre többen helyezkedtek el a közigazgatásban, s valószínűleg olyanokat is foglalkoztattak, akiknek nem a legtökéletesebb a szakértelme.

Az Ön pártját, a G17 Pluszt az utóbbi időben több oldalról is támadás érte. Mi erről a véleménye?

– Nézze, mi olyan párt vagyunk, hogy a vezetőink őszintén és nyíltan elmondják a felmerülő kérdésről a véleményüket. Tudom, hogy ez nem a legjobb politikusi tulajdonság, hiszen a politikában az őszinteséget nem mindig jutalmazzák, de mi ezt a hozzáállást választottuk, és ettől nem tágítunk. Vajdaság érdekében is a G17 Plusz mindig a legjobb utat kereste, s azon a véleményen voltunk, hogy operatív megoldást kell találni a felmerülő gondok orvoslására. Így is viszonyultunk a dologhoz, Belgrád–Újvidék vonalon megtettünk mindent azért, hogy a statútum kérdése a megfelelő mederbe terelődjön. Az őszinteségért nem mindig jutalmaztak bennünket. De az tény, hogy Belgrádban az általunk vezetett miniszteri tárcáknak semmilyen észrevételük és kifogásuk nem volt a vajdasági statútum tekintetében. Most végre, miután a hatásköri törvény megérkezett hozzánk, beindult a dolog, s Vajdaság végre elnyeri azokat a hatásköröket, amelyekre annyi éven át vágyott.

Önnek módjában áll összehasonlítania a köztársasági és a tartományi közigazgatás rendszerének működését, hiszen mind a két helyen dolgozott. Mi a véleménye, melyik a rendezettebb?

– Igaz, hogy köztársasági szinten egészen más szektorban dolgoztam, de ha összevetem a két közigazgatást, akkor azt kell mondanom, hogy a köztársasági valahogy szervezettebb volt, összefogottabban és hatékonyabban tevékenykedtünk ott. Talán a különböző minisztériumok közötti kommunikáció is zökkenőmentesebben ment, mondjuk úgy, szervezettebb volt az aktivitásunk, a közösségi szellem jobban működött és talán stratégiai kérdésekben is gyakrabban egyeztettünk. Lehet, hogy itt a tartományi szinten a koalíciós partnerek közötti megbeszélés alkalmával ezt már jó előre lefektették, s mivel én még mindig új játékosnak számítok, így talán kész tények elé állítottak, s nem tudtam még teljes mértékben beolvadni a csapatba. Azt mindenesetre nagy lelkesedéssel fogadtam, hogy a foglalkoztatottság prioritást élvez, így különösen becsülöm Miroslav Vasin titkárságának a tevékenységét, aki minden erejével azon fáradozik, hogy csökkentse a munkanélküliséget Vajdaságban. Azt hiszem, hamarosan el fog készülni a foglalkoztatottsági terv is, ami mindenképpen a vajdasági polgárok érdekét szolgálja majd.

Az Ön véleménye szerint, mikor fogják elfogadni Vajdaság statútumát?

– Azt hiszem, nagyon jól haladnak már a dolgok, ugyanis szerdán a köztársaságtól megkaptuk a hatásköri törvény egyeztetett változatát, péntekig kell(ett) minden tartományi titkárságnak megtennie az észrevételeit. Az én titkárságomra vonatkozóan valamennyi javaslatunkat és kezdeményezésünket elfogadták. Bízunk abban, hogy nem fog sokáig elhúzódni az egyeztetés. Mint Mlađan Dinkić miniszterünktől hallottuk, májusban számíthatunk a statútum elfogadására.