2024. július 19., péntek

Vádemelés Nagybecskerek polgármestere ellen

Goran Knežević és 22 személy ellen bűnszövetkezet létrehozása, hivatali visszaélés és megvesztegetés gyanúja miatt indult eljárás

Goran Knežević (középen) volt 2007-ben Szerbia legsikeresebb polgármestere (Kecskés István)

Pontosan hat hónappal a letartóztatása után a szervezett bűnözéssel foglalkozó különleges ügyészség vádat emelt Goran Knežević, Nagybecskerek polgármestere és 22 személy ellen, akiket bűnszövetkezet létrehozásával, hivatali visszaéléssel és megvesztegetéssel gyanúsítanak, közölték tegnap a belgrádi ügyészségen.

Az ügyészség szerint a bűnszövetkezet tagjai önkormányzati tisztségviselőkként és a közvállalatok igazgatóiként 2006 és 2008 között 150 millió dináros kárt okoztak Nagybecskerek város költségvetésének.

A vádemelés után Goran Knežević továbbra is börtönben marad, akár csak gazdasági tanácsadója Ivan Dević, Uglješa Grgur, a Gvozden őrző-védő szolgálat igazgatója és Milo Unčanin. A különleges ügyészség közleménye szerint a tegnapelőtt benyújtott vádirat Knežević mellett terheli tanácsadóját Ivan Devićot, Nikola Halast, a nagybecskereki önkormányzat településrendezési osztályának vezetőjét, Uglješa Grgurt az újvidéki Gvozden őrző-védő ügynökség tulajdonosát, Bratislav Tomićot a nagybecskereki pályázati bizottság volt elnökét, Milan Miloševet a nagybecskereki Turistaszövetség igazgatóját, David Dimkićot az önkormányzat pénzügyi osztályának a vezetőjét, Mirjana Šarenacot a tartományi kormány területrendezési osztályának hivatalnokát és még 14 személyt, akiknek a nevét nem közölték.

A különleges ügyészség közleménye szerint a bűnszövetkezet tagjait azzal vádolják, hogy felelős személyekként visszaéltek helyzetükkel és a köztársaság tulajdonában levő községi telkeket jóval a piaci ár alatt adták bérbe, az előre megbeszélt pályázatok alapján.

Az eljárás a tervezési és építési törvény rendeleteinek és a közbeszerzési eljárásnak és a községi rendeleteknek a megkerülésével, közvetlen egyezkedés útján lett lebonyolítva. A bérleti díj és a telekrendezési költségek jóval alacsonyabban voltak az előírtnál. Emellett azt is a terhükre rótták, hogy a kataszteri parcellák egyesítésekor megkerülték a törvényszabályokat. Így 99 évre bérbe adtak félhektárnyi földterületeket, miközben nem határozták meg a mezsgyevonalakat.

A különleges ügyészség szerint ezekkel a cselekedetekkel a bűnszövetkezet tagjai legalább 150 millió dináros kárt okoztak az önkormányzati költségvetés kárára, a bűnszövetkezet tagjainak, valamint a bérlőknek a hasznára.

Azt is közölték, hogy a vádlottak 2006 és 2008 között nyilvános pályázatokat hirdettek a város területén megrendezendő rendezvények és létesítmények közbiztonságának őrzésére, amelyeken a legkedvezőbb ajánlatot mindig a Gvozden ügynökség nyújtotta be. Mindez előre meg volt beszélve, a legalitás látszatát pedig azzal biztosították, hogy a Gvozden tulajdonosa a magáé mellett még két pályázati dokumentációt is benyújtott más ügynökségek nevében, de azok tudta és felhatalmazása nélkül. A Gvozden számlájára a nagybecskereki Turistaszövetség és a község utalta át a pénzt, amely azonban később úgynevezett fantomcégek számlájára került, ahonnan a bűnszövetkezet tagjai készpénzben felvették.

Goran Kneževićet tavaly október elsején tartóztatták le és a vizsgálat folyamán folyamatosan bővült az ellene felhozott vádak lajstroma. Többek között azt is terhére rótták, hogy az utasszállítást a helybeli Autobanatra bízta (amely egyébként már évtizedek óta végzi ezt a feladatot), meg hogy aszfaltbázist akart venni, és hogy olcsón adta a telkeket a külföldi beruházóknak. Goran Knežević egyébként 2007-ben átvette az Elnök Vízióval nevű díjat, valamint a Nagybecskereknek, mint a legdinamikusabban fejlődő városnak odaítélt elismerést. Az indoklás szerint ugyanis a Béga menti város kellő feltételeket biztosít a külföldi beruházóknak, aminek eredményeként több százmillió eurós beruházások valósultak meg az elmúlt néhány évben. Sokan Knežević sikereként könyvelték el azt, hogy Nagybecskerek városi státust kapott, annak ellenére is, hogy az önkormányzatban előtte – csaknem két évig – kényszerigazgatás volt.