2024. július 18., csütörtök

Kiütések, magas láz

A nyugat-nílusi lázzal magának a szervezetnek kell megküzdenie

Hazánkban nagyon ritka, szinte ismeretlen betegség volt eddig a nyugat-nílusi láz. Olyan tünetekkel jár, amelyek akár más betegségekre is utalhatnak. Oltás ugyanakkor a szakemberek szerint nincs rá, megelőzni csak úgy lehet, ha az ember védekezik a szúnyogok ellen, ha pedig a betegség már megjelent, a szervezetnek magának kell megküzdenie vele. Ezt mesélte saját tapasztalatai alapján lapunknak R. R. is, az eddigi egyetlen szabadkai, akit elkapta ezt a kórt. Mint megtudtuk, ő az egyedüli, aki a fertőzést külföldről hozta magával .

A harmincas éveiben járó fiatal férfi nemrégiben jött haza a belgrádi klinikáról. A nyugat-nílusi láz megközelítőleg két hónapig gyötörte: egy hónap kellett ahhoz, hogy felfedezzék milyen betegségről is van szó, majd megközelítőleg egy hónap ahhoz, hogy kilábaljon belőle.

R. R. elmondta, hogy az idén Görögországban nyaralt a családjával. Még a tengeren piros kiütéseket vett észre a bőrén, de ezekről akkor azt gondolták, hogy a naptól meg a sós víztől kialakult allergiás reakció következményei.

– Mikor hazaértünk a tengerről, körülbelül két hétig terjedtek rajtam a kiütések, először a hajlatokban, majd pedig a végtagjaimon. Végül a tenyeremen és a talpamon is megjelentek. Ezenkívül ízületfájdalmaim is voltak. Amikor a bőrgyógyász megvizsgált, azt mondta, érdekes a kórkép, mivel háromfajta kiütésem van. Antibiotikumot írt ki. Amikor elkezdtem szedni, lázas lettem. Mintegy tíz napon keresztül nagyon magas lázam volt: napközben 37-38, este pedig 39-39,5 fokos, és szinte ömlött rólam a víz. Étvágyam egyáltalán nem volt, és a tíz nap alatt mintegy 8 kilót fogytam. Nagyon rosszul éreztem magam – mesélt betegsége kezdeti szakaszáról a fiatal férfi. Megtudtuk, teljesen elveszítette az erejét.

– Időközben az orvosok vérvételre küldtek, röntgen- és ultrahang-vizsgálatot végeztek, de nem jutottak közelebb a megoldáshoz. A véreredményeim legalább harmincféle betegségre utaltak. Rohamosan romlott az állapotom, ezért a feleségem bevitt a kórházba. Ott újból vért vettek, és elvégeztek számos vizsgálatot, amelyekből kiderült, hogy az állapotom súlyosbodott. Az eredmények összetett, nem egyértelmű betegségre utaltak. Egyebek között a tüdőembólia veszélye is fennállt. Végül beutaltak a belgrádi Fertőző és Trópusi Betegségek Klinikájára.

Mivel ismeretlen volt az orvosok számára, hogy milyen betegségről lehet szó, Belgrádba érkezésekor karanténba helyezték, és onnan folyt a vizsgálódás. Jelentős mennyiségű vérmintát vettek tőle, amit különböző vírusokra teszteltek. Miután kiderült, hogy a betegsége nem fertőző, áthelyezték egy másik szobába.

– Az orvosok szinte naponta kaptak eredményeket a laboratóriumból. A kórházba kerülésem után négy-öt nappal már érkeztek is a lehetséges kórképek. Utólag kiderült, a nyugat-nílusi láz teljesen legyengítette az immunrendszeremet, ezért elkaptam egy úgynevezett cytomegalo vírust, ami a belső szerveimet támadta meg, a vesémet, a májamat, a lépemet meg a szívemet. Tíz napra rá a további véreredményekből kiderült, hogy nyugat-nílusi vírusom is van. Újabb vizsgálatokon kellett átesnem. Attól tartottak a szakorvosok, hogy autoimmun betegség van a tünetek hátterében. Szerencsére azonban sem belső vérzést, sem pedig autoimmun betegséget nem mutattak ki. Az eredményeim viszont most sem teljesen tökéletesek, ezért további kontrollvizsgálatokra van szükség – magyarázta R. R.

Kórházbeli tartózkodása alatt a lázcsillapítón kívül más gyógyszert nem kapott. Az orvosok azt mondták neki, hogy a szervezetének magának kell megküzdenie a vírussal, mivel még védőoltás nincs ellene. Így hosszú hetekig vizsgálták, és figyelemmel kísérték az állapotát.

– Mivel az állapotom javult, és az eredmények is kielégítőek voltak, 24 nap után hazaengedtek. Nehéz volt ez az időszak, de azt kell mondanom, szerencsém volt, hiszen fiatal vagyok, erősebb a szervezetem, mint az idősebbeké. Az orvosom szerint a nyugat-nílusi láznak öt fajtája van. Nekem a legenyhébb változatával kellett megküzdenem, ezek után erre a változatára immúnissá vált a szervezetem – mondta.

R. R. most már jól van. Azok közül a kiütések közül, amelyek mindjárt jelezték, hogy valamilyen változás történik a szervezetben, az egyik hosszú ideig megmaradt, sőt sűrűsödött. Most már nem látszik sem a kezén, sem a lábán, csupán ő maga fedez fel még fel itt-ott egy-egy sebet. Mint megtudta, ezek a vasculitis (érgyulladás) következményeként jelentek meg.