2024. július 18., csütörtök

Csődeljárás után közvállalat?

NAGYBECSKEREKI GIK BANAT

Csődeljárás lesz a sztrájk vége?(fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki adóhivatal javasolta a helybeli gazdasági bíróságnak, hogy indítsanak előzetes csődeljárást a GIK Banat építőipari vállalatban. Az ügyet Radomir Radojčić bíró vette át, és várhatólag hamarosan tárgyalást tartanak a csődeljárás elindításának létjogosultságáról.

A vállalat már több mint két éve fizetésképtelen, a dolgozók tavaly október óta sztrájkolnak. Az adóhivatalnak mintegy 200 millió dinárral, az Agrobanknak pedig 45 millióval tartoznak. A fél éve tartó munkabeszüntetés nem hozott érdembeli változást. Ljubomir Čubić többségi tulajdonos (két éve vette át a GIK Banatot) továbbra is elérhetetlen (állítólag a boszniai Szerb Köztársaságban tartózkodik). Közvetítői útján cáfolta, hogy nem akarná talpra állítani a vállalatot, közben semmit sem tett annak érdekében. A 250 dolgozó (nemrég még kétszer ennyien voltak) helyzete pedig mind kilátástalanabb. Négy éve nem fizették utánunk a járulékokat, több mint egyévi fizetéssel tartoznak nekik. Volt rá példa, hogy valamelyikük börtönben „törlesztette” a közműdíjat, mások kukáznak. Nemrég pedig néhányan kiálltak a vállalat székháza elé koldulni.

A sztrájkolók szerint a gazda felelőtlenül és törvénytelen módon vezette a vállalat ügyvitelét. Nem nyitott meg új építőhelyet az elmúlt két év alatt. Ehelyett az a szándéka, hogy csődbe juttassa a vállalatot, megkaparintsa a vagyonát és átömlessze a (boszniai) Intergradnja építőipari vállalatba (amely úgyszintén az ő tulajdonában van). Közben pedig megszabadulhat a dolgozóktól is. Egyébként az Intergradnja tulajdonában van a GIK Banat vagyonának több mint a fele. Az építők szerint az állam sem bánt kellő felelősséggel a tulajdonában levő vagyonrésszel (14,16 százalék).

A sztrájkoló dolgozók nemrég azt kérték a helyi önkormányzattól, hogy a GIK Banatot alakítsák közvállalattá, mert szerintük így lehetne megmenteni a megmaradt vagyont. Az önkormányzattól azt várnák, hogy munkát biztosítson nekik. A jelekből ítélve azonban az illetékesek kivárják a csődeljárást, és majd utána foglalnak állást a kezdeményezésről.