2024. július 18., csütörtök

Gyanús befektetés?

A nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyárban járt a rendőrség

Május 11-én, a reggeli órákban a nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyárban gazdasági bűnözéssel foglalkozó felügyelők érkeztek, és lefoglalták a Penpharm nevű gyárba való befektetésük teljes dokumentációját. Az új gyógyszergyár megalapítását a Jugoremedija és a részvényesek egyik csoportja indította el. A kérdésre, hogy kinek a feljelentése miatt érkeztek, a felügyelők csak annyit mondtak, hogy „felsőbb utasításra” cselekszenek. Az elmúlt egy évben már másodszor járt a rendőrség a Jugoremedijában.

Az eset kapcsán az igazgatóbizottság tegnap levélben kért magyarázatot a rendőrségtől és az ügyészségtől, mert a történtek miatt a közvélemény előtt (újra) megkérdőjelezték a társaság munkájának a törvényességét, ami nehezíti a gazdálkodásukat és rombolja a tekintélyüket. Emlékeztetnek a tavalyi – névtelen bejelentés nyomán indított – rendőri vizsgálatra, melyet közvetlenül a gyógyszergyár közgyűlése előtt tartottak meg, a Zdravko Deurić igazgató elleni médiahajszával párhuzamosan. A gyár hetekig rendőri vizsgálat színhelye volt, aminek egyik következménye az lett, hogy a részvényesek egy része visszavonta korábban adott felhatalmazását, úgyhogy veszélybe került az addigi vezetés megmaradása. Az igazgatóbizottság szerint az volt a cél, hogy egy új vezetőséggel leverjék az éppen gazdát kereső gyár részvényeinek árát. Szerencsére ennek a nyomásgyakorlásnak mégsem lett eredménye. Ezt követően pedig a rendőrség – mindenféle indok nélkül – visszaadta a gyárból elvitt dokumentációt.

A Jugoremedija jelenlegi igazgatóbizottságát 2007-ben nevezték ki, miután megsemmisítették a 2002-es privatizációt, és a gyár visszakerült a részvényesek irányítása alá. A gyár öt évig volt Jovica Stefanović – Nini niši üzletember többségi tulajdonában, aki november óta vizsgálati fogságban van a Srbolek megkárosításának a gyanúja miatt. A részvényesek visszatérésekor a nagybecskereki gyógyszergyár a tönk szélén állt, zárolt számlával, villanyáram és víz nélkül. Az új vezetés rövid idő alatt talpra állította, majd 14 millió eurós beruházással megmentették a több mint négyszáz dolgozó munkahelyét. A Penpharmba való beruházást törvényes keretek között indították meg, a Jugoremedija és a részvényesek javára.

A Szerbiai Szociáldemokrata Párt–Ravnopravnost nagybecskereki városi bizottsága elfogadhatatlannak tartja a Jugoremedija elleni legújabb rendőri akciót, hiszen miközben a Béga menti város gyárai egymás után mennek tönkre, addig a Jugoremedija példája azt mutatja, hogy a rossz magánosításból is van kiút.