Talpra állhat Bánát vasúthálózata?
A Nagykikinda és Nagybecskerek közötti, 70 kilométeres vasútvonalon az első gőzmozdony 1883. július 8-án átlagban 30–50 km-s sebességgel haladt. 2011-ben a bánáti vasúti szerelvények átlagos sebessége pedig 30–80 km. A vasúti váltókat továbbra is kézzel kezelik, akárcsak a sorompókat. A járatok pedig olyannyira megritkultak, hogy például Nagybecskerekről már Újvidékre sincs járat. Ezért nem véletlen, hogy tegnap a nagybecskereki városháza dísztermében a bánáti vasutak újjáélesztésének a kilátásairól tárgyaltak. Erre azért is szükség volna, mert a vidék elavult vasúti vonalain veszélyes vegyszereket is szállítanak (nem kis mennyiségben), és mert a diákok utaztatása, valamint az áruszállítás vasúton a legolcsóbb.
Az elmúlt évtizedek lemaradása a tönk szélére juttatta a bánáti vasúti forgalmat is, emiatt jelenleg két mozdonyszerelvény és tíz sínbusz közlekedik. A járművek elavultak, sűrűk a járatkiesések és a meghibásodások, az utasoknak nyújtott szolgáltatások pedig – még a mi viszonylatainkhoz képest is – rendkívül alacsony színvonalon vannak.
Milana Bošan, a nagybecskereki vasúti csomópont illetékese szerint a bánáti vasút esélyeit rontja a tény, hogy útvonalai regionálisak és lokálisak, a nemzetközi szervezetek és a potenciális beruházó országok stratégiája pedig a fontosabb közlekedési folyosókra összpontosít. Mint mondta, az elöregedett (átlagban több mint fél évszázados) motorvonatok ellenére az utazók biztonsága nincs veszélyben. A diákok és az egyetemisták szempontjából az újvidéki vonal visszaállítása tűnik a legszükségesebbnek, de erre egyelőre szerelvényhiány miatt nincs lehetőség. Egyelőre csak terv a Nagybecskerek és Zsablya közötti vasútvonal kiépítése is, amelynek a beindításához a Tiszán átívelő vasúti hidat is kell(ene) emelni.
Milan Vučinić, a tartományi gazdasági titkárság vasúti közlekedéssel foglalkozó tanács tagja a Nagybecskerek és Temesvár közötti vasúti közlekedés lehetőségéről beszélt. Mert Temesvártól Torontálkeresztesig (Kruceni) van vasút, innen pedig a határ túloldalán, alig öt km-re van Módos (Jaša Tomić), ahonnan már szintén van vasútvonal Szécsányig (jelenleg nincs rajta forgalom), és innen tovább Nagybecskerekig is. Vagyis mindössze öt km-es szakaszon kellene vasutat építeni, és máris össze lenne kötve a két város. Egy határon átívelő IPA-programnak köszöbhetően ez az elképzelés is megvalósítható.