Május 13-a óta ismét fogadja a vendégeket a zentai csata emlékének szentelt kilátó. Megszaporodott a Magyarországról Zentára látogató turistacsoportok száma, még mindig nincs elegendő színvonalas magánszállás
Jeles napok a péntek tizenharmadikák a zentai kilátó történetében, hiszen tavaly augusztusban három hónapnyi működés után egy ilyen pénteki felhőszakadás után kellett bezárni, és most, nyolc hónappal később, egy ilyen pénteken tárta ki kapuit ismét.
Vörös Attila
Nagyon megéreztük a kilátó hiányát – kezdte Vörös Attila, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezetének igazgatója. – Az itteni és a külföldi idegenforgalmi kiállításokon is elsősorban a kilátóval csalogattuk Zentára a látogatókat, de mindig magyarázkodnunk kellett, hogy egyelőre zárva van, de rövidesen felújítjuk és akkor fogadni tudja a látogatókat. Sok zentai is szeretett volna ez idő alatt felmenni, de mindenkit vissza kellett utasítanunk, hiszen amellett, hogy több minden is elázott és tönkrement a kilátóban, a kiállítóteremben, rögtön a bejáratnál úgy fel volt púposodva a parketta, hogy nem lehetett tőle továbbmenni. Szerencsére tavasszal átestünk a nagyjavításon, és egy hete ismét megnyitottuk mindenki legnagyobb örömére – fogalmazott az igazgató.
Az emlékkilátóba előzetes egyeztetés után lehet felmenni. Akik 50 méter magasból, a városháza tornyából szeretnék megcsodálni Zentát, azoknak a városháza kupolája alatti idegenforgalmi szervezetben kell időpontot egyeztetniük. Egyelőre csak csoportokat fogadnak, egyenként akkor lehet majd felmenni, ha a szervezetnek több alkalmazottja lesz.
Ami a Zentára látogató turisták létszámát illeti, megtudtuk, hogy idén megszaporodott a Magyarországról érkező csoportok száma:
– A tél utáni holtszezontól idáig tíz turistabusz érkezett a városba, és ez lényegesen több annál, mint amennyi az elmúlt években volt. Az idén sokkal nagyobb az érdeklődés is, sokkal több magyarországi iroda keres meg bennünket e-mailben, telefonon. Úgy tapasztaljuk, hogy miután a magyar kormány viszonyulása megváltozott a határon túli régiókhoz, a turisztikai irodák is bátrabban szerveznek kirándulást a Délvidékre. A magyarországi turisták nemcsak nézelődni jönnek, ők kapcsolatokat is akarnak építeni. Mivel a magyarországi kereskedelmi televíziókból nem sok használható információt kapnak erről a vidékről, szívesen beszélgetnek a szállásadóikkal, így pótolják információhiányukat. A legtöbbjüket az érdekli, lehet-e nálunk szabadon magyarul beszélni, milyen a viszony a többségi nemzet és a magyarság között és verik-e a magyarokat – hallottuk az igazgatótól.
A zentai csatát ábrázoló festmény a kilátóban
Vörös elmondta: azt sajnálják nagyon, hogy a magyarországi csoportok java része csak néhány órára áll meg Zentán. Igazi turisztikai fellendülést az hozna, ha itt is töltenének néhány éjszakát.
– Túl közel vagyunk a magyar határhoz, így a csoportok még délelőtt, vagy legkésőbb délben Zentára érnek, és ezt túl korai időpontnak tartják ahhoz, hogy itt is aludjanak. Vezetésünkkel sétálnak egyet a Tisza-parton, megnézik a zentai csata emlékparkját, felmennek a toronyba, megnézik a múzeumot, a tűzoltólaktanyát, és néhány órás ittlét után továbbutaznak, leginkább Székelykevéig. Egyelőre egyébként nincs is annyi színvonalas magánszállás Zentán, hogy egy buszra való embert el tudjunk szállásolni. Vannak ugyan magánszállások, de a vendégek igényeit nem tudja mind kielégíteni. Manapság már alapkövetelmény, hogy minden szobához legyen külön fürdőszoba, és ezt sokan nem akarják belátni – fogalmazott Vörös.
Ez a kilátás fogadja a torony teraszán bámészkodókat
A zentai turisztikai kínálatra visszatérve megtudtuk, hogy igény szerint disznótoros hétvégét és lakodalmas hétvégét is szerveznek a csoportoknak. Az ilyen rendezvényeket az oromparti tájházban tartják meg, ahol már jó néhány ilyen kérésnek tettek eleget. Ezeket a programokat jórészt olyanok kérik, akik nagyvárosból jöttek, és még sosem vettek részt disznóvágáson, még sosem voltak igazi falusi lakodalomban. A turisztikai kínálatban szerepel még a szintén oromparti Gulyás tanya is, ahol a lovaglásba kóstolhatnak bele az érdeklődők. Akik a Tiszát szeretnék megismerni, azoknak hajókirándulást szerveznek, már két hajó is rendelkezésre áll. Néhány órás sétahajózásra is be lehet fizetni, de akár egész napos túrákat is lehet tenni a folyón. Az illetékes szerint a hajózást főleg a zentaiak veszik igénybe olyan esetben, ha vidéki, külföldi vendégeiket akarják szórakoztatni.
Az Emlékkilátó látogatási díjai:
*A Zenta községi lakosok és Zenta testvérvárosainak lakosai 50 dináros kedvezményben részesülnek. |