2024. július 18., csütörtök

Barakkból házba

Nagybecskereken felszámolják a negyven nem hivatalos szerbiai kollektív menhely egyikét

Szerbia egyike annak az öt országnak a világon, amelyben elhúzódott a menekültválság megoldása. Ezt bizonyítja, hogy az országban jelenleg további mintegy negyven nem hivatalos kollektív menhely létezik, amelyekben összesen kétezren élnek. Az első, amelyet felszámolnak, a nagybecskereki lesz, a Viktorija Group agráripari társaság 4870 eurós hozzájárulásának köszönhetően. A támogatásról tegnapelőtt a nagybecskereki városházán szerződést írt alá Natalija Kurjak , az újvidéki vállalat képviselője és Mileta Mihajlov polgármester.

A Viktorija Group képviselője elmondta: hét menekültcsalád a környező falvakban kap majd házat, két család építőanyagot kap, egy időközben megházasodott személynek pedig bútort vásárolnak. A nagybecskereki menekülttáborral az utóbbi hónapokkal többször foglalkozott a sajtó, mert a hőerőmű (TETO) barakkjait egy éve lekapcsolták a villanyvezetékről, az év eleje óta pedig az ott élőknek vizük sem volt. A hőerőmű befejezése után (1983) üresen maradt barakkokban 12 család, vagyis összesen 39 személy él, köztük boszniai és horvátországi menekültek is. A menekültek a Menekültügyi Biztosság utasítására költöztek a barakkokba, amelyekben a víz- és áramszolgáltatást évekig a hőerőmű biztosította.

A Viktorija Group nemrég megvásárolta a nagybecskereki cukorgyárat, amelyben a jövő év októbertől keményítőt gyártanak majd. Mintegy kétszáz dolgozót terveznek alkalmazni.