2024. július 18., csütörtök

Petőfi-emléktábla Lukácsfalvának

Kárpát-medencei Paradicsomnapot szerveznek szeptember 3-án és 4-én, amelyre az öt testvértelepülés küldöttségét is várják

Balanyi Sándor: Az idén méltóképpen ünnepelünk


A Nagybecskerek közelében fekvő Lukácsfalván az idén tartalmas műsorral várják a vendégeket a VII. Paradicsomnapra és a Falunapra, amelyet szeptember 3-án és 4-én tartanak meg. Anyagiak híján ugyanis tavaly a vártnál is szerényebben ünnepeltek a hatszáz lakosú, több mint kétszáz éves faluban, amelyet elsősorban a kertészeiről és a halászairól ismernek a környéken. A Lukácsfalván élő családok többsége termel valamilyen konyhakerti veteményt, főállásban vagy a munkahelye mellett, az egyik közkedvelt, a vásárlók körében jól ismert termékük pedig a paradicsom. Becslések szerint a szorgalmas lukácsfalvi gazdák évente 250 vagonnyi kiváló minőségű terméket szállítanak a belgrádi, az újvidéki, a nagybecskereki és más nagyvárosok piacára. A lukácsfalvi paradicsom jó ízének pedig az a titka, hogy megmaradtak a hagyományos termelés mellett, a terményt mindig frissen, a beérése után kínálják fel a vevőnek.

Lukácsfalvának sokáig nem volt testvértelepülése, a kapcsolatok felvételére irányuló kezdeményezések rendre elakadtak. De a türelmes kiállásnak végül is meglett az eredménye, hiszen a falu betagosodott a Kárpát-medencei testvértelepülések hálózatába és immár öt testvértelepülésük van: Berekfürdő és Zalakomár (Magyarország), Krasznohorkaváralja (Szlovákia), Tiszapéterfalva (Ukrajna) és Csíkszentkirály (Románia). Ezekről a településekről is érkeznek majd a szeptember eleji ünnepségre. Az idei Paradicsomnapon megválasztják a Kárpát-medence legízletesebb friss és főtt paradicsomát, és a legnagyobb paradicsomát is. Lesz paradicsomszedés kancsikával, halászléfőző verseny, fellépnek a néptáncosok, s Lukácsfalva védőszentje, Kisboldogasszony tiszteletére mutatnak be ünnepi szentmisét.

– A faluban emléktáblájuk van a partizánoknak, magyarsághoz kötődő emlékhely azonban nincs. Ezért szeptember 4-én, vasárnap 9 órakor a Fehér Tó hagyományápoló és környezetvédő egyesület székházán leleplezzük a Petőfi Sándor-emléktáblát, amely Győrffy Lajos szobrász ajándéka. Reméljük, megvalósul az a terv is, hogy minden településen, köztük Lukácsfalván is felállítanak majd egy székelykaput – nyilatkozta Balanyi Sándor, a VMSZ nagybecskereki szervezetének alelnöke.