2024. július 18., csütörtök

Becsapta őket a belga

A nagybecskereki Profins cég előtt tiltakozott a vendégmunkások egy csoportja
Az elégedetlen dolgozók (fotó: Kecskés István)

Tegnap Nagybecskereken a Profins ügynökség Petőfi utcai székhelyén tiltakozott a szerbiai vendégmunkások egy csoportja, akik azt állítják, hogy a Belgiumban végzett munkájuk nem lett kifizetve. Az Erich Kelner Lim global nevű cégét képviselő Profins ügynökség által kaptak villanyszerelői és géplakatosi munkát Belgiumban, ahova június végén utaztak el. Másfél hónap után azonban üres zsebbel tértek haza. A dolgozók azt állítják, hogy a gazda kezdettől fogva nem tartotta be a szerződésben foglaltakat.

A Profins ügynökségben tegnap azt a magyarázatot kapták az elégedetlenkedők, hogy nem bírnak rajtuk segíteni, mivel nem tőlük, hanem a Lim globaltól kaptak megbízatást. A dolgozók tegnap megpróbáltak telefonon beszélni a belga tulajdonossal, aki arra hivatkozva utasította el őket, hogy ülésen van.

– A szerbiai dolgozók első csoportja május elsején utazott Belgiumba, mi 11-en (villanyszerelők és géplakatosok) pedig június 24-én. A szerződést a Profins ügynökséggel a repülőtéren írtuk alá. Az állt benne, hogy majd a szakmánkban dolgozunk, de fizikai munkát kaptunk. Elfogadtuk, és abba is belenyugodtunk, hogy 15-en legyünk egy házban. Azt már viszont nem, hogy ne kapjunk időben fizetést. A szerződés szerint az előző hónapra járó fizetést a következő hónap 15-ég kell kifizetni. Ez nem így történt. Pénz nélkül maradtunk egy idegen országban. Már élelemre valónk se volt. Tiltakozásunkra a gazda azt válaszolta, hogy menjünk haza. Végül húsznapos késéssel megkaptuk a fizetést, amely azonban a szerződésben szabott 440 euró helyett 309 euró és négyezer dinár volt. Mivel a huzavona folytatódott a következő hónapban is, úgy döntöttünk, hogy a gazdára hallgatunk és hazajövünk. De azzal a feltétellel, hogy ő küld el bennünket. Mert, ha mi mondunk fel, akkor 500 eurót levonnak a bérünkből. Augusztus 16-án hazajöttünk, de nyomban értesítettek bennünket, hogy a gazda fejenként levont a bérünkből 500 eurót, valamint 250 eurót a lakbér címén és 280 eurót utazási költségre. Így aztán kiderült, hogy valójában mi tartozunk a gazdának. Akkor miért is dolgoztunk Belgiumban? – teszi fel a kérdést a nagykikindai Nenad Linjački, akinek szavait megerősítették a kleki (Bégafő), bori, kladovói és más helységből való munkatársai.

A becsapott dolgozók készek jogi úton megvédeni a jogaikat és számítanak a szerb állam támogatására. Esetüket azért tárták a közvélemény elé, hogy mások ne jussanak az ő sorsukra.